1901 წელს კავკასიის მთავარმართებლის თანამდებობის აღმასრულებელმა სახაზინო სტიპენდია დაუნიშნა კავკასიის საშუალო სასწავლებლების 19 მოსწავლეს, მათ შორის სამ ქართველს – ივანე ჟორდანიას, ვლადიმერ ყანჩელსა და მიხეილ გომელაურს.
1901 წელს კავკასიის სასწავლო ოლქის მზრუნველის მიერ დადგენილი კავკასიის სტიპენდია დაენიშნა 22 პირს, რომელთაგან მხოლოდ ერთი იყო ქართველი – ქუთაისის გიმნაზიის კურსდამთავრებული, ოქროს მედლის მფლობელი ზურაბ მაჩაბელი.
1901 წელს კავკასიის სტიპენდია დაენიშნა ა. მაჩაბელს.
1901 წელს კავკასიის სტიპენდია დაენიშნა ერევნის გიმნაზიის კურსდამთავრებულ პეტრე ვარდანაშვილს.
1898 წლის 18 ნოემბრის „ცნობის ფურცლის” მიხედვით, 19 ნოემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაიმართებოდა ო. ი. ფელდმანის ლექცია თემაზე „ჰიპნოტიზმი და ჩაგონება სასამართლოში”.
1898 წლის 18 ნოემბრის „ცნობის ფურცლის” მიხედვით, თბილისის სახელოსნო სასწავლებლის დირექტორის, ვ. თ. დანილოვის გადაწყვეტილებით, ავადმყოფ მოწაფეებს სადილს სახლში გაუგზავნიდნენ.
1890 წელს ისაკ ძნელაშვილი სახელოსნო სასწავლებლის მოწაფე იყო.
ქართველთა შორის წერ-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ფოტოგრაფიის გამგე ტარასი მომცემლიძე გეგმავდა 1901 წლის სექტემბერში სასწავლებლად გამგზავრებას ქალაქ მიუნხენის უმაღლეს სამხატვრო სასწავლებელში.
1898 წლის 6 ნოემბერს გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ გამოქვეყნდა სოფელ ჯვარცხმის სამრევლო სკოლის მასწავლებლის სარდიონ მგალობლიშვილის წერილი, რომლითაც ის ილარიონ მგალობლიშვილს სკოლისთვის გაწეული დახმარებისთვის მადლობას უხდიდა.
1881 წელს ალექსანდრე მირიანაშვილმა თბილისის პედაგოგიური ინსტიტუტი დაამთავრა.
1881 წელს ლადო აღნიაშვილმა გორის საოსტატო სემინარია დაამთავრა.
1898 წლის 4 ნოემბრის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, მამასახლისი პ. თოხაძე სოფელ აკეთში ქალთა სკოლის გახსნას გეგმავდა.
1898 წლის 5 ნოემბრის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, ფ. ჟორდანიას მეუღლემ, ოლგა აბაშიძემ, სოფელ ცაიშში ხელსაქმის შემსწავლელი სკოლა დააარსა.
1914 წლის 17 აგვისტოს ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა არტემ ფანცულაიას წერილი „პროვინციის თეატრის ავ-კარგი“.
1898 წლის 4 ნოემბრის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, იაკობ სვინომის ძე ზედგინიძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას 6 მანეთი შესწირა.
1898 წლის 29 ოქტომბრის „ცნობის ფურცლის” მიხედვით, ეგზარქოს ფლაბიანეს ლოცვა-კურთხევით მოსე ჯანაშვილის მიერ შედგენილი ხუთნაწილიანი რუსულენოვანი სახელმძღანელო “ისტორია საქართველოის ეკლესსიისა” დაიბეჭდა.
1898 წლის 29 ოქტომბერს გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ გამოქვეყნდა სოფელ წინამძღვრიანთკარის სასულიერო სკოლის დამფუძნებლების: ბართლომე ჩხარტიშვილის, მზრუნველ ბედია კომახიძისა და პედაგოგ აპოლონ წულაძის ერთობლივი სამადლობელი წერილი სოლომონ ქარცივაძისადმი, რომელმაც სკოლას ხუთი რვეული გადასცა.
1914 წელს პაშკევიჩის ინიციატივით რაჟდენ ხუნდაძემ ქუთაისის ოლქის მასწავლებლებისთვის მუსიკის გამოცდა ჩაატარა. 90 მასწავლებლიდან მხოლოდ 10-მა იცოდა ნოტები.
1898 წლის 25 ოქტომბრის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, მოსკოვის ტექნიკური სასწავლებლის ქიმიის განყოფილების IV კლასის მოწაფეს, გიორგი ჩხეიძეს სასწავლებლის კავკასიელთათვის განკუთვნილი სტიპენდია დაუმტკიცდა.
1898 წლის 28 ოქტომბერს გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ გამოქვეყნდა მასწავლებელ ნიკოლოზ ბერიძის სამადლობელი წერილი ვ. ბ. გეთიასადმი, რომელმაც სოფელ ზანის სკოლას თანხა შესწირა.
1869 წლის 1-ელ თებერვალს ამიერკავკასიის ქალთა ინსტიტუტი წარმატებით დაასრულეს მარიამ მოსევიჩმა, ნადეჟდა ნაზრდიოვამ, ნინა ნესტოროვამ, იულია ცარუპამ, ოლგა ზლობინამ, ალექსანდრა ფოლკულმანმა, ლიდია ბოტიუგინამ, ელისაბედ ბაბარიკინამ, დომინიკა მერცინსკამ, ქათუია ქალანდაროვამ და მარიამ სარაჯოვამ.
1901 წელს ელენე ბახტაძის ქალების პროგიმნაზიაში სწავლის გადასახადი წელიწადში 30 მანეთი იყო.
1871 წლის 1-ელ ივნისს ოლგა გურამოვამ, ოლგა ვასილიევამ და ელისაბედ ყარაევამ წარჩინებით დაასრულეს თბილისის ქალთა ინსტიტუტის კურსი.
1871 წლის 1-ელ ივნისს ბარბარე ბეგთაბეგოვამ, პელაგია ნაცვალოვამ და ბარბარე ხორუჟენკომ წარჩინებით დაასრულეს თბილისის ქალთა ინსტიტუტის კურსი.
1871 წლის 1-ელ ივნისს ოსანა ქანანოვამ, ოლგა სერედენკომ და მართა მელიქოვამ წარჩინებით დაასრულეს თბილისის ქალთა ინსტიტუტის კურსი.