1918 წლის 27 აპრილს პრემიერ-მინისტრი და საგარეო საქმეთა მინისტრი აძლევენ უფლებამოსილებას ამიერკავკასიის რესპუბლიკის საკრებულოს დეპუტატ ერიხ ბერნშტაინს, რათა მან აწარმოოს მოლაპარაკებები გერმანიის, ავსტრია-უნგრეთისა და ბულგარეთის ხელისუფლებებთან ამიერკავკასიის რესპუბლიკის აღიარებასთან დაკავშირებით.
1918 წლის მაისში აზერბაიჯანის მთავრობის მეთაური ფათალი ხან ხოისკი ამიერკავკასიის სათათრეთის სახელით საქართველოს დამოუკიდებლობას მიესალმა.
1918 წლის 1-ელი ივნისის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომაზე სახალხო გვარდიის უფროსმა ვალიკო ჯუღელმა სოხუმში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით მოხსენება წაიკითხა. მისი თქმით, ქართულ მხარეს და იმ ბოლშევიკებს შორის, რომლებიც აფხაზეთიდან ცდილობდნენ ამიერკავკასიაში შემოსვლას, მოხდა შეტაკება და ქართულმა მხარემ მოწინააღმდეგე დაამარცხა.
1918 წლის მაისში ბათუმში გერმანიის მთავრობის წარმომადგენლებთან შესახვედრად ნოე რამიშვილის თავმჯდომარეობით გაემგზავრა დელეგაცია, რომლის წევრები იყვნენ გიორგი გვაზავა, ილია ოდიშელიძე და გრიგოლ რცხილაძე. სტუმრების თქმით, ისინი შეეცდებოდნენ, ეცნოთ საქართველოს დამოუკიდებლობა, საქართველოს საზღვრები და ოსმალეთსა და რუსეთთან მოლაპარაკების დროს ეშუამდგომლათ.
ამიერკავკასიის სახელმწიფო ქველმოქმედებისა და სახალხო ჯანმრთელობის სამინისტროს სამმართველოს 1918 წლის მაისის განცხადების თანახმად დევნილთა მოწყობისა და საქველმოქმედო სამინისტროს უფლებამოსილად დაინიშნა პაველ ალექსანდრეს ძე კონსტანტინოვი.
1918 წლის მაისში დირექტორმა ვუკოლ მიხეილის ძე ბერიძემ და საქმისმწარმოებელმა ნიკოლოზ ივლიანეს ძე აბესაძემ ქუთაისის ვაჟთა პირველი გიმნაზიის დირექტორს 9 მაისის N 225 მინაწერის პასუხად მისწერეს, რომ ნინო აკოფაშვილისთვის გასამრჯელო უნდა მიეცათ როგორც საშუალო სასწავლებელდამთავრებული მასწავლებლისთვის.
1918 წლის პირველი მაისისთვის ქუთაისის სამასწავლებლო სემინარიის პირად შემადგენლობაში ირიცხებოდნენ პედაგოგები: გერმანე სტეფანეს ძე ხაჟომია – სამართალი, ფილიპე სიმონის ძე იანოვიჩი, ვარლამ დავითის ძე ლექვინაძე, ვარლამ ადამის ძე ხუროძე, ნ. მ. ცაგარეიშვილი, ანტონ ვასილის ძე გაიდუკი, ნიკოლოზ ივანეს ძე შაფაქიძე, ხ. ხ. ოგანეზოვი, ვასილ გაბრიელის ძე ტოროშელიძე და დირექტორი ათანასე გაბრიელის ძე ხარაბაძე.
ამიერკავკასიის სახელმწიფო ქველმოქმედებისა და სახალხო ჯანმრთელობის სამინისტროს სამმართველოს 1918 წლის მაისის განცხადების თანახმად დევნილთა მოწყობისა და საქველმოქმედო სამინისტროს უფლებამოსილად დაინიშნა გერასიმ არტემიევიჩ გაზანდჟევი.
1918 წლის მაისში გერმანიიდან ჩამოვიდა დელეგაცია, რომელიც ტრაპიზონში საქართველო-თურქეთს შორის საზავო მოლაპარაკებებს ესწრებოდა. დელეგაციის ხელმძღვანელი იყო გენერალი ოტო ფონ ლოსოვი.
1918 წლის 1 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს და უარყვეს ყოფილი თავადაზნაურობის პენსიონერის, სოლომონ ჯავროვის თხოვნა პენსიის მომატების შესახებ.
1918 წლის 1 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს ნიკოლოზ ციციშვილის განხადება მისი მამულის „ბეთანიის“ შესახებ, რომლითაც იგი თხოულობს, რომ შუამდგომლობა გაეწიოს სამიწადმოქმედო სამინისტროს წინაშე, რათა მამული ცნობილ იქნას კულტურულ მეურნეობად. კრების დადგენილებით ქონებათა გამგეს, გიორგი გვაზავას დაევალა მიწათმოქმედების მინისტრთან მოლაპარაკება აღნიშნული საკითხის შესახებ.
1918 წლის 1 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას ესწრებოდნენ: სექციის გამგე გიორგი გვაზავა; წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი; მდივანი, ილია ზურაბიშვილი; კახეთის რკინიგზის გამგეობის თავმჯდომარე, ფილიპე გოგიჩაიშვილი. სხდომაზე მოისმინეს კახეთის საზოგადოების გამგეობის შუამდგომლობა, რომ მისი საჭიროებისათვის შეძენილ იქნას ერთი ტვირთმზიდავი ავტომობილი. კრების თანხმობით, სამეურნეო სექციას ეთხოვა აღნიშნული ტვირთმზიდავის შეძენა.
1918 წლის 1 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას ესწრებოდნენ: სექციის გამგე გიორგი გვაზავა; წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი; მდივანი, ილია ზურაბიშვილი; კახეთის რკინიგზის გამგეობის თავმჯდომარე, ფილიპე გოგიჩაიშვილი. სხდომაზე დაადგინეს: 1. გავრცელებულ იქნას მთავრობის დეკრეტი ხელფასის ნორმების შესახებ კახეთის რკინიგზაზე 1 აპრილიდან; 2. კახეთის რკინიგზის გამგეობის მიერ მთავრობის წინაშე აღძრულ იქნას შუამდგომლობა სამ მილიონიანი დახმარების, ან სესხის შესახებ.