1918 წლის 1-ელ მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს თბილისის სამხედრო გიმნაზიის (ყოფილი კადეტთა კორპუსის) წერილი სტიპენდიატების, მიკლაშევსკისა და ბილევის, უზრუნველყოფის შესახებ. კრებას ასევე აუწყეს, რომ ყოფილ კადეტთა კორპუსში ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობამ დააარსა ორი სტიპენდია. კრების გადაწყვეტილებით, სტიპენდიების 1918 წლის მეორე ნახევარი გიმნაზიის სალაროში შეიტანეს, სამხედრო გიმნაზიას კი საკითხის გადაწყვეტის შემდეგ აცნობეს. ქონებათა სექციის გამგე – გიორგი გვაზავა.
1918 წლის 1 მაისს გიორგი გვაზავას თავმჯდომარეობით საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს ქალაქ თბილისის სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკის მოსამსახურეთათვის ხელფასის გაზრდის საკითხი.
1918 წლის 1 მაისს გიორგი გვაზავას თავმჯდომარეობით საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს აზოვ-დონის ბანკის ცნობა 1918 წლის 1 აპრილიდან, კახეთის რკინიგზის აქციების დაგირავებით გამოტანილი სესხის 9%-მდე გაძვირების შესახებ.
კავკასიის ოლქის გზათა სამინისტროს 1918 წლის 2 მაისის განკარგულებით ოლქის თბილისის განყოფილების მეორე დისტანციის პირველთან შეერთების გამო მეორე დისტანციის ტექნიკოსი საფარიანცი განთავისუფლდა დისტანციის უფროსის თანამდებობიდან და დაინიშნა ძველ თანამდებობაზე, ტექნიკური ნაწილის საქმეთა მმართველად. დისტანციების გაერთიანების გამო გაათავისუფლეს  ყველა თანამშრომელი. ცნობა: ოლქის თბილისის განყოფილების საქმეთა უფროსის 1918 წლის 17 მარტის პატაკი N596; ოლქის უფროსი, ინჟინერი გ. თუმანოვი.
1918 წლის 2 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე მოისმინეს იოსებ გოგოლაშვილის მოხსენება ბათუმში მყოფ ტყვეთ ჩავარდნილ ქართველ მეომართა გაჭირვებული მდგომარეობის შესახებ.
1918 წლის 2 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აირჩიეს კონსტიტუციის კომისიის წევრები: გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე, შალვა მესხიშვილი, ივანე გობეჩია.
1918 წლის 2 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე განისაზღვრა საზავო დელეგაციის წევრები: აკაკი ჩხენკელი, გიოირგი კვინიტაძე, ზურაბ ავალიშვილი, ნიკო ნიკოლაძე, ვახტანგ ღამბაშიძე.
1918 წლის 2 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, გრიგოლ რცხილაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, კონსტანტინე მესხი, ჰაიდარ აბაშიძე და გიორგი გვაზავა; მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 2 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას სტუმრის რანგში ესწრებოდნენ ალექსანდრე ასათიანი, ალექსანდრე კედია, დავით ვაჩნაძე, მიხეილ მაჩაბელი, კონსტანტინე გვარჯალაძე.
1918 წლის 2 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, გრიგოლ რცხილაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, კონსტანტინე მესხი, ჰაიდარ აბაშიძე და გიორგი გვაზავა; მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომის დადგენილებით თავდაცვის კომისიამ შეითავსა სამხედრო სექციის ფუნქციები.
1918 წლის 2 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, გრიგოლ რცხილაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, კონსტანტინე მესხი, ჰაიდარ აბაშიძე და გიორგი გვაზავა; მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე სამხედრო მინისტრს დაევალა საკვების ფრონტის ხაზზე გადატანა.
1918 წლის 2 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა გამოსცა მოწმობა იმის შესახებ, რომ ინჟინერი ბარნაბა პაპავა მიემგზავრებოდა ბათუმში სხვადასხვა საქმეების მოსაგვარებლად.
