1897 წლის 20 იანვარს გაიმართა თბილისის საბჭოს კრება. ამ კრებაზე ა. ა. ივანენკომ საბჭოს მოახსენა, რომ გარდაიცვალა მთავარმართებლის თანაშემწის მეუღლე გრაფინია ტატიშჩევისა. ივანენკომ ქალაქისთავის მოადგილეს დაავალა, ხლებოდა გრაფ ტატიშჩევს და მიესამძიმრებინა მეუღლის გარდაცვალება.
1897 წლის 20 იანვარს გაიმართა თბილისის საბჭოს კრება. ამ კრებაზე ა. ა. ივანენკომ საბჭოს მოახსენა სამწუხარო ამბავი იმის შესახებ, რომ გარდაიცვალა მთავარმართებლის თანაშემწის მეუღლე, გრაფინია ტატიშჩევისა, რომელსაც დიდი ღვაწლი მიუძღვოდა თბილისში არსებული უსინათლოთა სასწავლებლის დაარსებასა და მის ფუნქციონირებაში.
1897 წლის 20 იანვარს ალექსანდრე შამადუხაშვილმა ზურგში დაჭრა გორის მაზრის მცხოვრები დიმიტრი ტოტაძე. შამადუხაშვილი პოლიციაში მივიდა და დანაშაული აღიარა.
1897 წლის 19 იანვარს გარდაიცვალა ქაშვეთის ეკლესიის წინამღვარი დავით ჭრელაშვილი.
1897 წლის 17 იანვარს „ქართულ თეატრში” დაიდგა პიესა „ყაჩაღები”. პიესაში მთავარ როლს ასრულებსა ალექსი მესხიშვილი და ბარბარე ავალიშვილი.
1897 წლის 17 იანვარს „ცნობის ფურცელში” გამოქვეყნდა განცხადება, რომელშიც წერია, რომ მსურველებს შეუძლიათ შეიძინონ პასტერის სისტემით დამზადებული აბრეშუმის ჭიის თესლი სარდიონ ლუკას ძე ლომიძესთან.
1897 წლის 17 იანვარს „ცნობის ფურცლის“ რედაქციას სიღნაღიდან აუწყეს, რომ საზღვარგარეთიდან დაბრუნდა ნაუმენკო. იგი 5 თვით საზღვარგარეთ ყოფილა წასული თვალების მკურნალობის პრაქტიკულ ნაწილის შესასწავლად. სიღნაღში ჩასვლისთანავე პაციენტების დიდი რიგი დაუდგა.
1897 წლის 6 იანვარს გაბო ტიჟუევმა სცემა მოქალაქე კაპანაძე, რომელიც 17 იანვარს გარდაიცვალა.
1897 წლის 15 იანვარს ილია მახვილაძემ „ცნობის ფურცლის“ რედაქციას აცნობა, რომ მე-80 ნომერში გამოქვეყნებული ინფორმაცია შტატის ეკლესიის გაძარცვის შესახებ, სიმართლეს არ შეესაბამებოდა. მახვილაძის თქმით, მან სიღრმისეულად გამოიკვლია საქმის ვითარება და აღმოჩნდა, რომ ახალდაბის შტატის ეკლესიიდან არათუ ძვირფასეულობა, „კაპიკიც“ არ იყო გატანილი.
1897 წლის 14 იანვარს ერმილე მაჭავარიანის სახლში მისი მეზობელი, იაკო მაჭავარიანი შეიჭრა და ერმილე ხანჯლით დაჭრა. ერმილეს ცოლი მიეშველა, რომელიც ჩხუბის დროს ასევე დაშავდა. ეს ამბავი ბ. ღოღობერიძეს აცნობეს, თუმცა მან უბედური შემთხვევის მიზეზის გამოძიება ვერ შეძლო. დაჭრილებს ექიმები მკურნალობდნენ, თუმცა მათი გადარჩენის იმედი არ ჰქონდათ. განსაკუთრებით მძიმე მდგომარეობაში იყო ერმილეს მეუღლე.