1918 წლის 9 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე და აფხაზთა სახალხო საბჭოს წარმომადგენელი, ალექსანდრე შერვაშიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს საქართველო-აფხაზეთის ურთიერთობის საკითხი. დებულების თანახმად, ერთიანი აფხაზეთის მომავალი პოლიტიკური წყობის ფორმა უნდა შემუშავებულიყო აფხაზეთის დემოკრატიულად არჩეული დამფუძნებელთა კრების მიერ.
1918 წლის 9 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე და აფხაზთა სახალხო საბჭოს წარმომადგენელი, ალექსანდრე შერვაშიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე შემუშავდა ერთიანი აფხაზეთის მომავალი პოლიტიკური წყობილების ფორმა.
1918 წლის 9 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე და აფხაზთა სახალხო საბჭოს წარმომადგენელი, ალექსანდრე შერვაშიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე დადგინდა, რომ მომავალში, საქართველო და აფხაზეთი თუ გადაწყვეტენ სხვა ქვეყანასთან პოლიტიკური ხელშეკრულების გაფორმებას, მოვალენი არიან წინასწარ შეუთანხმონ ერთმანეთს.
1918 წლის 9 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე; აფხაზთა სახლხო საბჭოს წარმომადგენელი ალექსანდრე შერვაშიძე; სტუმრები: მელიტონ ემუხვარი, ნიკოლოზ მარღანია, პოლკოვნიკი რაფაელ ჩხოტუა, ბესარიონ ცაგურია. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 9 თებერვალს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გაიმართა მსჯელობა საქართველოსა და აფხაზდეთს შორის მომავალი დამოკიდებულების შესახებ.
ტიპი: გარდაცვალება
1918 წლის 10 თებერვალს ალქსანდრეს ბაღში სროლის დროს მოკლეს თბილისის მე-11 კომისარიატის მილიციელი იოსებ გერსამია.
1918 წლის 10 თებერვალს ფოთის ვაჟთა გიმნაზიის ისტორიისა და ფილოსოფიის პედაგოგმა კონსტანტინე ნანეიშვილმა გიმნაზიის დირექტორთან კონფლიქტის გამო განათლების სამინისტროს თანამდებობიდან განთავისუფლება და ფულადი ანაზღაურება სთხოვა.
1918 წლის 10 თებერვალს კახელ მევენახეთა საზოგადოებამ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს გაუგზავნა წერილი 1-3 თებერვალს თელავში გამართული კრების შესახებ, სადაც გამგეობის თავმჯდომარედ ლევან ვაჩნაძის ნაცვლად ესტატე პაატაშვილი აირჩიეს.
1918 წლის 1-3 თებერვალს კახელ მევენახეთა საზოგადოებამ თელავში გამართულ კრებაზე გამგეობის წევრებად აირჩია გიორგი მაჭავარიანი და იოსებ ჯანდიერი.
1918 წელს თბილისის საეპარქიო დედათ სასწავლებლის კურსდამთავრებული ელენე ილიას ასული შანშიაშვილი სიღნაღის ორკომპლექტიანი უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის პედაგოგად მუშაობდა.
1918 წლის 11 თებერვალს სადგურ ქობულეთში ქუთაისიდან მომავალ მატარებელში წესრიგის დამცველმა ნ. მგალობლიშვილმა არაყი აღმოაჩინა, შელაპარაკების ნიადაგზე არყის კონტრაბანდისტმა ის ადგილზე მოკლა.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე მიიღეს კონსტანტინე გვარჯალაძის პროექტი სოფლად გამეფებულ ანარქიასთან ბრძოლის შესახებ.
1918 წლის 11 თებერვალს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი და პავლე საყვარელიძე; საბჭოს მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 11 თებერვალს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გრიგოლ რცხილაძემ წარმოადგინა რეზოლუციები სოფლად გამეფებული ანარქიის წინააღმდეგ: 1. მტკიცე და ძლიერი მთავრობის დაარსება; 2. მიწის საკითხის გადაწყვეტა რუსეთის დიდი რევოლუციის პრინციპების თანახმად; 3. მთავრობის და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მიერ სხვადასხვა ღონისძიებების დანერგვა ანარქიულ მოვლენებთან საბრძოლველად.
