1897 წლის 3 თებერვალს რომის კათოლიკეთა ღვთისმშობლის მიძინების ეკლესიაში დანიშნული იყო იაკობ იოსების ძე ლაზარაშვილი პანაშვიდი.
1897 წლის 3 თებერვალს თბილისის საგუბერნიო მმართველობის განცხადებით უნდა გაყიდულიყო სოლომონ კუხიევის ერთსართულიანი სახლი, რომელიც სოლოლაკში მდებარეობდა. სახლი იყიდებოდა 216 მანეთად.
1897 წლის 3 თებერვალს ოზურგეთში გურიის სავაჭრო ამხანაგობა „შუამავლის” კრება გაიმართა. კრებაზე იაგ. თაყაიშვილმა განაცხადა, რომ ხაზინადრის თანამდებობის დატოვება სურდა. კრების წევრებმა მას მადლობა გადაუხადეს გაწეული სამსახურისთვის.
1897 წლის 3 თებერვალს ოზურგეთში გურიის სავაჭრო ამხანაგობა „შუამავლის” კრება გაიმართა, რომელზეც ამხანაგობის წესდების შეცვლის შესახებ ისაუბრეს. Ამ საქმისთვის სპეციალური კომისია დაარსდა, რომლის წევრებადაც დავით ბესარიონის ძე კვირკველია, ისიდორე ივანეს ძე რამიშვილი და გრიგოლ ჯაყელი აირჩიეს.
1897 წლის 3 თებერვალს ოზურგეთში გურიის სავაჭრო ამხანაგობა „შუამავლის” მორიგი კრება გაიმართა. სხდომაზე ეკატერინე და დიმიტრი მამულაშვილებმა „შუამავალს” სოფელ დვაბზუში მდებარე 5 ქცევა მიწა გადასცეს.
1897 წლის 3 თებერვალს ოზურგეთში სავაჭრო ამხანაგობა „შუამავლის” კრებაზე სხდომის გამგე კონსტანტინე თავართქილაძემ განაცხადა, რომ თანამდებობის დატოვება სურდა. კრების წევრებმა ის დაითანხმეს, რომ კიდევ ერთი წელი გაძღოლოდა ამხანაგობის საქმეებს.
1897 წლის 2 თებერვალს ოზურგეთში გამართულ გურიის სავაჭრო ამხანაგობა „შუამავალის“ მორიგ კრებაზე ითქვა, რომ საზოგადოების ნაწილი ეჭვით უყურებდა ამხანაგობის საქმეებს. „შუამავალის“ მმართველის, კონსტანტინე თავართქილაძის განცხადებით, იგი მზად იყო, ეჭვების გასაქარწყლებლად სამი კაცი აერჩიათ, რომლებიც მის მუშაობას გააკონტროლებდნენ. მათგან ერთ-ერთი უნდა ყოფილიყო აღებ-მიცემობის საქმის მცოდნე და ვაჭრობაშიც გამოცდილი ფილიპე გოგიჩაიშვილი.
1897 წლის თებერვალში სოფელ თონეთის სკოლის 1-ლი განყოფილების მოსწავლე ნუშა შავშიშვილი სკოლიდან გავიდა დედის ავადმყოფობის გამო.
1897 წლის თებერვალში სოფელ თონეთის სკოლის მე-2 განყოფილების მოსწავლე სიდონია პაპუნაშვილი სკოლიდან გავიდა დედის დასახმარებლად.
1897 წლის თებერვალში თონეთის სკოლის მასწავლებელი თამარ ჯორჯაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას სთხოვს შემდეგ ნივთებს: 150 ცალი სამხაზიანი რვეული ქართული წერისათვის, (ორხაზიანი მეშველი ხაზით), 10 ცალი ერთხაზიანი რვეული, 1 კოლოფი კალმები, მაგრამ სხვანაირი და არა ადრე გაგზავნილი. ის სწერს, რომ ეს ნივთები ძალიან საჩქარო არ იყო და ამიტომ მამა პართენ ცაგარლისთვის გაეტანებინათ.
1897 წლის თებერვალში მიხა მებაღიშვილი მისმა შვილმა, რაჟდენ მებაღიშვილმა ჩამომხრჩვალი იპოვა. როგორც გაირკვა, იქამდე მიხა მებაღიშვილი უაქციზოდ არყის გამოხდაში გამოიჭირეს და აუკრძალეს. ვარაუდობდნენ, რომ ეს გახდა თვითმკვლელობის მიზეზი.
1897 წლის თებერვალში ქუთაისის ყოფილი ვიცე-გუბერნატირი, ბარონ ბრიუგენი ეტლით მგზავრობდა. ერთ-ერთ მოსახვევში მეეტლემ ფეხით მოსიარულე ვერ შეამჩნია და გადაუარა. მოხუცი მძიმედ დაშავდა.
1897 წლის თებერვალში პაციენტებს იღებდნენ ექიმი ნავასარდიანის პირველ კერძო სამკურნალო დაწესებულებაში, რომელიც მდებარეობდა ვორონცოვის ძეგლის პირდაპირ. ნავასარდიანი მკურნალობდა ვენერიულ დაავადებებს და ატარებდა ქირურგიულ ოპერაციებს.