1918 წლის 20 მარტის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის ოქმის მიხედვით, ზუგდიდისა და მოიდანახის სკოლების რევიზია ზუგდიდის მაზრის სახალხო სკოლების ინსპექტორ ვლადიმერ გაგუას მიენდო.
1918 წლის 20 მარტის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის ოქმის მიხედვით, თელავის სკოლის რევიზია გრიგოლ იესეს ძე ბურჭულაძეს მიენდო.
1918 წლის 20 მარტის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომის ოქმის მიხედვით, საზოგადოების სკოლებს არ ჰყავდა მეთვალყურე. სკოლების დათვალიერება ადგილობრივ მცოდნე პირებს მიენდო, სიღნაღის მაზრის, ნუკრიანისა და შრომის სკოლების რევიზია კი – ნიკოლოზ დიმიტრის ძე ყაზბეგს.
1918 წლის 20 მარტს გაიმართა საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომა ნოე ჟორდანია თავმჯდომარეობით, რომელზეც ფინანსთა მინისტრს დაევალა ეროვნული საბჭოს მიერ მოთხოვნილი თანხების ფინანსური უზრუნველყოფა.
1918 წლის 20 მარტს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ევროპაში წამსვლელი დელეგაციის თავმჯდომარედ გრიგოლ გიორგაძე აირჩიეს.
1918 წლის 20 მარტს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კახეთის რკინიგზის კომისრად დაინიშნა ნიკოლოზ ქარცივაძე.
1918 წლის 20 მარტს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კახეთის რკინიგზის კომისარს, ნიკოლოზ ქარცივაძეს დაენიშნა ხელფასი თვეში 750 მანეთი.
1918 წლის 20 მარტს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია. ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გრიგოლ რცხილაძე, ალექსანდრე ასათიანი, იოსებ მაჭავარიანი, პავლე საყვარელიძე, იესე ბარათაშვილი. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 20 მარტს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას სტუმრის რანგში ესწრებოდნენ გრიგოლ გიორგაძე, ვლადიმერ ახმეტელაშვილი და როსტომ ყაზბეგი.
1918 წლის 20 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე მზრუნველობის სექციის გამგედ მიხეილ მაჩაბელი დაინიშნა.
1918 წლის 20 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია. ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გრიგოლ რცხილაძე, ალექსანდრე ასათიანი, იოსებ მაჭავარიანი, პავლე საყვარელიძე, იესე ბარათაშვილი. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე მოისმინეს და მცირე შესწორებებით მიიღეს ევროპაში წამსვლელი დელეგაციისათვის შედგენილი ინსტრუქციის პროექტი.
1918 წლის 20 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია. ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გრიგოლ რცხილაძე, ალექსანდრე ასათიანი, იოსებ მაჭავარიანი, პავლე საყვარელიძე, იესე ბარათაშვილი. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე ევროპაში წამსვლელი დელეგაციისათვის გამოიყო 50 000 მანეთი, ხოლო, უკრაინაში წამსვლელი დელეგაციისათვის – 14 000 მანეთი.
1918 წლის 20 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია. ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გრიგოლ რცხილაძე, ალექსანდრე ასათიანი, იოსებ მაჭავარიანი, პავლე საყვარელიძე, იესე ბარათაშვილი. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე გაიმართა დისკუსია კახეთის რკინიგზის მოსამსახურეთა ხელფასების გაზრდის შესახებ.
1918 წლის 20 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე მზრუნველობის სექციის წევრებად დაინიშნენ პართენ გოთუა, ვასილ ყიფიანი, რევაზ გაბაშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, გრიგოლ რცხილაძე, იესე ბარათაშვილი, ივანე გომართელი, გერ. ქიქოძე, პავლე საყვარელიძე, გიორგი ცინცაძე.
1918 წლის 20 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა რევაზ გაბაშვილი; ესწრებოდნენ: პეტრე ქავთარაძე, დავით ახმეტელაშვილი, ავთანდილ კვიტაშვილი, გიორგი ბაქრაძე. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 20 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე ისაუბრეს ზურნაბადის სადგურის მნიშვნელობის შესახებ და გამოითქვა აზრი სადგურის გადმოტანის აუცილებლობის თაობაზე. აღნიშნულ საკითხში გარკვევა და მოხსენების წარმოდგენა დაევალა გიორგი ბაქრაძეს.
1918 წლის 20 მარტს რევაზ გაბაშვილის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე დაადგინეს წინამძღვრიანთკარის სკოლისთვის სამი ათას ექვსასი მანეთის გადაცემის საკითხი.
1918 წლის 21 მარტის „ერთობის“ ცნობით, სადგურ სადახლოში შეტაკების დროს დაიღუპა გურიის საგანგებო რაზმის წევრი, 18 წლის ვარლამ ჭანტურიშვილი.
1918 წლის 21 მარტს ტუაფსეს განყოფილების გამგეობა იუწყება, რომ დრამატული სექცია დაარსდა და გამგეობის ხელშეწყობით წარმოდგენები თითქმის მთელი წლის განმავლობაში სისტემატურად იმართებოდა. სხდომის ოქმს ხელს აწერენ ევგენი იესეს ძე ბოხუა და სამუელ გიორგის ძე ზაქარაშვილი (ზაქარეიშვილი).
1918 წლის 21 მარტს ტუაფსეს განყოფილების გამგეობა იუწყება, რომ საკვირაო სკოლის გახსნა ვერ მოხერხდა, რადგან უსახსრობის გამო მასწავლებლების დაქირავება ვერ შეძლეს. სხდომის ოქმს ხელს აწერენ ევგენი იესეს ძე ბოხუა და სამუელ გიორგის ძე ზაქარაშვილი (ზაქარეიშვილი).
1918 წლის 21 მარტის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას ესწრებოდნენ თავმჯდომარე გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი და თავმჯდომარის ამხანაგი დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი.
სახალხო გვარდიის მთავარი შტაბის 1918 წლის 22 მარტის ცნობით, ნიკოლოზ აპოლონის ძე პალავსკი იყო 27-2 კავკასიის მსროლელი პოლკის 1-ელი ბატალიონის კომანდორი.
1918 წლის 22 მარტს სოლომონ ჯავროვმა საქართველოს საერო საბჭოს გაუგზავნა წერილი პენსიის მომატების თაობაზე.
1918 წლის 22 მარტს სოლომონ ჯავროვი სახელმწიფოსგან პენსიის სახით 10 თუმანს იღებდა.
1918 წლის 22 მარტს სოლომონ ჯავროვის მთავრობისთვის გაგზავნილი წერილის თანახმად, იგი თავადაზნაურობის დეპუტატთა საკრებულოში ორმოცდაორი წელი მუშაობდა.