1893 წლის 10 მარტს თბილისის გუბერნატორმა პოლიციის დეპარტამენტს გაუგზავნა უწყისი პოლიციის მეთვალყურეობის ქვეშ მყოფ მოქალაქეთა შესახებ. მასში 76 პირს შორის დასახელებული იყო ილია ჭავჭავაძე, როგორც პოლიტიკურად არასაიმედო.
1893 წლის 6 მარტს გიორგი კუკურას ძე ლომაიას 1890 წლის 1-ელ იანვარს ობუჯში დათა ფიფიას დუქნის ძარცვის ბრალდებით წელიწადი და ორი თვე ციხეში ჯდომა მიუსაჯეს.
1893 წლის 2 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბაქოელ თანამემამულეებს მადლობა გადაუხადეს მათ მიერ გამართული ქართული საღამოს შემოსავლიდან თანხის შეწირვისთვის.
1893 წლის 2 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ექვთიმე თაყაიშვილს ხელნაწერების „საქართველოს ცხოვრებისა“ და „ისტორია დარღვევისათვის უკანასკნელ წმინდა ქალაქისა იერუსალიმისა რომაელთა კეისრისა ტიტესაგან“ შემოწმება დაავალეს.
1893 წლის 2 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ხაზინადრის მიერ საბანკო ქაღალდის შესყიდვის საკითხი დაამტკიცეს.
1893 წლის 2 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს კავკავის ქართული სკოლის მზრუნველთა კომიტეტის თხოვნა შენობის ასაგებად სიმონ საყვარელიძის ნაანდერძევი თანხის დროულად გამოტანისა და ლატარეის გამართვის აუცილებლობის შესახებ.
1893 წლის გაზაფხულზე დუტუ მეგრელი სახელმწიფო გამოცდების ჩაბარების შემდეგ ოდესიდან ქუთაისში დაბრუნდა.
1893 წლის 17 თებერვალს თელავში გამართულ კახეთის მევენახეთა კრებაზე ილია ჭავჭავაძე ღვინით ვაჭრობის ამხანაგობის წესდების შემმუშავებელ კომისიაში აირჩიეს.
1893 წლის 16 თებერვალს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იმსჯელეს სკოლების შესანახი თანხის მოძიების გზების შესახებ.
1893 წლის 16 თებერვალს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მოისმინეს ინფორმაცია საზოგადოების სასარგებლოდ 19 დეკემბერს გამართული კონცერტის შესახებ.
1893 წლის 16 თებერვალს ილია ჭავჭავძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დააკმაყოფილეს რუისის სკოლის მასწავლებლისა და სახალხო ბიბლიოთეკარის თხოვნა საზოგადოების მიერ გამოცემული წიგნების მიწოდების თაობაზე.
1893 წლის 14 თებერვალს ილია ჭავჭავაძემ თბილისის სათავადაზნაურო ბანკის კრებაზე წაიკითხა გამგეობის წერილი, რომელშიც კახეთის რკინიგზის ასაშენებლად 15 ათასი მანეთის გამოყოფას ითხოვდნენ. საკითხი დადებითად გადაწყდა.
1893 წლის 9 თებერვალს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იაკობ გოგებაშვილისა და ვალერიან გუნიასათვის სახელმძღვანელოების თანხის გამოყოფის საკითხი დაამტკიცეს.
1893 წლის 9 თებერვალს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დადებითად გადაწყდა სამტრედიის წიგნის მაღაზიის მეპატრონის, იასონ კაპანაძის თხოვნა საზოგადოების მიერ გამოცემული წიგნების გაყიდვის ნებართვის მიცემაზე.
1893 წლის 9 თებერვალს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ქუთაისის წიგნების გამომცემელი ამხანაგობისთვის გაყიდვების საკომისიოს გაგზავნა გადაწყდა.
1893 წლის 9 თებერვალს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბიბლიოთეკისთვის წიგნის „წესდებულება ქართველთ თავადაზნაურთათვის“ შეძენის საკითხი განიხილეს.