1894 წელს ფილიპე ლევიცკის მიერ მაკვანეთის სკოლის ორკლასიან სამინისტრო სკოლად დამტკიცების შემდეგ სოფელი გათავისუფლდა მასწავლებლის ანაზღაურების გადასახადისგან.
1894 წელს ალექსი გოგოხია დემონსტაციაში მონაწილეობისთვის 83 მოსწავლესთან ერთად სასულიერო სემინარიიდან გარიცხეს.
მარჯორი უორდროპი საქართველოს 1894 და 1896 წლებში ორჯერ ესტუმრა.
1894 წელს მარჯორი უორდროპი გამუდმებით აქვეყნებდა ინფორმაციას საქართველოში მიმდინარე მოვლენებზე, განსაკუთრებით კი რუსეთის იმპერიის ბოროტმოქმედებაზე.
1893 წლის 31 დეკემბერს დაიბადა კლიმენტი (კალისტრატე) დიმიტრის ძე კალანდარიშვილი. იგი წარმოშობით თავადი იყო.
1893 წლის 31 დეკემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 31 დეკემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა კრებულებში დაიბეჭდა სათაურით „სოფლის მეურნეობის ქალთა სასწავლებელი“.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავის სახალხო სკოლებში წერა-კითხვის გარდა არაფერს ასწავლიდნენ. დამატებითი ცოდნის გარეშე კი მცირე ცოდნა ხალხში უკვალოდ იფანტებოდა.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავის მოსახლეობიდან კითხვის სწავლის სურვილს მხოლოდ მამაკაცები იჩენდნენ, მანდილოსნებს შორის კითხვა ძალიან ცოტას შეეძლო.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავში ერთი მოძრავი სკოლის დაარსება ექვსი სკოლის საქმეს შეასრულებდა. ამ საკითხის მოგვარება კი კარგი მასწავლებლების შერჩევით იყო შესაძლებელი.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავ-ხევის მოსახლეობას 20 წლის მანძილზე არც სკოლა ჰქონდა და არც მასწავლებელი ჰყოლია, თუმცა ფშაველებს სწავლის ძლიერი სურვილი ჰქონდათ.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავის 100 სოფელზე ერთი სკოლა მოდიოდა, რაც ძალიან ცოტა იყო ხალხში ცოდნის გასავრცელებლად.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავში წერა-კითხვის ცოდნის გავრცელების მიზნით გამგეობას სხვა ქვეყნების მსგავსად მოძრავი სკოლები უნდა დაეარსებინა.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავში წერა-კითხვის ცოდნის გასავრცელებლად გამგეობას სხვა ქვეყნების მსგავსად მოძრავი სკოლები უნდა დაეარსებინა.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავში წერა-კითხვის სწავლის მსურველი ბევრი იყო, მაგრამ მთის სოფლების დაქსაქსულობისა და სიშორის გამო მშობლები შვილებს სახალხო სკოლებში ვერ უშვებდნენ.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ სასოფლო სკოლების რიცხვის გამრავლებაზე ეზრუნათ.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავში სკოლების სიმცირის გამო წერა-კითხვის მცოდნეთა რიცხვი ძალიან ცოტა იყო.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას მისწერა, რომ ფშავში საგანმანათლებლო პროცესის სრულყოფილად წარმართვას ხელს უშლიდნენ, რის გამოც სკოლები დაკეტვის პირას იყო. რაზიკაშვილი ამ საკითხზე ყურადღების გამახვილებას ითხოვდა.
1893 წლის 18 დეკემბერს ლუკა რაზიკაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოების გამგეობას მისწერა, რომ ფშავის მოძრავი სკოლის მასწავლებელს 8 სოფლის სკოლა უნდა აერჩია, რომლებშიც სისტემატურად იმუშავებდა. რაზიკაშვილის აზრით, თითოეულ სკოლაში დაახლოებით 60 მოსწავლე ისწავლიდა.