1891 წელს მაკვანეთში თევდორე კიკვაძის ინიციატივით დაწყებული სკოლის მშენებლობა ადგილობრივებმა დაასრულეს, მაგრამ დაწესებულების ოფიციალურად დასამტკიცებლად სოფლის თემისგან წინასწარი თანხმობის მიღება თედოს მეტად გაუჭირდა საზოგადოების შეუგნებლობის გამო.
1891 წელს თევდორე კიკვაძის ინიციატივით მაკვანეთში დაარსებული სკოლა მთელ თემს უნდა შეენახა.
1890 წლის 23 დეკემბერს ლეონტი კიკნაძემ და მისმა თანამზრახველებმა ბიჭია კიკნაძე მოკლეს.
1890 წლის 18 დეკემბერს ნიკოლოზ მახარობლიძეს გადაეცა მიხეილ საბინინის „საქართველოს სამოთხის“ 3 ეგზემპლარის საფასური 27 მანეთი.
1890 წლის 16 დეკემბერს პეტერბურგში მყოფმა ქართველმა სტუდენტებმა გამართეს კავკასიური საღამო, რომლის მესამე განყოფილებაშიც წარმოადგინეს ცოცხალი სურათები ილია ჭავჭავაძის „განდეგილიდან“.
1890 წლის 12 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე საზოგადოების წლიური ანგარიში და ილია ჭავჭავაძის თხზულებათა სრული კრებულის გამოცემის საკითხი განიხილეს.
1890 წლის 12 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გრიგოლ იოსების ძე ვოლსკის მიერ ბათუმში ჩატარებული კონცერტის ანგარიში განიხილეს.
1890 წლის 9 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძე დაესწრო ნატო გაბუნია-ცაგარლის მიერ საბენეფისოდ წარმოდგენილ აქვსენტი ცაგარლის დრამებს „მტარვალი“ და „ქართვლის დედა“.
1890 წლის 8 დეკემბერს კონსტანტინე მიხეილის ძე ბერეკაშვილი ტყიბულის ქვანახშირის კანტორაში ბუღალტერად მიიღეს.
1890 წლის დეკემბერში ილია ჭავჭავაძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებასთან დადო ხელშეკრულება თავისი ნაწერების სრული კრებულის ერთგზის გამოცემის შესახებ.
1890 წლის 21 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე საზოგადოების მდივნისა და მისი თანაშემწის ხელფასი განსაზღვრეს.
1890 წლის 21 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გაბრიელ ეპისკოპოსი და იაკობ გოგებაშვილი საზოგადოების საპატიო წევრებად აირჩიეს.
1890 წლის 21 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მიხეილ ყიფიანს ნაყოფიერი მოღვაწეობისთვის მადლობა გადაუხადეს.