1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომამ მიიღო აკაკი ჩხენკელის წინადადება, გამოქვეყნებულიყო საბჭოს მიერ მიღებული დებულება სახალხო მილიციის შედგენის შესახებ.
1918 წლის 21 იანვარს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გაიმართა მსჯელობა ამიერკავკასიის სეიმის დადებით და უარყოფით მხარეებზე.
1918 წლის 21 იანვარს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ყველა ფრაქციამ დათანხმდა ამიერკავკასიის სეიმის დაფუძნებას.
1918 წლის 21 იანვარს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე საბჭომ დაადგინა, რომ ჯანმრთელობისა და ტექნიკურ სექციას ექნებოდა უფლება, მათგან თითო წარმომადგენლის გაგზავნისა სათათბირო ხმის უფლებით იმ საკითხების განხილვის დროს, რომელიც ამ სექციებს შეეხებოდათ.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე ჟორდანიამ ისაუბრა ამიერკავკასიის სეიმის დაფუძნების შესახებ. 1917 წლის ოქტომბრის რევოლუციის შემდეგ რუსეთში განუკითხაობამ დაისადგურა. არ არსებობდა ცენტრალური ხელისუფლება და შესაბამისად ვერ ხდებოდა რეგიონების კონტროლი. უკონტროლობის გამო, რეგიონებშიც რომ არ წარმოქმნილიყო ქაოსი, ამიერკავკასიაში ჩამოყალიბდა ამიერკავკასიის კომისარიატი, რომელიც დროებითი მთავრობის ფუნქციას ითავსებდა. ამის გარდა, საჭიროებამ მოიტანა, ამიერკავკასიის სეიმის დაფუძნების აუცილებლობაც.
1918 წლის 22 იანვარს ნაციონალურ სასწავლებელთა ინსპექტორი სულთან მეჯიდ განიევი ბაქოს ნაციონალური სასწავლებლების დირექტორად დაინიშნა. ბრძანებას ხელი მოაწერა ფ. ხან ხოისკიმ.
1918 წლის 22 იანვარს თანამდებობიდან გაათავისუფლეს მიწათმოქმედებისა და სახელმწიფო ქონების სამმართველოს თბილისის განყოფილების უფროსი ვალერი კორნელის ძე პავლოვსკი. განცხადებას ხელი მოაწერა ევგენი გეგეჭკორმა.
1918 წლის 22 იანვარს საფინანსო სექციამ ქონებათა სექციას შტატების წარმოდგენის თაობაზე გაუგზავნა წერილი, რომელშიც ასახული უნდა ყოფილიყო თანამშრომელთა ანაზღაურება და თანამდებობაზე მუშაობის პერიოდი. ხელს აწერს კონსტანტინე მესხი.
1918 წლის 22 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა თბილისის გუბერნიის კომისარიატს წერილი გაუგზავნა ძველი რეჟიმის დროს პოლიციელებად ნამუშევარი ხალხის დემოკრატიულ ორგანიზაციებში მონაწილეობის შესახებ და კატეგორიულად მოსთხოვა ეს პირები არ ყოფილიყვნენ რომელიმე ადმინისტრაციული დაწესებულების სათავეში და არ მიეღოთ მონაწილეობა სხვადასხვა ღონისძიებაში. ხელს აწერს პავლე საყვარელიძე.
1918 წლის 22 იანვარს საქართველოს ეროვნულმა საბჭომ წერილი გაუგზავნა ამიერკავკასიის კომისარიატის კანცელარიას ქისტების მხრიდან, თიანეთის მაზრის წარმომადგენლის, ბათირ არაბულის შევიწროების შესახებ და სთხოვა მათ აღნიშნული წარმომადგენლის შეიარაღებით უზრუნველყოფა.
იმერეთის ქალთა ეპარქიალური სასწავლებლის პედაგოგიურმა საბჭომ ზესტაფონის (ყვირილის) ვაჟთა გიმნაზიის ქართული ენის მასწავლებელი გიორგი მინას ძე აბაშიძე ქუთაისის ქალთა ეპარქიალურ სასწავლებელში ქართული ენის მასწავლებლად 1-ელ – მე-4 კლასში დანიშნა.
თბილისის მუშათა დეპუტატების საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სასოფლო კომისიის განცხადებით, 1919 წლის 23 იანვარს 1-ლი რაიონის სახალხო გვარდიის შტაბის გვარდიელი ალექსანდრე ძაძამია გლეხების ორგანიზებისათვის მიავლინეს პროვინციაში, სასოფლო კომისიაში.
