1918 წელს უმაღლესი განათლების მქონე მარგალიტა სტეფანეს ასული გაბილია 1916 წელს დაარსებული აბაშის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის პედაგოგად მუშაობდა.
1918 წლის 22 თებერვლის „ერთობაში“ დაიბეჭდა მთავარი ინსტრუქტორის, ბ. თავზაიას და მისი მოადგილის,ტიტე მარგველაშვილის მოწოდება ერობის ინსტიტუტის შემოღების შესახებ, რომელსაც უნდა გადაეცეს ძალაუფლება მაზრებსა და სოფლებში.
1918 წლის 3 თებერვალს ქ. ელიზავეტპოლისა და ს. ზურნაბათის გზაზე ვერაგულად დახოცეს ზურნაბათის შავი ჭირის წინააღმდეგ მებრძოლი სადგურის ბეითლები: ალექსანდრე ივანეს ძე სილვანოვი და გიორგი გრიგოლის ძე ჟერნოკოვი, აგრეთვე სადგურის მეეტლე სილიბისტრო ხარჩენკო.
1918 წლის 3 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა საფინანსო სექციას წერილი გაუგზავნა რეჯებ ბეგ ნიჟარაძისათვის ყოველთვიურად 500 მანეთის დანიშვნის შესახებ.
1918 წლის 3 თებერვალს იესე ნებაძემ წერილი გაუგზავნა საქართველოს ეროვნულ საბჭოს, რომელშიც ის სოფელ ღრელში ქართული სკოლის გახსნას ითხოვდა.
1918 წლის 5 თებერვლის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ (N4) ფსევდონიმით სელოს ძმა გამოქვეყნებული სტატია „საუბარი ქალიშვილებთან“ ეხება ქალთა უფლებებსა და მათ მონურ მდგომარეობას.
1918 წლის 5 თებერვლის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N 4 შალვა ჩაჩიბაიამ გამოაქვეყნა პუბლიკაცია „ქალები და კოოპერაცია“. ავტორი განიხილავს ქალის ადგილს საზოგადოებრივ და პროფესიულ საქმიანობაში.
1918 წლის 5 თებერვლის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ (N4) დაიბეჭდა დარია ახვლედიანის ერთმოქმედებიანი პიესა „ქალი და აჩრდილი“.
1918 წლის 5 თებერვლის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ (N4) დაიბეჭდა ოლია ბუაჩიძის ნოველა „პროსტიტუტკის ხვედრი“.
1918 წლის 5 თებერვალს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომაზე ნიკოლოზ ნიკოლაიშვილის მოხსენების მოსმენის შემდეგ, ქონებათა, საფინანსო და სასკოლო სექციებს დაევალათ შუამდგომლობის მომზადება ამიერკავკასიის კომისარიატთან გიმნაზიის დახმარების თაობაზე.