1917 წლის 19 ნოემბერს ხაშურის ქალაქის თვითმართველობამ ეროვნულ ყრილობაზე დასასწრებად ნიკიფორე იმნაიშვილი წარადგინა.
1917 წლის 19 ნოემბერს კინტრიშის უბნის მცხოვრებლების თხოვნით კომისარიატმა ეროვნულ ყრილობაზე დასასწრებად ხოჯა ცივაძე წარადგინა.
1917 წლის 19 ნოემბერს სრულიად საქართველოს საკათოლიკოსო საბჭომ ეროვნულ კრებაზე საქართველოს ეკლესიის წარმომადგენლად ნიკიტა თალაკვაძე აირჩია.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N 31 რედაქტორმა კატო მიქელაძემ გამოაქვეყნა პუბლიკაცია „ორი მთავარი საკითხი“. ავტორი სტატიაში განიხილავს მთავრობისგან მიღებულ გადაწყვეტილებას, რომელმაც ქალებს სრული პოლიტიკური და მოქალაქეობრივი უფლება მიანიჭა სიტყვით, ხოლო სარწმუნოებრივ საკითხში გამოსცა კანონი, რომ თუ მშობლები ვერ შეთანხმდნენ მცირეწლოვანი შვილის სარწმუნოების თაობაზე, მამის ხმა იქნება გადამწყვეტი. მეორე საკითხია მიწის შესახებ, რომელიც მთავრობისგან უნდა გადაეცეს გლეხებს, თუმცა არაფერია ნათქვამი გლეხის ქალებზე.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N31 გამოქვეყნდა კატო მიქელაძის პუბლიკაცია „მიზეზი ქალთა მონობისა და ქალთა მოძრაობისა“, რომელშიც ავტორი განიხილავს ქალთა მონურ მდგომარეობას და მათი უფლებებისათვის ბრძოლის მნიშვნელობას.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N 31 „რიონელი ქალის“ ფსევდონიმით დაიბეჭდა სტატია „ჩვენ და პარტიული თუთიყუშები“, რომელშიც ავტორი ლაპარაკობს ქუთაისის ქალთა კლუბისა და გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ დევნაზე პარტიული მოხელეების მხრიდან, პატრიარქალურ სულისკვეთებასა და ქალების უუფლებო მდგომარეობაზე.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N31 ცნობით, 1-ლი, მე-3, მე-6 და მე-8 არმია, რომელიც იცავდა სოციალისტურ მთავრობას, პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე ნიკოლაი დიმიტრის ძე ავქსენტევის კანდიდატურას მოითხოვდა.
1917 წლის 6 ნოემბერს საგარეო საქმეთა სამინისტროს უფროსმა მოხელეებმა ტროცკის გასაღებები გადასცეს, თუმცა მასთან მუშაობაზე ყველამ უარი განაცხადა. სამინისტროში მუშაობა შეწყდა.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ (N31) ცნობით, გაიტაცეს დიდი, ახალი თეატრის არტისტთა პირადი ქონება. ძალიან დაზარალდა ალექსანდრე სუმბათაშვილ-იუჟინი, რომლის ოთახში იყო მდიდარი სასცენო გარდერობი.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ N31 ცნობით, მუშათა და ჯარისკაცთა საბჭოში პროპორშჩიკმა კრილენკომ ჯარისკაცთა უფლებების ახალი დეკლარაცია შეიტანა, რომლის თანახმად ოფიცრებს ეკრძალებოდათ ყოველგვარი განსაკუთრებული ჩინის ტარების უფლება.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N 31 ცნობით, წითელი გვარდიის მიერ ო. ლ. კერენსკაიას დაპატიმრების გარემოება გაირკვა. მიხაილოვის მოედანზე წითელ გვარდიელებმა შეიპყრეს ქალი, რომელიც დროებითი რევოლუციური კომიტეტის პლაკატებს გლეჯდა, მიიყვანეს პირველ სპასკის კომისარიატში, სადაც თავი დაასახელა ყოფილი პირველი მინისტრის, კერენსკის ცოლად. ოქმის შედგენის შემდეგ წითელგვარდიელებს უნდოდათ მისი გადაყვანა სმოლნის ინსტიტუტში, მაგრამ ხალხი წინაღუდგა ფა მოითხოვეს მისი გადაყვანა ქალაქის საბჭოში, სადაც ო. ლ. კერენსკაია დატოვეს და ოქმი წარუდგინეს ქალაქის თავს.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N 31 ცნობით, შიდა არეულობებისა და ჟლეტის გავლენით ფ. ფ. ვოსკრესენსკიმ თავი მოიკლა.
1917 წლის 20 ნოემბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ (N31) ცნობით, მოქალაქე ნინა ხანანაშვილმა ქ. სამტრედიის ქალთა წრის გასაძლიერებლად შესწირა 10 მან., რისთვისაც ქალაქის გამგეობა დიდ მადლობას უხდის.
