1897 წლის თებერვალში მთავრობის განკარგულებით იოსელიანი კოლეგიის ასესორი გახდა.
1897 წლის თებერვალში თბილისის სასამართლო პალატამ ხელმეორედ განიხილა საქმე დიმიტრი მუსხელიშვილისა, რომელსაც გაბრიელ აგლუნოვისთვის შეურაცხყოფის მიყენებაში ედებოდა ბრალი. ეს საქმე განიხილეს 1896 წლის 9 სექტემბერსაც და მუსხელიშვილს 4 დღით დაპატიმრება მიუსაჯეს, თუმცა მან საჩივარი უყურადღებოდ დატოვა.
1897 წლის თებერვალში მთავრობის განკარგულებით თბილისის მე-3 გიმნაზიის მასწავლებელი, ჯარშეიშვილი „ნადვორნი სოვეტნიკი“ გახდა.
1897 წლის თებერვალში მთავრობის განკარგულებით ქალაქ ყარსის სასწავლებლის პედაგოგი ბაქრაძე კოლეგიის ასესორი გახდა.
1897 წლის თებერვალში დუშეთის მაზრის უფროსის თანაშემწემ, ცისკარიშვილმა დაიწყო სოფლის მამასახლისის, ალექსანდრე ელიოზიშვილის საქმის გამოძიება. ელიოზიშვილს სოფლის ფულის მოპარვაში ადანაშაულებდნენ. გამოძიებამ დაადგინა, რომ მან ორმოცი თუმანი მოიპარა სასოფლო ბიუჯეტიდან. ელიოზიშვილი სამსახურიდან გადააყენეს, ათი თუმანი აპატიეს და ოცდაათი ჩამოართვეს.
1897 წლის თებერვალში დაიბეჭდა ოდესის უნივერსიტეტის პროფესორ ვასილ პეტრიაშვილის სამეცნიერო თხზულება „რძე და მისი სხვადასხვაგვარად გამოყენება.“
1897 წლის პირველ თებერვალს ი. რადეცკიმ თავად-აზნაურთა თეატრში წაიკითხა ლექცია „მიზეზები ახალი თაობის ჯანის სისუსტისა. და რა აკლიათ ბავშვებს“.
1897 წლის თებერვალში ნიკოლოზ ლომოური წმინდა ანას მესამე ხარისხის ორდენით დააჯილდოვეს.
1897 წლის თებერვალში ვასილ კვანჭახაძე წმინდა ანას მესამე ხარისხის ორდენით დააჯილდოვეს.
1897 წლის თებერვალში ფარნაოზ კიკნაძე წმინდა ანას მესამე ხარისხის ორდენით დააჯილდოვეს.
1897 წლის თებერვალში მიხეილ თუმანიშვილი წმინდა ანას მესამე ხარისხის ორდენით დააჯილდოვეს.
1897 წლის თებერვალში იოსებ სანებლიძე წმინდა ანას მესამე ხარისხის ორდენით დააჯილდოვეს.
1897 წლის თებერვალში კონსტანტინე ქორქაშვილი წმინდა ანას მესამე ხარისხის ორდენით დააჯილდოვეს.
1897 წლის თებერვალში ზაქარია ედილაშვილმა ქართულად თარგმნა ტურგენევის რომანი „წინა დღით”.
1897 წლის თებერვალში ფრიდონ გურგენიძემ ნაძალადევის მაცხოვრებლებს აცნობა, რომ შეუძლიათ წირვა-ლოცვის მოსასმენად ნაძალადევის სამრევლო სკოლაში იარონ. ამ ამბავმა ძალიან გაახარა მრევლი, რადგან იმ პერიოდში ნაძალადევში ეკლესია არ ჰქონდათ.
1897 წლის თებერვალში თბილისის ერთ-ერთ ლუდხანაში ქალაქის მე-9 ნაწილის ბოქაულმა, ზაზულევიჩმა და მისმა თანაშემწემ, ბაბალოვმა, კატორღიდან გამოქცეული იმერელი ავაზაკი სარდიონ ბიჭიაშვილი შეიპყრეს.
1897 წლის თებერვალში გზის უფროსმა ვედენეევმა უმთავრესი სახელოსნოს უფროსს დაავალა, შეეკვეთა დეზინფექციის სამი კამერა და შესასხურებელი მანქანები შავი ჭირის საწინააღმდეგოდ.
1897 წლის თებერვალში თბილისის სამოსამართლო პალატის მდივანმა ალექსანდრე არეშოვმა დიმიტრი მუსხელიშვილს უჩივლა იმის გამო, რომ მან მუშაობის დროს შეურაცხყოფა მიაყენა. საჩივარი პროკურორის თანაშემწე ა. გ. რიბინმა განიხილა, საბრალდებო ოქმი შეადგინა და საოლქო სასამართლოს სისხლის სამართლის განყოფილებას გადასცა.
1897 წლის 31 იანვარს საბჭოს კრებაზე თავმჯდომარემ საბჭოს წევრებს აუწყა ლიდია პეტრეს ასული თამამშევის გარდაცვალება, რომელიც 1886 წლიდან 1897 წლამდე ქალაქის სახელოსნოს დირექტორი იყო. სახელოსნოში ქალები სხვადასხვა ხელსაქმეს ეუფლებოდნენ.
1897 წლის 30 იანვარს ი. რიდმა ქალაქის გამგეობის წევრებს შესთავაზა კვირა დღეს ვაჭრობისა და მუშაობის აკრძალვა. მისი თქმით, კვირაობით მუშაობის გამო ისინი ეკლესიაში იშვიათად მისვლას და ზიარებასაც კი ვეღარ ახერხებდნენ.
1897 წლის 29 იანვარს ალექსანდრე და დავით გუნდიაშვილები ნათესავებსა და ნაცნობებს აუწყებდნენ ძმის, შაქრო გუნდიაშვილის, გარდაცვალებას.
1897 წლის 29 იანვრისთვის ქართულ თეატრში დაგეგმილი იყო ბ. ავალაშვილის ბენეფისი. უნდა დაედგათ ახალი პიესა „ბოშა ქალი ზანდა“. პიესის რეჟისორი იყო ალექსი-მესხიშვილი, ადმინისტრატორი – კ. შათირიშვილი.