1905 წელს თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის გამგეობის გადაწყვეტილებით, ილია ჭავჭავაძეს ოცდაათწლიანი სამსახურისთვის, თანამდებობის დატოვების შემდეგ ხელფასი შეუნარჩუნეს.
1905 წელს ილია ჭავჭავაძე პეტერბურგში ჩავიდა და გიორგი ჟურულთან ერთად სასტუმროში დაბინავდა.
ალექსანდრე ნიკოლოზის ძე ჭეიშვილი დაიბადა 1903 წლის 17 მარტს ოზურგეთის რაიონის სოფელ ასკანაში.
ალიო ანდრიას ძე მირცხულავა (მაშაშვილი) დაიბადა 1903 წლის 28 აპრილს ხობის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხორგაში.
ანასტასია (ანა) ილიას ასული აგლაძე დაიბადა 1902 წლის 9 ნოემბერს ლენინაკანში, ახლანდელ გიუმრაში.
მუშნი ლავრენტის ძე ხაშბა დაიბადა 1903 წლის 5 მაისს აფხაზეთის სოფელ პოკვეში.
1906 წლის 6 მაისს პეტერბურგში ჩასულ ილია ჭავჭავაძესა და ოლღა გურამიშვილს სადგურში ალექსანდრე ყიფშიძე დახვდათ.
ლავროსი გიგილოს ძე კალანდაძე დაიბადა 1903 წლის 22 დეკემბერს ჩოხატაურის რაიონის სოფელ ხიდისთავში.
ანა სპირიდონის ასული ღვინიაშვილი დაიბადა 1904 წლის 1-ელ იანვარს თბილისში.
კალე ფირანის ძე ბობოხიძე დაიბადა 1904 წლის 16 აგვისტოს ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ მათხოჯში.
მიხეილ ნიკოლოზის ძე მრევლიშვილი დაიბადა 1904 წლის 19 აგვისტოს ქალაქ ონში.
1903 წელს ილია ჭავჭავაძეს საქართველოს სოციალ-ფედერალისტთა პარტიის თბილისის კომიტეტის დავალებით ვალერიან გუნიამ, პეტრე ყიფიანმა და თედო სახოკიამ საგურამოში მიაკითხეს თხოვნით, ფედერალისტთა პარტიის დასაფინანსებლად დავით სარაჯიშვილთან ეშუამდგომლა.
1894 წლის 22 მაისს ილია ჭავჭავაძე დისწულის გარდაცვალების გამო თბილისის საადგილმამულო ბანკის კრებას ვერ დაესწრო.
თინათინ დავითის ასული ჯავახიშვილი დაიბადა 1902 წლის 24 სექტემბერს გორში.
დავით ალექსის ძე გაჩეჩილაძე დაიბადა 1902 წლის 19 ოქტომბერს ხარაგაულის რაიონი სოფელ ღორეშაში.
1867 წელს დუშეთის სამომრიგებლო განყოფილებამ განიხილა საამ ფარესოვის საჩივარი, რომლის მიხედვითაც იოსებ ოსიტოვს ბრალი ედებოდა, რომ სესხად აღებული თანხა არ დააბრუნა.
1868 წელს დუშეთის სამომრიგებლო განყოფილებაში მოისმინეს გიგო ჭიაურის საჩივარი იკოთელი თავადის ბეჟან ფიცხელაურის წინააღმდეგ, რომელსაც ბრალი ედებოდა მისთვის ფიზიკური შეურაცხყოფის მიყენებაში.
1868 წელს დუშეთის სამომრიგებლო განყოფილებაში გაწინამძღვრიანთკარის ტყის მცველის, პეტრე ყველაშვილის საჩივარი განიხილეს.
1867 წელს ილია ჭავჭავაძე სამსახურებრივი საქმეების აღსასრულებლად კანცელარიის მწერალთან ერთად დუშეთიდან ყაზბეგში გაემგზავრა.