1918 წლის 27 აპრილს პრემიერ-მინისტრი და საგარეო საქმეთა მინისტრი აძლევენ უფლებამოსილებას ამიერკავკასიის რესპუბლიკის საკრებულოს დეპუტატ ერიხ ბერნშტაინს, რათა მან აწარმოოს მოლაპარაკებები გერმანიის, ავსტრია-უნგრეთისა და ბულგარეთის ხელისუფლებებთან ამიერკავკასიის რესპუბლიკის აღიარებასთან დაკავშირებით.
1918 წლის 27 აპრილს პრემიერმინისტრი და საგარეო საქმეთა მინისტრი შვედეთის სამეფოს მისიის დელეგატს, კაპიტან როზენს სწერენ წერილს, რათა მან მიაწოდოს ინფორმაცია თავის ხელისუფლებას ამიერკავკასიის რესპუბლიკის შესახებ და სთხოვოს დამოუკიდებლობის აღიარება.
1918 წლის მაისში აზერბაიჯანის მთავრობის მეთაური ფათალი ხან ხოისკი ამიერკავკასიის სათათრეთის სახელით საქართველოს დამოუკიდებლობას მიესალმა.
ამიერკავკასიის სახელმწიფო ქველმოქმედებისა და სახალხო ჯანმრთელობის სამინისტროს სამმართველოს 1918 წლის მაისის განცხადების თანახმად დევნილთა მოწყობისა და საქველმოქმედო სამინისტროს უფლებამოსილად დაინიშნა პაველ ალექსანდრეს ძე კონსტანტინოვი.
1918 წლის მაისში ქუთაისის მასწავლებელთა საერთო საგანმანათლებლო კურსებზე სწავლობდა 1899 წლის 4 აპრილს დაბადებული ნინა ალექსანდრეს ასული ალავიძე და კონსტანტინე დიმიტრის ძე ბრეგაძე.
1918 წლის მაისში ქუთაისის მასწავლებელთა საერთო საგანმანათლებლო კურსებზე სწავლობდა ანასტასია გიორგის ასული ანდრეადი, დაბადებული 1890 წლის 6 მაისს. მან 1907 წელს დაამთავრა ქუთაისის ქალთა სასწავლებელი.
1918 წლის მაისში ქუთაისის მასწავლებელთა საერთო საგანმანათლებლო კურსებზე სწავლობდა ანასტასია სიმონის ასული ბელდინა, დაბადებული 1899 წლის 31 ოქტომბერს. მან დაასრულა ქართული გიმნაზიის 4 კლასი და 1917 წელს სწავლობდა ამავე სასწავლებლის მოსამზადებელ განყოფილებაზე.
1918 წლის მაისში ქუთაისის მასწავლებელთა საერთო საგანმანათლებლო კურსებზე სწავლობდა ნიკოლოზ ისმაილის ძე გამრეკლიძე, დაბადებული 1899 წლის 15 თებერვალს. მან დაასრულა ქუთაისის სამოქალაქო სასწავლებელი და დუშეთის სამხედრო სკოლა.
1918 წლის მაისში კლიმენტი ამბროსის ძე კანდელაკი ქუთაისის მასწავლებელთა საერთო საგანმანათლებლო კურსზე სწავლობდა.
1918 წლის მაისში ქუთაისის მასწავლებელთა საერთო საგანმანათლებლო კურსებზე სწავლობდა ალექსანდრე ივანეს ძე პაპავა, დაბადებული 1902 წლის 5 იანვარს. მან დაასრულა სამტრედიის გიმნაზიის 4 კლასი.
1918 წლის მაისში ქუთაისის მასწავლებელთა საერთო საგანმანათლებლო კურსებზე სწავლობდა ალექსანდრა მიხეილის ასული რიჟინაშვილი, დაბადებული 1900 წლის 23 აპრილს. მან დაამთავრა ქუთაისის გიმნაზიის 4 კლასი.
1918 წლის მაისში ქუთაისის მასწავლებელთა საერთო საგანმანათლებლო კურსებზე სწავლობდა შალვა იოსების ძე ჭელიძე, დაბადებული 1897 წლის პირველ დეკემბერს. მან დაასრულა ქუთაისის მეორე უმაღლესი პირველდაწყებითი სასწავლებელი.
1918 წლის მაისში გერმანიიდან ჩამოვიდა დელეგაცია, რომელიც ტრაპიზონში საქართველო-თურქეთს შორის საზავო მოლაპარაკებებს ესწრებოდა. დელეგაციის ხელმძღვანელი იყო გენერალი ოტო ფონ ლოსოვი.
1918 წლის 1 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს და უარყვეს ყოფილი თავადაზნაურობის პენსიონერის, სოლომონ ჯავროვის თხოვნა პენსიის მომატების შესახებ.