1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე ცენტრალური კომიტეტის თავმჯდომარემ, სვიმონ ჯუღელმა კახეთის რკინიგზის ადმინისტრაცია უწესრიგობასა და უთანხმოებაში დაადანაშაულა.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე ამიერკავკასიის რკინიგზის ცენტრალური კომიტეტის თავმჯდომარემ, ივანე ზურაბიშვილმა ისაუბრა ცენტრალური კომიტეტის შექმნისა და მისი განვითარების შესახებ. ასევე, მან ურჩია კრებას კომისიის შექმნა, რომელიც დაადგენდა კონფლიქტის მიზეზებს რკინიგზის ადმინისტრაციასა და ცენტრალურ კომიტეტს შორის და შეიტანდა კორექტივებს აღნიშნული საკითხის მოგვარებაში.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი გვაზავა; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, რევაზ გაბაშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, დიმიტრი ჩოლოყაშვილი, გიორგი თუმანიშვილი, სვიმონ ჯუღელი, ფარნა ნინუა, ივანე ზურაბიშვილი; სექციის მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე რკინიგზის გამგემ, ინჟინერმა გიორგი თუმანიშვილმა ისაუბრა რკინიგზის არაორგანიზებული საქმიანობის შესახებ.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი გვაზავა; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, რევაზ გაბაშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, დიმიტრი ჩოლოყაშვილი, გიორგი თუმანიშვილი, სვიმონ ჯუღელი, ფარნა ნინუა, ივანე ზურაბიშვილი; სექციის მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე განიხილეს რკინიგზის ადმინისტრაციასა და ცენტრალურ კომიტეტს შორის არსებული უთანხმოება და გადაწყვიტეს კახეთის რკინიგზის ცენტრალური კომიტეტისთვის იგივე უფლება-მოვალეობებისა და ვალდებულებების მინიჭება, რაც ამიერკავკასიის გზის ცენტრალურ კომიტეტს ჰქონდა.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომის თავმჯდომარე იყო გიორგი გვაზავა, ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, რევაზ გაბაშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, დიმიტრი ჩოლოყაშვილი, გიორგი თუმანიშვილი, სვიმონ ჯუღელი, ფარნა ნინუა, ივანე ზურაბიშვილი, სექციის მდივანი ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე აირჩიეს კომისია, რომელიც კახეთის რკინიგზის გამგეობის, ადმინისტრაციისა და მუშათა და მოსამსახურეთა ცენტრალურ კომიტეტთან შეთანხმებით შეიმუშავებდა პირობებს და ამ ორგანოთა შორის დაამყარებდა სათანადო ურთიერთობას.
1918 წლის 5 იანვარს გიორგი გვაზავას თავმჯდომარეობით საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე აირჩიეს კომისია, რომელიც კახეთის რკინიგზის გამგეობის, ადმიანისტრაციასა და ცენტრალურ კომიტეტთან შეთანხმებით, შეიმუშავებდა პირობებს და დაამყარებს მშვიდობას ამ ორ ორგანოს შორის.
1918 წლის 6 იანვარს ქაშვეთში თბილისის მიტროპოლიტმა ლეონიდმა ღვთისმსახურება აღასრულა. პროცესია გაგრძელდა გოლოვინის პროსპექტზე იორდანის მიმართულებით, სადაც შეუერთდა რუს სასულიერო პირებს და მათ ერთობლივად შეასრულეს რიტუალი იორდანის წყლის კურთხევით.
1918 წლის 6 იანვარს სამხედრო სექციამ წერილი გაუგზავნა საქართველოს ეროვნულ საბჭოს, სადაც იუწყება, რომ მათ არ შეუძლიათ ბოლშევიკებისთვის ომის გამოცხადება სხვადასხვა მიზეზთა გამო; გარდა ამისა, სამხედრო სექცია სთხოვს ეროვნულ საბჭოს, რომ ჯარისკაცები აღიჭურვონ სხვადასხვა საბრძოლო იარაღით. ხელს აწერს პოლკოვნიკი ზაქარიაძე.
1918 წლის 7 იანვარს კოჩინოვმა ორდუბატიდან დეპეშა გაუგზავნა მატვეევს, ასლები – დლუსკისა და სბორშჩიკოვს, და სთხოვა, მოსამსახურეებისთვის შეეტყობინებინა, რომ ძარცვის დროს მომხდარი უბედური შემთხვევების შედეგად დაზარალებულებს ზარალის ანაზღაურებისა და დახმარების გარანტიას აძლევენ. სამხედრო და გზათა კომისრებს – წერილობით ეპასუხათ მათ კატეგორიულ მოთხოვნაზე, იმის მითითებით, რომ უარის გამო მოსამსახურეებმა დაუყოვნებლივ დატოვეს სამსახური და ყველაფერი ბედის ანაბარა მიატოვეს.
