1918 წელს თბილისის ფიზიკური ობსერვატორიის დირექტორი სტეფანე ვასილის ძე გლასეკი თანამდებობიდან გადადგა საკუთარი თხოვნით. განცხადებას ხელი მოაწერა სახალხო მზრუნველობის სამინისტროს კომისარმა ფათალი ხან ხოისკიმ.
1918 წლის 1-ელი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბუღალტერი პავლე ლეონტიევი მეოთხე რაიონის ზედამხედველის უმცროს დამხმარედ დაინიშნა.
1918 წლის 1-ელი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს კანცელარიის მეორე რაიონის სასმელის საშტატო განყოფილების უფროსი კონტროლიორი სიმონ თაყაიშვილი იმავე რაიონის ზედამხედველის დამხმარედ დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს კანცელარიის მეორე რაიონის ბუღალტერი ტიგრან კნუნი ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს ზედამხედველის უფროს დამხმარედ დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის განცხადებით მეორე რაიონის თამბაქოს აქციზის უფროსი კონტროლიორი ალექსანდრე კოჩინევი და იმავე რაიონის უმცროსი სასმელის კონტროლიორი დავით ყიფიანი მეორე რაიონის ბუღალტრებად დაინიშნენ.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით პირველი რაიონის სასმელის კონტროლიორები კონსტანტინე სანოვი და მიხეილ კუზმინი იმავე რაიონის ბუღალტრებად დაინიშნენ.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს კანცელარიის უფროსი ზედამხედველის დამხმარე იაკობ რეინფილდი ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს ბუღალტრად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით თბილისის მეორე რაიონის სასმელის უფროსი საშტატო კონტროლიორი სერგეი კულიკი მეოთხე რაიონის ბუღალტრად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ლი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით მეოთხე რაიონის თამბაქოს უფროსი კონტროლიორი ნიკოლოზ ბელოზაროვი მეოთხე რაიონის ბუღალტრად დაინიშნა.
1918 წლის 1-ელი იანვრიდან ამიერკავკასიის სააქციზო სამმართველოს თბილისის კანცელარიის ბრძანებით, სასმელის უფროსი კონტროლიორი ვასილი ჩერნიავსკი ზედამხედველის უმცროს დამხმარედ დაინიშნა.
1918 წელს საქართველოს ნაციონალური საბჭოს ფინანსური სექციის წინადადების თანახმად შეიქმნა ქართველ ვაჭართა 39-კაციანი კომიტეტი. კომიტეტის სხდომაზე გადაწყდა აერჩიათ პრეზიდიუმი და აღმასრულებელი კომიტეტი. პრეზიდიუმის თავმჯდომარედ აირჩიეს იასონ ლორთქიფანიძე. არჩეულ პირებს საქართველოს სავაჭრო მდგომარეობის შესწავლა დაევალათ.
ტიპი: სტატუსი
1918 წელს საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობის ბრძანებით საქართველოს 1-ლი მსროლელთა დივიზიის ხელმძღვანელი, გენერალ-მაიორი გიორგი მაზნიაშვილი დაჯილდოვდა წმინდა სტანისლავის ორდენით, სტანისლავის ხმლებით, განსაკუთრებული მიღწევებისთვის – რაზმმა მისი ხელმძღვანელობით შავი ზღვის მიდამო, გუდაუთი, ადლერი და სოჭი გაათავისუფლა.
1918 წელს ამიერკავკასიის კომისარიატმა კავკასიის ჯარის ხელმძღვანელად დანიშნა გენერალი ლებენდინსკი, შტაბის უფროსად – ლევანდოვსკი.
1918 წელს ვაჭრობისა და წარმოების სამინისტროს კომისრის, მ. ჯაფაროვის ბრძანებით, თექის ქარხნის მესაკუთრე ალექსანდრე ზარგარიანცს უფლება მიეცა კავკასიაში შეეძინა 3000 ფუთი შალი.
1918 წელს ამიერკავკასიის კომისარიატის კანცელარიის საქმისმწარმოებელი ვიქტორ ვიქტორის ძე კლენევსკი გათავისუფლდა თანამდებობიდან თბილისის სამხარეო სასამართლოს წევრად დანიშვნის გამო. ბრძანებას ხელი მოაწერა შინაგან საქმეთა მინისტრმა აკაკი ჩხენკელმა.
1918 წელს მზრუნველობისა და ჯანდაცვის სამინისტროს ბრძანებით ქუთაისის გუბერნიის ექიმი სერგო ტერტეროვი გადაიყვანეს ქალაქ ჯულფის სამკურნალო და სადამკვირვებლო პუნქტის მთავარ ექიმად. განცხადებას ხელი მოაწერა მზრუნველობის სამინისტროს კომისარმა ოგაჯანიანმა.
1918 წელს სამხედრო ინჟინერი გენერალ-მაიორი სავიცკი გზათა სამინისტროს კომისრის ამხანაგის მოვალეობის დროებით შემსრულებლად დაინიშნა. ამიერკავკასიის კომისარიატის თავმჯდომარის ნაცვლად ხელი მოაწერეს აკაკი ჩხენკელმა და გზათა კომისარმა მელიქ ასლანოვმა.
1918 წელს სახელმწიფო მზრუნველობის კომისრის ა. ი. ოგაჯანიანის პეტერბურგში გამგზავრების გამო მოვალეობის შემსრულებლად კომისრის ამხანაგი კორიუნ ალექსანდრეს ძე გაზაზიანი დაინიშნა. ბრძანებას ხელი მოაწერეს ამიერკავკასიის კომისარმა ევგენი გეგეჭკორმა და სახელმწიფო მზრუნველობის კომისარმა ოგაჯანიანმა.
1918 წელს რუბენ გიორგის ძე აუშტროვი თბილისის ციხის ინსპექციის კომისრად დაინიშნა.
1917 წლის 25 ნოემბერს ამიერკავკასიის კომისარიატის დადგენილების თანახმად შაქარზე დაწესდა მონოპოლია, შედეგად 1918 წლის პირველი იანვრიდან შეიცვალა მისი ფასი – საცალო გახდა 60 რუბლი, ფუთი – 56 რუბლი და 80 კაპ. დოკუმენტს ხელი მოაწერა ამიერკავკასიის კომისარიატის თავმჯდომარე ევგენი გეგეჭკორმა. დაამოწმა ფინანსთა მინისტრმა ქრისტეფორე კარჩიკიანმა.
1918 წელს ივანე ვასილის ძე მაქსიმოვი ვლადიკავკაზის რკინიგზის ფოსტა-ტელეგრაფის განყოფილების ფოსტალიონად დაინიშნა.