1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოდგენილ „სამშობლოში“ ხიმშიაშვილის როლი კოტე მესხმა შეასრულა.
1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოადგინეს „სამშობლო“, რომელშიც ქუთაისელ მსახიობებთან ერთად მონაწილეობდნენ თბილისიდან მოწვეული არლანი, კოტე ყიფიანი, ვასო აბაშიძე და ალექსანდრე ნებიერიძე.
1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოდგენილ „სამშობლოში“ ქეთევანის როლი ეფემია მესხმა შეასრულა.
1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოდგენილ „სამშობლოში“ შაჰის როლი ვასო აბაშიძემ შეასრულა.
1892 წლის 10 თებერვალს სუმბათ ავეტისოვმა პოლიციაში განაცხადა, რომ მისი ქარხანა გატეხეს რიყეზე და სადურგლო იარაღი მოჰპარეს.
სალომე იაგორის ასული მამაცოვი იყო ნადეჟდა გაბრიელის ასულ განძელის დედა.
1892 წლის 9 თებერვალს ონში ალ. და დ. გოცირიძეების თაოსნობით გამართული წარმოდგენის შემოსავალი რუსეთში დამშეულთა დასახმარებლად იყო გამიზნული.
1892 წლის 9 თებერვალს ონში სცენისმოყვარეებმა ალ. და დ. გოცირიძეების თაოსნობით წარმოადგინეს „თამარ ბატონიშვილის“ 1-ელი და მე-4 მოქმედებები.
1892 წლის 8 თებერვალს კავკასიის საიმპერატორო სამეურნეო საზოგადოების კრებაზე მომხსენებელმა ტარატინოვმა აღნიშნა, რომ რუსეთის ჩითეულის ზოგიერთ მწარმოებელს განზრახული ჰქონდა იმერეთში ბამბის გასაწმენდი მანქანების შემოტანა და საუკეთესო თესლის უფასოდ დარიგება.
1892 წლის 8 თებერვალს კავკასიის საიმპერატორო სამეურნეო საზოგადოების კრებაზე მომხსენებელმა ტარატინოვმა აღნიშნა, რომ იმერეთისა და რაჭა-სამეგრელოსთვის, სადაც ვენახები ხმებოდა, დიდი მნიშვნელობა ჰქონდა ბამბის მოყვანას, რადგან ეს შეღავათს მისცემდა დაზარალებულ გლეხობას.
1892 წლის 8 თებერვალს კავკასიის საიმპერატორო სამეურნეო საზოგადოების კრებაზე მოისმინეს ნ. პ. ტარატინოვის მოხსენება თემაზე „რა ადგილი უჭირავს ამიერკავკასიის სამეურნეო მცენარეთა შორის ბამბას“.
1892 წლის 5 თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა ცნობა ილია ჭავჭავაძის „კაცია – ადამიანის?!“ რუსულად თარგმნისა და დასაბეჭდად გადაცემის შესახებ.