1892 წლიდან ნიკოლოზ ჩხეიძე გაზეთ „კვალში“ სხვადასხვა ფსევდონიმით წერდა.
1892 წლიდან ნიკოლოზ ჩხეიძე სოციალ-დემოკრატიული ორგანიზაციის მესამე დასის წევრი გახდა.
1892-1894 წლებში წინანდლის საუფლისწულო მამულში მსახურობის პერიოდში სიმონ ქვარიანი ფრანგულ ენას სწავლობდა.
1892-1894 წლებში წინანდლის საუფლისწულო მამულში მსახურობის პერიოდში სიმონ ქვარიანი დამატებით სწავლობდა სპეციალურ საგნებს.
1892-1894 წლებში წინანდლის საუფლისწულო მამულში მსახურობის პერიოდში სიმონ ქვარიანი თვითგანვითარებაზე და ცოდნის დაგროვებაზე იყო ორიენტირებული.
1892-1894 წლებში წინანდლის საუფლისწულო მამულში მსახურობის პერიოდში სიმონ ქვარიანმა საფუძვლიანად შეისწავლა ევროპული მევენახეობა-მეღვიენობის საფუძვლები.
1892 წელს ეგნატე ნინოშვილის ინიციატივით საქართველოში შეიქმნა პირველი მარქსისტული ჯგუფი „მესამე დასი“ (მოსახლეობაში „ახალი თაობის“ სახელით ცნობილი).
1892 წელს ეგნატე ნინოშვილი გომის შავი ქვის კანტორაში მსახურობდა.
1892 წელს გომის შავი ქვის განყოფილების გამგედ მსახურობდა ეგნატე ნინოშვილი.
1892 წელს გორში იმყოფებოდა მაქსიმ გორკი, რომელმაც იქ მიღებულ შთაბეჭდილებას ნარკვევი „გორი“ მიუძღვნა.
1891 წლის 29 დეკემბერს გარდაიცვალა სამოქალაქო მრჩეველი, თერგის ოლქის გამიჯვნის საქმის გამგე გიორგი ეფრემის ძე ნათიშვილი.
1891 წლის 27 დეკემბერს დროებით შეწყდა ილია ჭავჭავაძეზე დაწესებული პოლიციის ზედამხედველობა.
1891 წლის 27 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძეზე დაწესებული პოლიციის ზედამხედველობა დროებით შეწყდა.
1891 წლის 25 დეკემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 24 დეკემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა სათაურით „დღევანდელი თავადაზნაურობის სატკივარი“.
1891 წლის 24 დეკემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილის „ტფილისი, 23 დეკემბერი“ გაგრძელება. ილიას თხზულებათა ოცტომეულში ეს წერილი დაიბეჭდა სათაურით „დღევანდელი თავადაზნაურობის სატკივარი“.
1891 წლის 23 დეკემბერს სოფელ სარგვეშში (შორაპნის მაზრა) ლეონტი კიკნაძემ ორ თანამზრახველთან ერთად საკუთარ სახლში მდიდარი გლეხი ბასილაშვილი (იგივე კამკამიძე) და მისი უფროსი ვაჟი დახოცა.
1891 წლის 22 დეკემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილის დასაწყისი „ტფილისი, 21 დეკემბერი“. ეს წერილი ილიას თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა სათაურით „დღევანდელი თავადაზნაურობის სატკივარი“.
1891 წლის 22 დეკემბერს თბილისის მაზრის უფროსმა ლევან ჯანდიერმა სოფელ საგარეჯოს მოსახლეობასთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ კახეთში ვაზი კარგად ხარობდა, მაგრამ მოსახლეობამ ვაზის მოვლა და ღვინის დაყენება არ იცოდა, რის გამოც კახური ღვინო ბუნებრივ ღირსებას კარგავდა და იაფად იყიდებოდა.
1891 წლის 20 დეკემბერს სოფ. თავასის წმ. სამების ეკლესიის მღვდელი ბართლომე მარკოზის ძე მაჩიტიძე გარდაიცვალა.
1891 წლის 20 დეკემბრის „ივერიაში“ დაიბეჭდა ლუარსაბ ხელაძის სტატია „მუსიკალური საღ. სიტყვები და მნიშვნელობა“.