1918 წლის 11 თებერვალს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კონსტანტინე გვარჯალაძემ წარმოადგინა რეზოლუციები სოფლად გამეფებული ანარქიის წინააღმდეგ: 1. სააგიტაციოდ ხალხის დაგზავნა სოფლებში; 2. ადგილობრივი შეიარაღებული ძალების შექმნა და სხვა.
1918 წლის 11 თებერვალს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გერონტი ქიქოძემ გამოთქვა აზრი სოფლად გამეფებული ანარქიის შესახებ. მისი აზრით, ეროვნული მთავრობისა და ეროვნული ფინანსების შექმნა პრობლემის მოგვარებას დააჩქარებდა.
1918 წლის 11 თებერვალს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ ისაუბრა თბილისის სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკის მდგომარეობის შესახებ.
1918 წლის 11 თებერვალს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ განაცხადა, რომ სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკი დიდი კრიზისის წინაშე იდგა და დახმარებას საჭიროებდა.
1918 წლის 11 თებერვალს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ალექსანდრე ასათიანმა ისაუბრა სოფლად გამეფებული ანარქიის შესახებ, მისი აზრით, საჭირო იყო მთავრობას ზომების მიეღო წესიერების აღსადგენად და გლეხებისთვის მიწა მიეყიდა შეღავათიანი პირობებით.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი და პავლე საყვარელიძე; საბჭოს მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე ისაუბრეს სოფლად გამეფებული ანარქიის შესახებ.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ შესწორება შეიტანა სოფლად გამეფებული ანარქიის შესახებ გრიგოლ რცხილაძის მიერ წარდგენილ რეზოლუციაში. კერძოდ, იგი წინააღმდეგი იყო ფრაზისა "მიწის საკითხის გადაწყვეტა რუსეთის დიდი რევოლუციის პრინციპების თანახმად". მისი აზრით, რუსეთის რევოლუციამ მრავალი პრინციპი აღძრა და რეზოლუციაში არ არის მითითებული, რომელ პრინციპზეა საუბარი. რეზოლუცია შემდეგნაირად უნდა ფორმულირებულიყო: „მიწის საკითხი გადაწყდეს მშრომელი ხალხის ინტერესების მიხედვით“.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი და პავლე საყვარელიძე; საბჭოს მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე ისაუბრეს სოფლად გამეფებული ანარქიის შესახებ და საბჭომ ერთხმად დაადგინა სააგიტაციოდ სოფლად ხალხის გაგზავნის საჭიროება.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი და პავლე საყვარელიძე; საბჭოს მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკის კრიზისიდან გამომდინარე, დაიბადა საჭიროება მოწვეულ იქნას ბანკის რწმუნებულის საგანგებო საზოგადო კრება, რომელიც განიხილავს სხვადასხვა მოთხოვნებს.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი და პავლე საყვარელიძე; საბჭოს მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე განხილულ იქნა სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკის რწმუნებულის საგანგებო საზოგადო კრების განსახილველი მოთხოვნები. კერძოდ, 5 სამუშაო დღის დაწესება, მოსამსახურეთა მიღებისა და დაწინაურების უფლების მინიჭება, ხელფასის გაზრდა.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: პავლე საყვარელიძე, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, გერონტი ქიქოძე, იოსებ გედევანიშვილი, კოტე მაყაშვილი, დავით ვაჩნაძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, გიორგი ჩიქოვანი, გრიგოლ რობაქიძე, ალექსანდრე სამსონის ძე ასათიანი, რევაზ გაბაშვილი, იოსებ სალაყაია, იასონ მერაბის ძე ლორთქიფანიძე, გიორგი ლასხიშვილი, მიხეილ მაჩაბელი; მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.