1917 წლის 13 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: დავით ცერცვაძე, პავლე საყვარელიძე, მიხეილ მაჩაბელი, გრიგოლ ვეშაპელი, პარმენ გოთუა, გიორგი გვაზავა, სამსონ ფირცხალავა.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას ესწრებოდნენ: ქონებათა გამგე გიორგი გვაზავა, სექციის წევრი რევაზ გაბაშვილი, მოწვეული სტუმრები – კონსტანტინე აფხაზი, მიხეილ გრუზინსკი, დიმიტრი ფავლენიშვილი, რაჟდენ დათეშიძე, პეტრე მამრაძე, კონსტანტინე შათირიშვილი და მდივანი ილია ზურაბიშვილი.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე შეიქმნა მცირე კომისია, რომელსაც უნდა გაერკვია რწმუნებულების არჩევის საჭიროება. კომისიის წევრები იყვნენ: რაჟდენ დათეშიძე, მიხეილ გრუზინსკი, დიმიტრი ფავლენიშვილი, ვასილ ყიფიანი და გიორგი ლასხიშვილი.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს საფინანსო სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი; ესწრებოდნენ: გიორგი ჟურული, თედო ღლონტი, ივანე ჯაფარიძე, დავით ქუთათელაძე, ბაგრატ ვირსალაძე, სამსონ ასათიანი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, იასონ ლორთქიფანიძე და რაჯდენ დათეშიძე.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს საფინანსო სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი; ესწრებოდნენ: გიორგი ჟურული, თედო ღლონტი, ივანე ჯაფარიძე, დავით ქუთათელაძე, ბაგრატ ვირსალაძე, სამსონ ასათიანი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, იასონ ლორთქიფანიძე და რაჯდენ დათეშიძე. კრების დადგენილებით, საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს აეკრძალა ფინანსურ სექციასთან შეუთანხმებლად ამ მიმართულებით ნებისმიერი გადაწყვეტილების მიღება.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს საფინანსო სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი; ესწრებოდნენ: გიორგი ჟურული, თედო ღლონტი, ივანე ჯაფარიძე, დავით ქუთათელაძე, ბაგრატ ვირსალაძე, სამსონ ასათიანი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, იასონ ლორთქიფანიძე და რაჯდენ დათეშიძე. სხდომის დადგენილებით, სექციებს შტატებისა და ხელფასების პროექტი საფინანსო სექციისთვის უნდა წარედგინათ.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას დაესწრნენ გიორგი გვაზავა, რევაზ გაბაშვილი, კონსტანტინე აფხაზი, მიხეილ გრუზინსკი, დიმიტრი ფავლენიშვილი, რაჟდენ დათეშიძე, პეტრე მამრაძე, კონსტანტინე შათირიშვილი და ილია ზურაბიშვილი.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ ისაუბრა ამიერკავკასიის კომისარიატის მიერ გამოცემული დეკრეტის შესახებ, რომლის თანახმადაც ეროვნულ საბჭოს მიენიჭა იურიდიული პირის უფლება და ამ სტატუსით ქონების გადაცემას სანოტარო აქტის გაფორმება აღარ დასჭირდებოდა.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ ისაუბრა ამიერკავკასიის კომისარიატის მიერ გამოცემული დეკრეტის შესახებ, რომლის თანახმადაც დამტკიცდა ქართველ თავად-აზნაურთა დადგენილება ქართველი ერისთვის ქონების გადაცემის შესახებ.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ ისაუბრა თბილისის სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკის შესახებ. დეკრეტის თანახმად, ქართველ თავად-აზნაურთა უფლებები ბანკების შესახებ ეროვნული საბჭოს კომპეტენციაში გადავიდა.
1917 წლის 14 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე გადაწყდა მცირე კომისიის შექმნა, რომელიც აირჩევდა რწმუნებულებს და იმუშავებდა თანხის განკარგვის მიმართულებით. კომისიის შემადგენლობა: რაჟდენ დათეშიძე, მიხეილ გრუზინსკი, დიმიტრი ფალავანდიშვილი, ვასილ ყიფიანი და გიორგი ლასხიშვილი.