1917 წლის 20 ნოემბერს ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიამ წაიკითხა მოხსენება პოლიტიკურ შიდა მმართველობაზე და აღიარა საქართველოს ტერიტორიული ავტონომია. ამის შემდეგ კრება 15 წუთით შეწყდა და დრო დაეთმო სხვა გამომსვლელებს, რომლებიც სიაში წინასწარ იყვნენ ჩაწერილი, სიის ბოლოში მოხვდა ქუთაისის ქალთა ინტერპარტიული ორგანიზაციის დელეგატი, კატო მიქელაძე, რომელსაც სიტყვა არ მისცეს. კატო მიქელაძემ კრების თავმჯდომარე აკაკი ჩხენკელს მიმართა, თუმცა უშედეგოდ.
1917 წლის 20 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს ქუთაისის დრამატიული საზოგადოების გამგეობამ გაუგზავნა წერილი, რომლის თანახმადაც საქართველოს ეროვნულ ყრილობას მათი წარმომადგენელი პავლე უზნაძე დაესწრებოდა.
1917 წლის 20 ნოემბერს საქართველოს ეროვნულ-დემოკრატთა სტუდენტთა ორგანიზაციამ გამოსცა მოწმობა დელეგატ მიხეილ ხერხეულიძის ნაცვლად ზ. ჩიხლაძის დანიშვნის შესახებ.
1917 წლის 22 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭო აირჩიეს და მასთან შედგა სამხედრო სექცია, რომელშიც, მართალია, ქართული სამხედრო კავშირის წარმომადგენლები შედიოდნენ, მაგრამ ისევე როგორც საბჭოში, სამხედრო სექციაშიც ძალაუფლება მენშევიკებს ჰქონდათ. ამის მიუხედავად, სამხედრო სექციამ პარტიული მოსაზრებით დანიშნულ ქართული ჯარის მეთაურ ახმეტელს უფლება არ მისცა, თანაშემწეები თავისი სურვილით მოეწვია. სამხედრო სექციამ ასევე პარტიული მოსაზრებით სამხედრო კორპუსს შტაბის უფროსად იმხანად კაპიტნის ჩინის მქონე სოსო გედევანიშვილი დაუნიშნა.
1917 წლის 22 ნოემბრისათვის, როდესაც საქართველოს ეროვნულ საბჭოსთან არსებულმა სამხედრო სექციამ სოსო გედევანიშვილი სამხედრო კორპუსის შტაბის უფროსად დანიშნა, მას უკვე ჰქონდა უმაღლესი სამხედრო განათლება მიღებული, ფლობდა კაპიტნის ჩინს და ფედერალისტების ფარტიაში თვალსაჩინო ადგილი ეკავა.
1917 წლის 22 ნოემბრისათვის, როდესაც საქართველოს ეროვნულ საბჭოსთან არსებულმა სამხედრო სექციამ სოსო გედევანიშვილი სამხედრო კორპუსის შტაბის უფროსად დანიშნა, იგი 12 წლის განმავლობაში ჩამოშორებული იყო სამხედრო საქმეს პოლიტიკური მიზეზების გამო, სწორედ ამიტომ, ზოგიერთი სამხედრო მეთაური, მათ შორის გენერალი მაზნიაშვილი, თვლიდა, რომ გედევანიშვილი რიგიანად ვერ გაუძღვებოდა შტაბის უფროსის მოვალეობებს.
1917 წლის 23 ნოემბერს ქ. ქუთაისში გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ რედაქციის (რედაქტორი კატო მიქელაძე) ფონდის და ქალთა კლუბის სასარგებლოდ გაიმართა ყულაბებით ფულის შეგროვება. შეგროვდა 2057 მანეთი და 77 კაპიკი.
1917 წლის 26 ნოემბერს გამართულ სხდომას საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და მაჰმადიანთა კომიტეტის წევრთა შორის ამიერკავკასიის საერთო საკითხების, სასურსათო, ჯარის ნაციონალიზაციის, კავკასიის ერთა ურთიერთობის შესახებ თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი.
1917 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და მაჰმადიანთა კომიტეტის წევრთა შორის გამართული სხდომის მდივანი იყო პავლე საყვარელიძე.
1917 წლის 26 ნოემბერს გაიმართა საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომა, რომლის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი. სხდომას ესწრებოდნენ ალექსანდრე ფარნიაშვილი, პავლე საყვარელიძე, გრიგოლ რცხილაძე, ვ. გობეჩია, იოსებ გედევანიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, გიორგი გვაზავა, მემედ-ბეგ აბაშიძე, კონსტანტინე მესხი.
1917 წლის 26 ნოემბერს თბილისის უნივერსიტეტის საზოგადოების კრებაზე უცხო ენების მასწავლებლებად აირჩიეს: ელისაბედ ირაკლის ასული ორბელიანი (ფრანგული), ილია თევდორეს ძე ყიფშიძე (გერმანული), ვარლამ ნიკოლოზის ძე ჩერქეზიშვილი (ინგლისური), ლეონ მელიქსეთ-ბეგი (სომხური), მოლა ცივაძე (არაბული), არტურ ადოლფის ძე ლაისტი (გერმანული), პეტრე გოზალიშვილი (იტალიური).
1917 წლის 26 ნოემბერს თბილისის უნივერსიტეტის საზოგადოების კრებაზე პროფესორებად აირჩიეს: სილიბისტრო გიორგის ძე ლომია, სიმონ გიორგის ძე ყაუხჩიშვილი, გერონტი დიმიტრის ძე ქიქოძე.