1918 წლის 7 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი. ესწრებოდნენ: პავლე საყვარელიძე, გიორგი გვაზავა, პეტრე ქავთარაძე, პეტრე მამრაძე და იოსებ ყიფშიძე. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს კახეთის რკინიგზის საზოგადოების გამგეობის თხოვნა მთავრობის მხრიდან დახმარების შესახებ, რომელიც 3 მილიონი მანეთის გადაცემას გულისხმობდა.
1918 წელს ელენე იოსების ასული ნივინსკაია (ეროვნებით პოლონელი) ხონის ქალთა გიმნაზიის დირექტორად დაინიშნა.
1918 წლის 8 მაისს რკინიგზის ქართველ მოსამსახურეთა საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი მისწერა საქართველოს ეროვნულ საბჭოს, მათი მუდმივი წარმომადგენლის არჩევის შესახებ. ხელს აწერს გედევან ანანიაშვილი.
1918 წლის 9 მაისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების გამგეობამ (თავმჯდომარე – ოლღა ხოფერია, მდივანი – გიორგი გამზარდია) მთავარ გამგეობას გაუგზავნა 1917 წლის მუშაობის ანგარიში, რომელშიც დეტალურად იყო აღწერილი განყოფილების ყოველი ქმედება.
1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე განიხილეს თავდაცვის კომისიის თხოვნა, პოლკოვნიკ ვასილ კარგარეთელისათვის 20 000 მანეთის გადაცემის საჭიროების თაობაზე.
1918 წლის 9 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, ნოე რამიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ რცხილაძე, გიორგი გვაზავა, იოსებ მაჭავარიანი, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ აღნიშნა, რომ სეიმმა ამიერკავკასია ფედერალურ დამოუკიდებელ რესპუბლიკად გამოაცხადა, თუმცა არც სეიმის უმრავლესობას და არც მთავრობის კომისიამ არ იცოდა სახელმწიფო წყობილების ამ პოლიტიკურ ფორმაზე.
1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გრიგოლ რცხილაძემ განაცხადა, რომ კონსტიტუციის პროექტისა და ამიერკავკასიის ერების გამიჯვნის საკითხების შესახებ შექმნილი კომისია მთავრობის მთავრობის შემდეგი წევრებით უნდა დაკოპლექტებულიყო: აკაკი ჩხენკელი, სერგო ჯაფარიძე, ზურაბ ავალიშვილი, გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე, რაჟდენ არსენიძე, ვლადიმერ გობეჩია, შალვა მესხიშვილი და თავად გრიგოლ რცხილაძე. წინადადება მიღებულ იქნა კომისიის მიერ.
1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე რამიშვილმა ისაუბრა ამიერკავკასიის ერთა პოლიტიკურ-ტერიტორიული გამიჯვნის თაობაზე შექმნილი კომისიის შესახებ. კომისიის პირველი განსახილველი საკითხი ამიერკავკასიის რესპუბლიკაში შემავალი ტერიტორიული ერთეულების გამორკვევის საკითხი იყო.
1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე რამიშვილმა განაცხადა, რომ ამიერკავკასიის ერთაგან თითოეულს უნდა ჰქონდეს ერთი მთლიანი, მჭიდროდ დასახლებული და ჩამოყალიბებული ტერიტორიული ერთეული.