1918 წლის 3 მაისს თბილისის შტაბმა სამსონიასა და სანაძეს გაუგზავნა წერილი, რომელშიც ითხოვდა, დროებით მიეღოთ ცერცვაძე იარაღის მარაგით, რომელიც მეორე დილამდე გორში უნდა გაგზავნილიყო.
1918 წლის 4 მაისის ამიერკავკასიის სახელმწიფო ქველმოქმედების სამმართველოს განცხადების თანახმად, ამიერკავკასიის სეიმის წევრი, ნაფიცმსაჯული ადვოკატი გრიგორი სერგოს ძე ძამოევი 1918 წლის 3 მაისიდა სახელმწიფო ქველმოქმედების მინისტრის ამხანაგად დაინიშნა.
1918 წლის 5 მაისს ამიერკავკასიის სახელმწიფო ქველმოქმედების სამინისტროს სამმართველომ გააკეთა განცხადება, რომლის თანახმად სამინისტროს მინისტრის ამხანაგი გრიგორ სერგოს ძე ძამოევი სამშვიდობო დელეგაციის წევრად გაგზავნეს ქალაქ ბათუმში და მას მიანიჭეს მინისტრის ვალდებულებები.
1918 წლის 5 მაისს საშემსრულებლო კომიტეტის ბიუროს თავმჯდომარე თ. მახარაიამ წერილი გაუგზავნა წითელი გვარდიის მთავარ შტაბს მოთხოვნით, თავად ჩამოერთმიათ ცხენები რუსული კორპუსისთვის.
ამიერკავკასიის სახელმწიფო ქველმოქმედებისა და სახალხო ჯანმრთელობის სამინისტროს სამმართველოს 1918 წლის მაისის განცხადების თანახმად, დიმიტრი გიორგის ძე აბხაზი დევნილთა მოწყობისა და საქველმოქმედო სამინისტროს უფლებამოსილის თანამდებობიდან თავისი თხოვნით გაათავისუფლეს.
1918 წლის 5 მაისს იუნუს წულუკიძე და ქემალ ნოღაიდელი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას ქობულეთის რაიონის სოფელ წყავროკაში ქართველი მაჰმადიანებისათვის სასწავლებლისა და ქალებისათვის ხელსაქმის სკოლის ასაშენებლად დახმარებას სთხოვენ.
ამიერკავკასიის სახელმწიფო ქველმოქმედებისა და სახალხო ჯანმრთელობის სამინისტროს სამმართველოს 1918 წლის მაისის განცხადების თანახმად, დევნილთა მოწყობისა და საქველმოქმედო სამინისტროს უფლებამოსილის თანამდებობიდან თხოვნისამებრ გათავისუფლდა დიმიტრი გიორგის ძე აბხაზი.
1918 წლის 6 მაისს გარდაიცვალა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თავმჯდომარის გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგის მეუღლე ელისაბედ ყაზბეგი.
1918 წლის 7 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას ესწრებოდნენ თავმჯდომარე დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი, წევრები: ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძე, თევდორე გაბრიელის ძე კიკვაძე, გიორგი მიხეილის ძე ლასხიშვილი და გრიგოლ სვიმონის ძე რცხილაძე.
1918 წლის 7 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგის თხოვნა მეუღლის ნეშთის პანთეონში, სარაჯიშვილის მიერ შეძენილ სასაფლაოზე, ცხვედაძის საფლავის გვერდით დროებით დასაფლავების შესახებ. ის ნეშთის გადასვენებას სტეფანწმინდაში აპირებდა. გამგეობამ ყაზბეგის თხოვნის დაკმაყოფილება გადაწყვიტა.
1918 წლის 7 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი. ესწრებოდნენ: პავლე საყვარელიძე, გიორგი გვაზავა, პეტრე ქავთარაძე, პეტრე მამრაძე და იოსებ ყიფშიძე. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 7 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი; ესწრებოდნენ: პავლე საყვარელიძე, გიორგი გვაზავა, პეტრე ქავთარაძე, პეტრე მამრაძე და იოსებ ყიფშიძე. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომის დადგენილებით შემდეგი საბჭოს წევრთა კრება დაინიშნა 1918 წლის 9 მაისს, სადაც საქართველოს კონსტიტუციის შედგენის საკითხი უნდა განხილულიყო.