1918 წლის 7 იანვარს ამიერკავკასიის აგრარული რეფორმის ლიგამ ჩაატარა საორგანიზაციო სხდომა, რომელმაც დაადგინა, რომ დროებითი ბიურო უნდა აერჩიათ შემდეგი შემადგენლობით: ს. ა. ზახაროვა, გ. ვ. ზერცალოვა, ა. ზ. თამამშევა, ი. შ. პირუმოვა, ლ. ბ. ბებუთოვა, ალექსანდრე კონსტანტინეს ძე კორინთელი.
1918 წლის 7 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სამხედრო კომისარმა დავით ვაჩეიშვილმა მოითხოვა 20 000 მანეთი უკრაინიდან ჯარის ნაწილების გადმოსაყვანად.
1918 წლის 7 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 7 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე დადგინდა, რომ თეატრის სააღმშენებლო კომიტეტს უნდა გადაეცეს 50 000 მანეთი თეატრის ასაშენებლად.
1918 წლის 7 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. საგარეო სექციის წარმომადგენლობის განცხადებით აფხაზთა წარმომადგენლობის მოწვევა მოსალაპარაკებლად 20 იანვარს დაინიშნა.
1918 წლის 8 იანვარს გზათა სამინისტროს კომისარმა მელიქ ასლანოვმა რკინიგზის უფროსს მიმართა, რომ ამიერკავკასიაში შექმნილი დიდი ფინანსური სიძნელეების გამო მოსამსახურეების ხელფასების დროულად გასაცემად ცენტრალური კომიტეტის მოსამსახურეებთან ერთად კონკრეტული ზომების მიღება იყო საჭირო. გზების სალაროში თანხის შესვლის მიზნით თავდაპირველად მატარებლით უფასოდ მგზავრობას დაუპირისპირდნენ. ამ მხრივ განსაკუთრებულ ყურადღებას შორაპნისა და ყვირილას რკინიგზის სადგურის კომიტეტი მოითხოვდა.
ჯულფა-ბაქოს სამხედრო რკინიგზის მუშა-მოსამსახურეთა დროებითმა ცენტრ. აღმასრულებელმა კომიტეტმა 1918 წლის 8 იანვარს წერილი გაუგზავნა სამხედრო მინისტრის საქმეთა კომისარს და სთხოვა, სასწრაფოდ ეპასუხათ, სამხედრო უწყება აძლევდა თუ არა სანქციას ცენტრალური კომიტეტის გადაწყვეტილებას უბედური შემთხვევების და გაძარცვული მოსამსახურეებისთვის ზარალის ასანაზღაურებლად დახმარების გაცემის შესახებ. უარყოფითი პასუხის შემთხვევაში, მოსამსახურეები იძულებულები გახდებიან, დაუყოვნებლივ დატოვონ სამსახური. ამ საკითხის გადაწყვეტის დაყოვნების შემთხვევაში კი მოსალოდნელია გართულებები. კომიტეტი აფრთხილებს, რომ თუ მის ხმას არ გაიგონებენ, პასუხისმგებლობას იხსნის. წერილს ხელს აწერს კომიტეტის თავმჯდომარე ეკოევი.
1918 წლის 8 იანვარს გზათა სამინისტროს საქმეთა კომისარმა მელიქ ასლანოვმა ამიერკავკასიის რკინიგზის უფროსს მიმართა, რომ ამიერკავკასიის კომისარიატმა (ელიზავეტოპოლის მოვლენების შემდეგ) 8 იანვრის სხდომაზე რკინიგზელთა ოჯახების ევაკუაციისთვის დახმარების შეწყვეტა გადაწყვიტა. ფაქტი ხელმოწერით ინჟინერმა პისტრიაკოვმა დაადასტურა.
1918 წლის 8 იანვარს შვებულებიდან ფრონტზე მიმავალი ვალერიან თევზაძე თბილისში, მიხაილოვის პროსპექტზე, სასტუმრო „ნოეში“ გაჩერდა.
1918 წლის 8 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი გვაზავა; ესწრებოდნენ: სილიბისტრო ჯიბლაძე, პეტრე ქავთარაძე, რევაზ გაბაშვილი, კონსტანტინე აფხაზი, დიმიტრი ჩოლოყაშვილი, რაფიელ ყაზბეგი, გიორგი ჟურული, იასონ ლორთქიფანიძე, გიორგი თუმანიშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი და იოსებ ანდრონიკაშვილი. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 8 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე სილიბისტრო ჯიბლაძეს დაევალა, კახეთის რკინიგზის დამცველი რაზმის შეკრების საკითხის კურირება.
1918 წლის 8 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე ფილიპე გოგიჩაიშვილმა განაცხადა, რომ კახეთის რკინიგზის მუშათა და მოსამსახურეთა ხელფასის გაზრდის გამო მოსალოდნელი იყო ორმილიონ-ნახევრამდე თანხის დეფიციტი.