1917 წლის 14 დეკემბერს გიორგი გვაზავას თავმჯდომარეობით საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე დადგინდა, რომ ქონების გადაცემა და მიღება უნდა მომზდარიყო ნუსხაზე ხელის მოწერით ჩამბარებლისა და მიმღების მიერ.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონების კომისიის გამგემ, გიორგი გვაზავამ წერილი მისწერა მიხეილ გრუზინსკის, დიმიტრი ფავლენიშვილს, ვასილ ყიფიანს, გიორგი ლასხიშვილს, რაჟდენ დათეშიძეს თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის გირავნობის ფურცლების გასანაღდებელ გადასახადის თაობაზე შეხვედრის ჩანიშვნის შესახებ.
1917 წლის 15 დეკემბერს შეიკრიბა კომისია, რომელსაც დაევალა სამხედრო კავშირის სამომავლო სამუშაოს გეგმის შედგენა. კომისიას ესწრებოდნენ: ვახტანგ მუსხელიშვილი, არისტო ჭუმბაძე, გრიგოლ მჟავანაძე, კონსტანტინე კაკაბაძე, ესტატე მაჩაბელი და ლონგინოზ ცაგარელი.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: მემედ აბაშიძე, დავით ცერცვაძე, ივანე გომართელი, პარმენ გოთუა, სამსონ ფირცხალავა, პავლე საყვარელიძე, მიხეილ მაჩაბელი, გრიგოლ ვეშაპელი, კონსტანტინე მესხი, იუნუს წულუკიძე, კალისტრატე კობახიძე.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სექციის თავმჯდომარის პირველ ამხანაგს, მემედ აბაშიძეს დაევალა პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მართვა, მეორე ამხანაგს, ივანე გომართელს – კულტურული გადაწყვეტილებების მართვა და მესამე ამხანაგს, რომელსაც სამაჰმადიანო საქართველოს საზოგადოება დანიშნავდა, დაევალებოდა ეკომონიკური საკითხების მართვა.
1917 წლის 15 დეკემბერს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დაადგინეს, რომ სამაჰმადიანო საქართველოს საზოგადოების ერთ-ერთი წევრი ყოველთვის უნდა ყოფილიყო თბილისში.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, პარმენ გოთუა, კონსტანტინე ყიფიანი, დავით ცერცვაძე, გიორგი გვაზავა.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გრიგოლ ვეშაპელმა ბათუმის ოლქის საზღვრების დადგენისა და ქართველ მაჰმადიანთა კომიტეტის მუშაობის ხელშეწყობის შესახებ ისაუბრა.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პარმენ გოთუამ დამსწრე საზოგადოებას მოახსენა, რომ აჭარას უნდა მიენიჭოს სრული თვითმართველობა, რადგან ქართველ მაჰმადიანებს აღარ ჰქონდეს შიში საქართველოში სოციალური რეფორმის გატარებისა.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ განაცხადა, რომ ქართველ მაჰმადიანთა ყრილობის მოწვევა მათი სულისკვეთების გამოსარკვევად აუცილებლობას წარმოადგენდა.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ მხარი დაუჭრა ქართველი მაჰმადიანების თვითმართველობის შექმნის იდეას.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აკაკი ჩხენკელმა დადებითად შეაფასა ქართველ მაჰმადიანებისთვის ადგილობრივი თვითმართველობის გადაცემის საკითხი.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ განაცხადა, რომ ქართველი მაჰმადიანებისათვის მოწოდების შედგენა უნდა დავალებოდათ ივანე გომართელს, მემედ აბაშიძეს, გრიგოლ ვეშაპელს და თავად, პავლე საყვარელიძეს.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ განაცხადა, რომ ზემო აჭარაში საბჭოს სახელით უნდა გაგზავნილიყო დელეგაცია.