1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა ილია ფერაძის მიერ თარგმნილი „ამპარტავანი გიორგი“ 5 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა შიო მღვიმელის „სამი ცელქი“ 20 კაპიკად და მისივე „ძუნწი“ – 13 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა მელანიას მოთხრობა „ბნელო“ 40 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა იოსებ დავითაშვილის თხზულებანი ავტორის სურათით, ბიოგრაფიით და ფაქსიმილეთი 80 კაპიკად, ხოლო კარგი ყდით – მანეთად და 25 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში ლადო აღნიაშვილის მიერ შეკრებილი ხალხური ზღაპრები 30 კაპიკად იყიდებოდა.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა ბაჩანას „დაბადება და აღზრდა ერეკლე ბატონიშვილისა“ 15 კაპიკად.
გაზეთ „ივერიის“ 1892 წლის 12 თებერვლის ნომრის ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში ავქსენტი ცაგარლის სამ კომედიას 60 კაპიკად ყიდდნენ.
1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოდგენილ „სამშობლოში“ შაჰის როლი ვასო აბაშიძემ შეასრულა.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძე წერდა, რომ ნაპოვნი ქართულწარწერიანი ქვები ბორჩალოს მაზრის სოფელ კოსტანიდან თბილისში, კავკასიის მუზეუმში, ჩაიტანეს.
1892 წლის 10 თებერვალს სუმბათ ავეტისოვმა პოლიციაში განაცხადა, რომ მისი ქარხანა გატეხეს რიყეზე და სადურგლო იარაღი მოჰპარეს.
სალომე იაგორის ასული მამაცოვი იყო ნადეჟდა გაბრიელის ასულ განძელის დედა.
1892 წლის 9 თებერვალს ონში ალ. და დ. გოცირიძეების თაოსნობით გამართული წარმოდგენის შემოსავალი რუსეთში დამშეულთა დასახმარებლად იყო გამიზნული.
1892 წლის 9 თებერვალს ონში სცენისმოყვარეებმა ალ. და დ. გოცირიძეების თაოსნობით წარმოადგინეს „თამარ ბატონიშვილის“ 1-ელი და მე-4 მოქმედებები.
1892 წლის 8 თებერვალს კავკასიის საიმპერატორო სამეურნეო საზოგადოების კრებაზე მომხსენებელმა ტარატინოვმა აღნიშნა, რომ რუსეთის ჩითეულის ზოგიერთ მწარმოებელს განზრახული ჰქონდა იმერეთში ბამბის გასაწმენდი მანქანების შემოტანა და საუკეთესო თესლის უფასოდ დარიგება.
1892 წლის 8 თებერვალს კავკასიის საიმპერატორო სამეურნეო საზოგადოების კრებაზე მომხსენებელმა ტარატინოვმა აღნიშნა, რომ იმერეთისა და რაჭა-სამეგრელოსთვის, სადაც ვენახები ხმებოდა, დიდი მნიშვნელობა ჰქონდა ბამბის მოყვანას, რადგან ეს შეღავათს მისცემდა დაზარალებულ გლეხობას.
1892 წლის 8 თებერვალს კავკასიის საიმპერატორო სამეურნეო საზოგადოების კრებაზე მოისმინეს ნ. პ. ტარატინოვის მოხსენება თემაზე „რა ადგილი უჭირავს ამიერკავკასიის სამეურნეო მცენარეთა შორის ბამბას“.
1892 წლის 5 თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა ცნობა ილია ჭავჭავაძის „კაცია – ადამიანის?!“ რუსულად თარგმნისა და დასაბეჭდად გადაცემის შესახებ.
1892 წლის თებერვალში გაზეთ „მეურნეში" გამოქვეყნდა აგრონომ ივანე ანდრონიკაშვილის წერილი „ფილოქსერა ჩვენში".
1892 წლის 1-ელი თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილის „ტფილისი, 1 თებერვალი“ დასასრული. წერილი ილიას თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა სათაურით „საზოგადო საქმეთა გამო“.
1892 წლის 29 იანვრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილის დასაწყისი „ტფილისი, 25 იანვარი“. მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში ეს წერილი დაიბეჭდა სათაურით „საზოგადო საქმეთა გამო“.