1917 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე საბჭოს თავმჯდომარე აკაკი ჩხენკელმა საბჭოს აღმასრულებელი (პოლიტიკური) ორგანოს დაუყოვნებლივ არჩევისკენ მოუწოდა.
1917 წლის 26 ნოემბერს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე შეიქმნა 15-კაციანი პოლიტიკური ორგანო, აღმასრულებელი კომიტეტი.
1917 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აღმასრულებელი კომიტეტის წევრებად კრებამ აირჩია ნოე ჟორდანია, ნოე რამიშვილი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთაძე, ალექსანდრე ფარნიაშვილი, ჰაიდარ აბაშიძე, პავლე საყვარელიძე, გრიგოლ რცხილაძე, იოსებ გედევანიშვილი, კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი და მემედ აბაშიძე.
1917 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე განიხილეს საერობო კომისიაში წარმომადგენლობის საკითხი და დაადგინეს, რომ კომისიის მუშაობაში მონაწილეობას მიიღებდნენ ნოე ჟორდანია, ნოე რამიშვილი და გრიგოლ ნათაძე.
1917 წლის 26 ნოემბერს თბილისის უნივერსიტეტის საბჭოს კრებაზე პროფესორებად აირჩიეს სიმონ ავალიანი, გიორგი ახვლედიანი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, კორნელი კეკელიძე, შალვა ნუცუბიძე, ანდრია რაზმაძე, დიმიტრი უზნაძე, დავით ყიფშიძე.
1917 წლის 26 ნოემბერს საღამოს 5 საათზე ქ. ქუთაისის სამკითხველოში ჩატარდა ქალთა საერთო კრება, რომელსაც დაესწრნენ ქუთაისის ქალთა კლუბის წევრები და გამგეობა, ასევე მუშა ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენლები. კრებას თავმჯდომარეობდა კატო მიქელაძე, რომელმაც წარუდგინა 19 ნოემბრის ეროვნული ყრილობის ვითარება, თუ რა როლი მიაკუთვნეს იქ ქალებს და როგორ შეხვდა სამანდატო კომისია ქუთაისის ქალთა ინტერპარტიული ორგანიზაციის წარმომადგენელსა და ძველი „ქალთა საზოგადოების“ დელეგატს. მან კრებას აცნობა, რომ სამანდატო კომისიამ ქალთა კლუბისა და მუშა ქალთა ორგანიზაციის დელეგატებს მიანიჭა სათათბირო ხმა და ქალთა საზოგადოების დელეგატს კი გადამწყვეტი ხმა. კრებაზე გადაწყდა აერჩიათ ხუთი ქალისგან შემდგარი კომისია, რომელშიც შევიდოდნენ ქალთა კლუბის, მუშა ქალთა ორგანიზაციის და ასევე ძველი საზოგადოების წევრები. კომისიას დაევალა ძცელი საზოგადოების გამგეობას დაუნიშნოს წლიური კრება 15 დეკემბრამდე, თუ გამგეობა წლიურ კრებას არ მოახდენს, მაშინ თავად კომისიამ უნდა მოიწვიოს კრება ამ საზოგადოების საკითხის გასარკვევად. ამავე კრებაზე კატო მიქელაძემ წამოაყენა წინადადება მოწვეული იქნას ქალთა საგუბერნიო კონფერენცია და ქალთა საერთო პოლიტიკურ კლუბს შეეცვალოს სახელწოდება და იწოდებოდეს ქუთაისის საგუბერნიო ინტერპარტიულ ქალთა კავშირად.
1917 წლის 28 ნოემბერს ქუთაისის თეატრში გაიმართა გალაკტიონ ტაბიძის დიდი საღამო.
1917 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, მემედ აბაშიძე, პავლე საყვარელიძე, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, იოსებ გედევანიშვილი, ნოე რამიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე.
1917 წლის 28 ნოემბერს გადაანაწილეს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის თანამდებობები. თავმჯდომარედ დაინიშნა ნოე ჟორდანია, ამხანაგის პოზიციები დაიკავეს აკაკი ჩხენკელმა, გრიგოლ რცხილაძემ და გრიგოლ ვეშაპელმა, მდივნად დაინიშნა პავლე საყვარელიძე, ხოლო ხაზინადარის პოზიცია კონსტანტინე მესხმა დაიკავა.
1917 წლის 29 ნოემბერს ევგენი გეგეჭკორი, კავკასიის კომისარიატის თავმჯდომარე და შრომის კომისარი, მოხსენებით გამოვიდა სხდომაზე, სადაც რაიონული ეკონომიკური ხელისუფლების შექმნის საკითხი განიხილებოდა.
1917 წლის დეკემბერში ნოე რამიშვილის მიერ მეფისნაცვლის სასახლეში გამართულ კრებაზე გადაწყდა, კახეთიდან გამოეწვიათ აფხაზავას ჯავშნიანი მატარებელი, რომელიც ერთ-ერთ რუსულ სამხედრო ნაწილს ადევნებდა თვალყურს. აფხაზავას დაავალეს, ბაქოსკენ მიმავალ 16 რუსულ ეშელონს გაჰყოლოდა.
1917 წლის დეკემბრისათვის ქართულ სამხედრო კორპუსთან დაარსდა ქართული ლაშქრის მომარაგების კომიტეტი, რომლის თავმჯდომარედაც დაინიშნა დამფუძნებელი კრების წევრი დავით ვაჩნაძე. კომიტეტის თავმჯდომარის ამხანაგად (მოადგილედ) დაინიშნა გიორგი მაზნიაშვილი. იმავე დროს მაზნიაშვილი ირიცხებოდა მე-2 დივიზიის ბრიგადის უფროსად.
1917 წლის ნოემბერში შალვა ამირეჯიბი საქართველოს ეროვნულ ყრილობაზე აირჩიეს ეროვნული საბჭოს წევრად.
1917 წლის 4 დეკემბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N 32 ცნობით, 1-ლ დეკემბერს ქუთაისში ჯაჭვის ხიდთან მილიციელმა გურგენიძემ დააკავა 4 ფუთი შაქარი, რომელიც მიჰქონდა ვ. კაკიტელაშვილს. მან მილიციონერს ქრთამად 40 მანეთი მისცა, მაგრამ მან ფულიცა და შაქარიც სამილიციო ნაწილში წარადგინა.
1917 წლის დეკემბერში ნოე რამიშვილის მიერ მეფისნაცვლის სასახლეში გამართულ კრებაზე აფხაზავას დაევალა, ბაქოსკენ მიმავალ 16 რუსულ ეშელონს გაძღოლოდა და მათთვის მატარებლებიდან ჩამოსვლის ნება არ მიეცა.