1894 წელს ფოთში ფილოქსერას უფროს მაძიებლად მუშაობის დროს სამუშაოს სიმარტივის გამო ბევრი თავისუფალი დრო რჩებოდა.
1894 წელს პეტერბურგში დუტუ მეგრელის ვინაობით დაინტერესდნენ და მასზე ინფორმაციის მოსაპოვებლად ქუთაისის გადასახადთა ინსპექტორს დაუკავშირდნენ.
1894 წელს გიორგი წერეთელმა დუტუ მეგრელს გაზეთ „კვალში“ სარედაქციო სამსახური შესთავაზა.
1894 წელს ოდესის უნივერსიტეტის დიპლომის აღების შემდეგ დუტუ მეგრელმა ვერ მოახერხა შემოსავლის მუდმივი წყაროს გამოძებნა.
1894 წელს დუტუ მეგრელის უმუშევრობის პერიოდში მის ოჯახს ნათესავები ეხმარებოდნენ ხშირად.
1894 წელს ალექსანდრე ჭყონია იყო ყოველთვიური პოლიტიკურ-ლიტერატურული ჟურნალის „მოამბე“ რედაქტორი.
1894 წელს თედო სახოკიას თარგმანები და ნაწარმოებები დიდი რაოდენობით იბეჭდებოდა ყოველთვიურ ჟურნალში „მოამბე“.
1894 წელს ოლთისის მაზრის გადასახადთა ინსპექტორად დანიშვნასთან ერთად დამთავრდა დუტუ მეგრელისა და დედამისის მეოთხედ საუკუნეზე ხანგრძლივი მომთაბარე ცხოვრება.
1894 წელს ქუთაისელ ჩინოვნიკს ცნობილი საზოგადო მოღვაწე ზდანოვიჩისგან შეუტყვია, რომ დიმიტრი ხოშტარია ახალგაზრდა მწერალი იყო.
1894 წელს ვასილ კოპტონაშვილს მოთხრობის „კაკო დიაკვანი“ პატარა ბროშურად გამოცემის სურვილი ჰქონდა, მაგრამ ცენზორს ნება არ მიუცია მისთვის სამღვდელოების ბობოლა წარმომადგენელთა გავლენით, რომლებიც განცხრომით ცხოვრობდნენ და კაკო დიაკვნის მსგავს გაჭირვებულთა ბედი არ ანაღვლებდათ.
1894 წელს ვასილ კოპტონაშვილს მოთხრობის „კაკო დიაკვანი“ პატარა ბროშურად გამოცემის სურვილი ჰქონდა, მაგრამ მაშინდელ ცენზორს ამის ნება არ მიუცია მისთვის. ისიც უთხრა, რომ მისი მოთხრობის გაზეთ „ივერიაში“ დაბეჭდვა შეცდომა იყო, რადგან ნაწარმოები სამღვდელოების პატიოსან სახელს ჩირქს სცხებდა და დიაკვნებს მღვდლების წინაამღდეგ ამხედრებდა.
იაკობ ფანცხავა 1894 წელს მასწავლებლობის პერიოდში მოუხიბლავს ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს თავისი სიმდიდრითა და სილამაზით.
1894-96 წლებში სიმონ ქვარიანი მსახურობდა თბილისის რკინიგზის სამმართველოში.
1894-96 წლებში თბილისის რკინიგზის სამმართველოში მსახურობის პერიოდში სიმონ ალექსის ძე ქვარიანი რეგულარულად აქვეყნებდა წერილებს ქართულ და რუსულ პერიოდიკაში.