1897 წლის 25 აპრილს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ გამოაქვეყნა სტატია „პატარა საუბარი“ („სიტყვამან შენმან გამოგაჩინოს შენ...“).
1897 წლის 25 აპრილს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 24 აპრილი“ („ცარიელი ინჟენერობა, მკურნალობა და ადვოკატობა...“).
1897 წლის 25 აპრილის წერილის საფუძველზე, რომელიც ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორმა ფიოდორ გერშელმანმა მისწერა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლს, მიხეილ შარვაშიძე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობისათვის დაჯილდოვდა სამახსოვრო მედლით.
1897 წლის 25 აპრილის წერილის საფუძველზე, რომელიც ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორმა ფიოდორ გერშელმანმა მისწერა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლს, ფარნაოზ მხეიძე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობისათვის დაჯილდოვდა სამახსოვრო მედლით.
1897 წლის 25 აპრილის წერილის საფუძველზე, რომელიც ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორმა ფიოდორ გერშელმანმა მისწერა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლს, დავით ნიჟარაძე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობისათვის დაჯილდოვდა სამახსოვრო მედლით.
1897 წლის 25 აპრილის წერილის საფუძველზე, რომელიც ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორმა ფიოდორ გერშელმანმა მისწერა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლს, სიმონ წერეთელი რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობისათვის დაჯილდოვდა სამახსოვრო მედლით.
1897 წლის 25 აპრილს ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორმა ფიოდორ გერშელმანმა წერილი მისწერა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლს, რომელშიც ატყობინებდა, რომ იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობისათვის ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურობის შვიდ წარმომადგენელს გადაეცემა სამახსოვრო მედალი.
1897 წლის 23 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ ვერემიევმა სახაზინო პალატაში მოქალაქეთა გამგეობის რევიზიის ანგარიში წარადგინა.
1897 წლის 22 აპრილს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მეთერთმეტე სხდომაზე გამგეობას თხოვნით მიმართა დიმიტრი ზურაბის ძე მაჭავარიანმა, რომ მისი ბიბლიოთეკისთვის გაეგზავნათ საკითხავი წიგნები.
1897 წლის 22 აპრილს გრიგოლ ლევანის ძე დადიანი თბილისში ჩამოვიდა.
1897 წლის 20 აპრილს სოფელ თონეთის სკოლის მასწავლებელმა თამარ ჯორჯაძემ მიიღო აპრილის ჯამაგირი 30 მანეთი და აცნობა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას.
1897 წლის 20 აპრილს გაზეთ „კვალში“ ილიას 17 აპრილის მეთაური წერილის პასუხად გიორგი წერეთლის „ღია წერილი თ. ილია ჭავჭავაძეს“ გამოქვეყნდა.
1897 წლის 20 აპრილს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 19 აპრილი“ („ამას წინად მეთაურს წერილში ვსთქვით, რომ...“).
1897 წლის 4 მაისს გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ ქართველი დედის ავტორობით ილია ჭავჭავაძის მომავალი იუბილეს შესახებ წერილი დაიბეჭდა.
1897 წლის 20 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ დიმიტრი სვიატოპოლკ-მირსკი რუსეთში სამკურნალოდ გამგზავრებას აპირებდა.
1897 წლის 20 აპრილს მძიმე ავადმყოფობის გამო კ. ი. ანტუშევიჩმა თავი მოიკლა.
1897 წლის 19 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ სოფელ კარალეთში გიგა გოგიაშვილმა ოსი ქურდები შეიპყრო და სამართალს გადასცა.