1897 წლის 11 ნოემბრის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ მღვდლიევი კოლეგიის ასესორი გახდა.
1897 წლის 29 მარტის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ ამიერკავკასიის რკინიგზის სადგურის უფროსად ა. ი. ნიკიფოროვი აირჩიეს.
1897 წლის 25 დეკემბრის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ მთავრობის განკარგულებით მელიქიძე გახდა კოლეგიის რეგისტრატორი.
1897 წლის 25 დეკემბრის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ მთავრობის განკარგულებით გოგილაძე გახდა კოლეგიის რეგისტრატორი.
1913 წელს თბილისის სასულიერო სემინარიაში გიორგი ლეონიძემ და მისმა მეგობრებმა დააარსეს არალეგალური ხელნაწერი ჟურნალი „ფუტკარი“, რომლის რედაქტორიც გიორგი ლეონიძე იყო.
1914 წლისთვის თბილისის სასულიერო სასწავლებელში გიორგი ლეონიძე რედაქტორობდა მოსწავლეთა მიერ არალეგალურად დაარსებულ ხელნაწერ ჟურნალ „ფანდურს“.
1951 წლისთვის გიორგი ლეონიძე იყო საქართველოს უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ნამდვილი წევრი, საქართველოს საბჭოთა მწერლების კავშირის გამგეობის, პრეზიდიუმისა და სამდივნოს წევრი და ერთ-ერთი მდივანი.
1903 წელს ილია ჭავჭავაძე თბილისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა კრებაზე თელავის მაზრიდან თავად-აზნაურთა რწმუნებულად აირჩიეს, ხოლო დუშეთის მაზრიდან – თავად-აზნაურთა დეპუტატად.
1902 წლის 12 მაისს გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა ინფორმაცია, რომ გაზეთის გამოცემის უფლება ილია ჭავჭავაძემ ალექსანდრე სარაჯიშვილს გადასცა.
1922-23 წლებში გიორგი ლეონიძე რედაქტორობდა „ცისფერყანწელთა“ ყოველკვირეულ სალიტერატურო გაზეთ „ბახტრიონს“.
1926 წელს სოლომონ ცაიშვილი ჩამოვიდა თბილისში, მაგრამ, რადგანაც სწავლის გაგრძელება ვერ მოახერხა, კვლავ მასწავლებლობას დაუბრუნდა, ამჯერად სოფელ პატარძეულში.
1940-46 წლებში სოლომონ ცაიშვილი საქართველოს სახალხო ლიტერატურულ მუზეუმში სწავლულ მდივნად მუშაობდა.
1930-32 წლებში სოლომონ ცაიშვილი იყო ჟურნალ „კულტურული მშენებლობის“ მდივანი.
1932-1941 წლებში სოლომონ ცაიშვილი მუშაობდა გაზეთ „კომუნისტური განათლების“ რედაქციაში განყოფილების გამგედ.
1928 წლიდან ლევან ასათიანი იყო რედკოლეგიის წევრი და ლიტმუშაკი ჟურნალ „ქართული მწერლობისა“.
1932 წლიდან ლევან ასათიანი იყო ჟურნალ „მნათობის“ რედკოლეგიის წევრი და პასუხისმგებელი მდივანი.
1939 წლიდან ლევან ასათიანმა მუშაობა დაიწყო რუსთაველის თეატრის სალიტერატურო ნაწილის გამგედ.
1943 წლიდან ლევან ასათიანი დაბრუნდა ჟურნალ „მნათობში“ და მუშაობდა პასუხისმგებელ მდივნად 1945 წლამდე.
1949 წლიდან ლევან ასათიანი მუშაობდა საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიაში რუსთაველის სახელობის ენისა და ლიტერატურის ინსტიტუტის უფროს მეცნიერ-მუშაკად.
1920 წლიდან პეტრე ბახტურიძე მასწავლებლად მუშაობდა ჩოხატაურის რაიონის სოფელ ამაღლებაში.
1923 წლის თებერვალში პეტრე ბახტურიძე მასწავლებლად დაინიშნა ქუთაისის აგრონომიულ ტექნიკუმში.
1925 წლის სექტემბრიდან პეტრე ბახტურიძე ქუთაისის აგრონომიული ტექნიკუმიდან მასწავლებლად გადაიყვანეს ქუთაისის მე-12 საშუალო სკოლაში.
1943 წლის ივლისში პეტრე ბახტურიძე დანიშნეს ქუთაისის კულტურის სახლის დირექტორად.
1944 წლის მარტიდან პეტრე ბახტურიძე მუშაობდა გაზეთ „კომუნისტის“ რედაქციაში ჯერ მთარგმნელად, ხოლო შემდეგ ლიტერატურისა და ხელოვნების განყოფილების გამგის მოვალეობას ასრულებდა.
1934-35 წლებში პეტრე ბახტურიძე სათავეში ედგა მწერალთა კავშირის ქუთაისის განყოფილებას.