1918 წლის 8 მარტის „ერთობა“ იუწყება, რომ ამიერკავკასიის სეიმის გადაწყვეტილების თანახმად, ფოთის ქალაქისთავის, დავით ონიაშვილის ნაცვლად იოსებ სალაყაია უნდა დაენიშნათ.
მუშათა და გლეხთა საბჭომ 1918 წლის 24 თებერვლის სხდომაზე გადაწყვიტა, მობილიზაციის განსახორციელებლად პარტიების, საბჭოს და ქალაქის წარმომადგენლებისგან შეექმნათ კოლეგია, რომლის თავმჯდომარედ აირჩიეს ალ. კორძაია.
1918 წლის 8 მარტის „ერთობა“ იუწყება, რომ ბათუმის კომენდანტად დაინიშნა გენერალი ზაქარია ასლანის ძე მდივანი.
1918 წლის 8 მარტის „ერთობა“ იუწყება, რომ გენერალი კონსტანტინე ემანუილის ძე ანდრონიკაშვილი (ანდრონიკოვი) თანამდებობიდან გადადგა.
1918 წელს თბილისის უნივერსიტეტის სტუდენტი ლავ. მანჯგალაძე ოჩამჩირის ახლად დაფუძნებულ სკოლაში ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგად მუშაობდა.
1918 წელს პეტერბურგის უნივერსიტეტის ფსიქონევროლოგიური ინსტიტუტის მსმენელი დებორა ჟივი ოჩამჩირის ახლად დაფუძნებულ სკოლაში გერმანული ენის მასწავლებლად მუშაობდა.
1918 წელს მოსკოვის უმაღლესი ქალთა კურსების კურსდამთავრებული თამარ ჩერქეზიშვილი ოჩამჩირის ახლად დაფუძნებულ სკოლაში რუსული ენისა და ისტორიის მასწავლებლად მუშაობდა.
1918 წლის ნოემბერში დ. როინიშვილი ოჩამჩირის ახლად დაფუძნებულ ვაჟთა გიმნაზიას ხელმძღვანელობდა. ის მათემატიკასა და ფიზიკას ასწავლიდა.
1918 წლის აგვისტოში ალექსანდრე გიორგის ძე ბერაძე ქუთაისის გუბერნიის ოზურგეთის მაზრის სახალხო სასწავლებელთა ინსპექტორის მოვალეობას ასრულებდა.
1918 წლის პირველ აგვისტოს შტატგარეშედ დარჩნენ ბათუმის დაწყებითი კლასების მასწავლებლები: ირაკლი ღლონტი, ლიუდმილა ჯუღელი, ემილია საბანიძე, ლიდია რუხაძე, რიფსიმე კვირკველია, ნინო ჭრელაშვილი, ალექსანდრე მელაძე, ნანა ფერაძე და თამარ მღებრიშვილი.
1918 წელს ნიკოლოზ პავლეს ძე კოროლიოვი ახალქალაქის შერეული გიმნაზიის პედაგოგად მუშაობდა. მისი ანაზღაურება 187 მანეთს შეადგენდა და დამატების სახით 50 მანეთს იღებდა.
1918 წელს ნადეჟდა ილიას ასული კრიხოვი ახალქალაქის შერეული გიმნაზიის პედაგოგად მუშაობდა. მისი ხელფასი 100 მანეთს შეადგენდა და დამატების სახით 100 მანეთს იღებდა.
1918 წელს ანა გრიგორის ასული ჟვანია, ი. ა. საიროსტრიანი და ს. კ. ტერ-გრიგორიანი ახალქალაქის შერეული გიმნაზიის პედაგოგებად მუშაობდნენ. მათი ანაზღაურება 25 მანეთს შეადგენდა, ხოლო დამატების სახით იღებდნენ 25 მანეთს.
1918 წელს ა. ს. ბადალიანი, ს. ა. კიაუკოვი, ვ. მ. კარაპეტიანი და ა. კ. მარკარიანი ახალქალაქის შერეული გიმნაზიის პედაგოგებად მუშაობდნენ. მათი ანაზღაურება 125 მანეთს შეადგენდა, ხოლო დამატების სახით იღებდნენ 106 მანეთს.
1918 წელს გ. ა. მანიხი, მართა მათეს ასული ოდაბიშიანი და ს. ა. ტერ-სტეპანიანი ახალქალაქის შერეული გიმნაზიის პედაგოგებად მუშაობდნენ. მათი ანაზღაურება 150 მანეთს შეადგენდა, ხოლო დამატების სახით იღებდნენ 120 მანეთს.
1918 წელს ს. ს. ოვიანი, ელეონორა ფილიპეს ასული მუშეგიანი, მარია კარაპეტის ასული ბაშნიანი და მარია კარაპეტის ასული მარკორიანი ახალქალაქის შერეული გიმნაზიის პედაგოგებად მუშაობდნენ. მათი გასამრჯელო შეადგენდა 225 მანეთს, ხოლო დამატების სახით 157 მანეთს იღებდნენ.
1918 წელს ო. ა. ზედგენიძე ახალქალაქის შერეული გიმნაზიის პედაგოგად მუშაობდა. მისი ხელფასი 50 მანეთი იყო და დამატების სახით 50 მანეთს იღებდა.
1918 წელს მ. კ. მარკარიანი ახალქალაქის შერეული გიმნაზიის პედაგოგად მუშაობდა. მისი ხელფასი 450 მანეთს შეადგენდა და დამატების სახით 225 მანეთს იღებდა.
1919 წლის 15 მარტიდან თამარ ივანეს ასული გარსოევი თბილისის ქალთა მე-5 გიმნაზიის კლასის დამრიგებლის თანაშემწედ დამტკიცდა.
1920 წლის პირველი იანვრიდან ბარბალე გარსიაშვილი დამტკიცდა ახალციხის უმაღლეს დაწყებითი სასწავლებლის მასწავლებლის მოვალეობის აღმასრულებლად.
1918 წლის პირველი მარტის „ერთობა“ იუწყება, რომ ეროვნულმა საბჭომ ქართული კორპუსის უფროსად აირჩია გენერალი ვასილ დავითის ძე გაბაშვილი, შტაბის უფროსად – პოლკოვნიკი ალექსანდრე ზაქარიაძე.
1919 წლის 29 სექტემბერს დეკანოზი კონსტანტინე მაქსიმეს ძე სუხიევი უმაღლეს და საშუალო სასწავლებელთა მთავარგამგეს სწერს, რომ განჯის წმინდა ნინოს სახელობის რვაკლასიან სასწავლებელში საღვთო სჯულის მასწავლებლად მუშაობდა. უთითებს მისამართს: თბილისი, ვაკე (მურვანიშვილის სახლი).
1888 წლის პირველი სექტემბრიდან 1918 წლის პირველ სექტემბრამდე ალექსანდრე ალექსანდრეს ძე გარსევანიშვილი მასწავლებლად მსახურობდა.
1919 წლის 1-ელი თებერვლიდან ალექსანდრა გარდაფხაძე-ქიქოძე ცაგერის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის მასწავლებლად გადაიყვანეს.