1918 წლის 24 სექტემბერს სუფსის უმაღლესი პირველდაწყებითი სასწავლებლის გამგე იასონ ელიზბარის ძე ალექსიშვილმა საქართველოს რესპუბლიკის დაბალი სასწავლებლის მთავარგამგეს სთხოვა, რომ დუშეთის უმაღლესი პირველდაწყებითი სასწავლებლის გამგედ გადაეყვანა.
1919 წლის პირველ მარტს ქუთაისის რეალური სასწავლებლის გერმანული ენის მასწავლებელმა ნიკოლოზ რაჟდენის ძე ალავიძემ სასწავლებლის დირექტორს მისწერა, რომ წლის დასაწყისში ის მთავარგამგემ გერმანული ენის მასწავლებლად დანიშნა. მას მასწავლებლის წოდების გამოცდა არ ჰქონდა ჩაბარებული. დირექტორს შესაბამის უწყებასთან შუამდგომლობას სთხოვდა, რომ უფლება მიეცათ საოჯახო მასწავლებლის წოდების მისაღებად გამოცდა ქუთაისის ერთ-ერთ საშუალო სასწავლებელში ჩაებარებინა.
ქუთაისის რეალური სასწავლებლის დირექტორს 9 სექტემბრის N 872 შუამდგომლობის პასუხად აცნობეს, რომ 1918-1919 სასწავლო წლისთვის ნიკოლოზ რაჟდენის ძე ალავიძე გერმანული ენის მასწავლებლად დანიშნეს.
1919 წელს ლომბარდის გამგე იყო ფულარია.
რაჭის სამაზრო ერობის გამგეობის სოფელ ტოლას მცხოვრები პოლიევკტოს გაგოშიძე 1908 წლის 4 ნოემბრიდან 1919 წლის 11 ნოემბრამდე მასწავლებლად მუშაობდა.
1920 წლის 31 ივლისს, 19:00 საათზე, გაიმართა დრამატული საზოგადოების სარევიზიო კომისიის სხდომა, რომელზეც კომისიის თავმჯდომარედ არტემ მიხეილის ძე ახნაზაროვი აირჩიეს.
1920 წლის 7 აგვისტოს „ერთობა“ იუწყება, რომ საქართველოს ცენტრობანკის საბჭოსა და გამგეობის შეერთებული სხდომის დაადგენილებით სასწრაფოდ უნდა გაეხსნათ ბანკის განყოფილება.
1920 წლის 7 აგვისტოს „ერთობა“ იუწყება, რომ სააქციზო სამმართველოს უფროსის მოადგილედ მ. ღამბარაშვილი დაინიშნა.
1920 წლის 7 აგვისტოს „ერთობა“ იუწყება, რომ სააქციზო სამმართველოს უფროსად გვერდწითელის ნაცვლად ს. ბაქრაძე დაინიშნა.
1920 წლის აგვისტომდე სააქციზო სამმართველოს უფროსი იყო გვერდწითელი. მან სამსახურს ავადმყოფობის გამო თავი დაანება.
1920 წლის აგვისტოში ბათუმის მეორე უბნის გამომძიებლის მოვალეობის შემსრულებლად სენატის პროკურორის მდივანი ნ. იოსავა დაინიშნა.
1920 წლის აგვისტოში ნაფიცი ვექილი ი. ელიავა თბილისის მაზრის მესამე უბნის გამომძიებლის მოვალეობის შემსრულებლად დაინიშნა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, გიმნაზიის გაეროვნების გამო თბილისის ვაჟთა მეხუთე გიმნაზიის ინსპექტორი ალექსანდრე ივანეს ძე კომპანეცი შტატის გარეშე დარჩა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, იაკობ იაკობის ძე მელიუშენკო თბილისის ვაჟთა მეორე გიმნაზიის შტატის მასწავლებლად დაინიშნა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, ლეონიდე პავლეს ძე ნევტონოვი თბილისის ვაჟთა მეორე გიმნაზიის მათემატიკის მასწავლებლად დაინიშნა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, მიხეილ ვლადიმერის ძე იასტრებოვი თბილისის ვაჟთა პირველი გიმნაზიის რუსული ენის პედაგოგად დაამტკიცეს.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, ალექსანდრე ფირცხალაიშვილი თბილისის ვაჟთა მეოთხე გიმნაზიის ინსპექტორად დაინიშნა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, თბილისის ვაჟთა მეექვსე გიმნაზიის დირექტორად იული ადოლფის ძე ლიასოცკი დაამტკიცეს.
1920 წლის 29 დეკემბერს სერგი იაკობის ძე აზარაპეტოვს თავისი თხოვნის თანახმად, მისცეს მოწმობა, რომ 1918 წლის პირველი ნოემბრიდან 1920 წლის პირველ იანვრამდე სახალხო განათლების სამინისტროს კანცელარიაში ბუღალტრად მუშაობდა. ის საკუთარ მოვალეობას პირნათლად ასრულებდა, თუმცა საქმის წარმოების გაეროვნულების გამო თანამდებობიდან დაითხოვეს.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანებით, ვასილ ანტონის ძე ჩალენკოვი თბილისის ვაჟთა მეოთხე გიმნაზიის დირექტორად დაინიშნა.
1918 წლის 26 სექტემბრის განათლების მინისტრის ბრძანების თანახმად, ფიზიკოსი, თბილისის ფიზიკური ობსერვატორიის სინოპტიკურ განყოფილებათა გამგე ანდრეი ივანეს ძე მიკლევსკი შტატების შემცირების გამო სამსახურიდან დაითხოვეს.
1918 წლის 23 აგვისტოს განათლების მინისტრის ბრძანების თანახმად, თბილისის ფიზიკური ობსერვატორიის თვიური ბიულეტენების განყოფილების გამგე ალექსანდრე პლატონის ძე ლოილისი შტატების შემცირების გამო სამსახურიდან დაითხოვეს.
1918 წლის 23 აგვისტოს განათლების მინისტრის ბრძანების თანახმად, თბილისის ფიზიკური ობსერვატორიის მეტეოროლოგიური სადგურების ინსპექტორი ანტონ ადოლფის ძე სინელშიკოვი შტატების შემცირების გამო სამსახურიდან დაითხოვეს.
1918 წლის 16 თებერვალს ამიერკავკასიის სეიმმა თურქეთთან სამშვიდობო მოლაპარაკების დროს მეურნეობის გამგედ ლ. ა. შოტნიევი დანიშნა. შოტნიევთან ერთად მასთან მომსახურე პირებიც დაინიშნენ.