1918 წლის 23 იანვარს უმაღლესი მთავარსარდლის კრილენკოს მიერ ფოთის, ბათუმის, თბილისის კომისართა სახელებზე გამოგზავნილი ტელეგრამა იუწყება, რომ საზავო მოლაპარაკება დასრულდა. გერმანელმა კაპიტალისტებმა, ბანკირებმა და მემამულეებმა ისეთი პირობები წამოუყენეს რუსეთის დელეგაციას ბრესტში, რომელსაც ისისნი ხელს ვერ მოაწერდნენ. რუსმა დელეგატებმა 28 იანვარს განაცხადეს, რომ რუსეთის რესპუბლიკა უარყოფს ანექსიურ ხელშეკრულებას და თავის მხრივ, მას ომი შეწყვეტილი აქვს. ხელს აწერდნენ: რუსეთის საზავო დელეგაციის თავმჯდომარე, საგარეო საქმეთა სახალხო კომისარი ა. ტროცკი, დელეგაციის წევრები: სახელმწიფო ქონებათა სახალხო კომისარი ა. ბიცენკო, კორელი, იოფე, პოკროვსკი, უკრაინის ც. აღ. კ. მედვედევი, უკრაინის სამხედრო საქმის სახალხო კომისარი შახრაი, დელეგაციის მდივანი კარახანი.
1918 წლის 23 იანვარს ახმეტაში ჩავიდნენ თიანეთის მაზრის კომისარი ო. ლაცაბიძე და მილიციის უფროსი ნადიბაიძე. ჩასვლის მიზანი იყო სახალხო შეიარაღებისა და სხვა საჭირბოროტო საკითხების მოწესრიგება.
გიორგი მინას ძე აბაშიძის ნამსახურეობითი სიის დედანთან სისწორეს ხელმოწერით ადასტურებს ზესტაფონის ვაჟთა გიმნაზიის დირექტორი ნიკოლოზ ერმალოს ძე კვინიკაძე.
1918 წლის 23 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სტუმარმა, ვასო ქავჟარაძემ წაიკითხა მოხსენება სამურზაყანოს შესახებ. მისი აზრით, აუცილებელი იყო სამურზაყანოს სკოლის ნაციონალიზაცია, სკოლაში კულტურულ-საგანმანათლებლო სამუშაოების მოწყობა, კოოპერატიული მოძრაობები და სხვ.
1918 წლის 23 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აკაკი ჩხენკელმა ისაუბრა სამურზაყანოში საბჭოს წარმომადგენლის თანამდებობის დაარსების აუცილებლობაზე.
1918 წლის 23 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე და გრიგოლ რცხილაძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 23 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას სტუმრის რანგში ესწრებოდნენ ვასო ქავჟარაძე, იოსებ გედევანიშვილი და სტეფანე ახმეტელაშვილი.
1918 წლის 23 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე განიხილეს გიორგი ჟორდანიას წერილი ეროვნულ საბჭოში დასაქმების შესახებ. თუმცა, მას ეთქვა უარი, შესაფერისი ადგილის უქონლობის გამო.
1918 წლის 23 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე და გრიგოლ რცხილაძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომის დადგენილებით ბათუმში გაიგზავნა 50 კაციანი მოხალისეთა რაზმი.
1918 წლის 24 იანვარს გზატკეცილების სამმართველოს უფროსმა, ინჟინერმა დადიანმა გზათა მინისტრს გაუგზავნა აკაკი ხოშტარიას რწმუნებულის თხოვნა გემების „მიხეილისა“ და „დობროვოლსკის“ მათთვის მიყიდვის ან იჯარით მიცემის შესახებ, თვლიდა, რომ რადგან ნაოსნობის მოწყობა გზათა სამმართველოს ჰქონდა მინდობილი, გემების კერძო პირებზე გაყიდვა საზარალო იყო.
1918 წლის 24 იანვარს თელავის ვაჟთა გიმნაზიის დირექტორი ზაქარია კლიმიაშვილი სთხოვს განათლების სამინისტროს, რომ გიმნაზიაში ინსპექტორად დანიშნონ მასწავლებელი გიორგი გიორგიძე. ხელს აწერენ დირექტორი კლიმიაშვილი და საქმისმწარმოებელი პ. რცხილაძე.
1918 წლის 24 იანვარს ლაიფციგის უნივერსიტეტის ფილოსოფიის დოქტორი დიმიტრი უზნაძე თბილისის სასულიერო სემინარიაში ფილოსოფიისა და მასთან დაკავშირებული საგნების საშტატო მასწავლებლად დაინიშნა. ბრძანებას ხელი მოაწერეს იუსტიციის სამინისტროს კომისარმა და თბილისის სასულიერო სემინარიის საქმეთა მმართველმა შალვა ალექსი-მესხიშვილმა.