1892 წლიდან ნიკოლოზ ჩხეიძე სოციალ-დემოკრატიული ორგანიზაციის მესამე დასის წევრი გახდა.
1892-1894 წლებში წინანდლის საუფლისწულო მამულში მსახურობის პერიოდში სიმონ ქვარიანი თვითგანვითარებაზე და ცოდნის დაგროვებაზე იყო ორიენტირებული.
1892-1894 წლებში წინანდლის საუფლისწულო მამულში მსახურობის პერიოდში სიმონ ქვარიანმა საფუძვლიანად შეისწავლა ევროპული მევენახეობა-მეღვიენობის საფუძვლები.
1892 წელს ეგნატე ნინოშვილის ინიციატივით საქართველოში შეიქმნა პირველი მარქსისტული ჯგუფი „მესამე დასი“ (მოსახლეობაში „ახალი თაობის“ სახელით ცნობილი).
1892 წელს თედო კიკვაძე შავი ქვის განყოფილებას ხელმძღვანელობდა ზესტაფონის რაიონის სოფელ ჯოყოეთში.
1892 წელს ლადო კეცხოველის ხელმძღვანელობით მოსწავლეთა წრემ გამოუშვა არალეგალური ჟურნალი „განთიადი“.
1891 წლის 29 დეკემბერს გარდაიცვალა სამოქალაქო მრჩეველი, თერგის ოლქის გამიჯვნის საქმის გამგე გიორგი ეფრემის ძე ნათიშვილი.
1891 წლის 27 დეკემბერს დროებით შეწყდა ილია ჭავჭავაძეზე დაწესებული პოლიციის ზედამხედველობა.
1891 წლის 27 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძეზე დაწესებული პოლიციის ზედამხედველობა დროებით შეწყდა.
1891 წლის 23 დეკემბერს სოფელ სარგვეშში (შორაპნის მაზრა) ლეონტი კიკნაძემ ორ თანამზრახველთან ერთად საკუთარ სახლში მდიდარი გლეხი ბასილაშვილი (იგივე კამკამიძე) და მისი უფროსი ვაჟი დახოცა.
1891 წლის 22 დეკემბერს თბილისის მაზრის უფროსმა ლევან ჯანდიერმა სოფელ საგარეჯოს მოსახლეობასთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ კახეთში ვაზი კარგად ხარობდა, მაგრამ მოსახლეობამ ვაზის მოვლა და ღვინის დაყენება არ იცოდა, რის გამოც კახური ღვინო ბუნებრივ ღირსებას კარგავდა და იაფად იყიდებოდა.
1891 წლის 20 დეკემბერს სოფ. თავასის წმ. სამების ეკლესიის მღვდელი ბართლომე მარკოზის ძე მაჩიტიძე გარდაიცვალა.