1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე რამიშვილის განცხადების შემდეგ კომისია შეთანხმდა, რომ ბაქოს გუბერნია აზერბაიჯანის ტერიტორიას ეკუთვნოდა, ხოლო ქუთაისის გუბერნია – საქართველოს ტერიტორიას.
1918 წლის 9 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე რამიშვილმა ისაუბრა ამიერკავკასიის ერთა პოლიტიკურ-ტერიტორიული გამიჯვნის თაობაზე შექმნილი კომისიის შესახებ, რომელსაც დაევალა გამიჯვნის პროექტის შედგენა და კომისიისთვის წარდგენა.
1918 წლის 9 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, ნოე რამიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ რცხილაძე, გიორგი გვაზავა, იოსებ მაჭავარიანი. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს მბეჭდავ ქალთა თხოვნა ანაზღაურების მომატების თაობაზე.
1918 წლის 9 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, ნოე რამიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ რცხილაძე, გიორგი გვაზავა, იოსებ მაჭავარიანი, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე საზოგადოება „კახეთს" ეროვნული საბჭოს სახელით საბარგო ავტომობილი გადასცეს.
1918 წლის 9 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე რამიშვილმა ისაუბრა ამიერკავკასიის ერთა პოლიტიკურ-ტერიტორიალური გადამიჯვნის თაობაზე შექმნილი მცირე კომისიის შესახებ, რომლის შემადგენლობაში იყვნენ: სომხებიდან გიორგი ხატისოვი, თათრებიდან – შეიხულ ისლამოვი და ქართველებიდან – ალექსანდრე მდივანი.
1918 წლის 9 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი. ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, ნოე რამიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ რცხილაძე, გიორგი გვაზავა, იოსებ მაჭავარიანი. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს საქართველოს კონსტიტუციის პროექტის შედგენისა და ამიერკავსიის ერების გამიჯვნის საკითხი.
1918 წლის 9 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი. ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, ნოე რამიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ რცხილაძე, გიორგი გვაზავა, იოსებ მაჭავარიანი. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე ისაუბრეს საქართველოს კონსტიტუციის პროექტისა და ამიერკავსიის ერების გამიჯვნის საკითხების შესახებ კომისიის დაარსების აუცილებლობაზე, რომელიც შეიმუშავებდა ძირითად დებულებებს და წარუდენდა ეროვნულ საბჭოს.
1918 წლის 9 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე რამიშვილმა ისაუბრა ამიერკავკასიის ერთა პოლიტიკურ-ტერიტორიალურ გადამიჯვნის თაობაზე შექმნილი კომისიის შესახებ. კომისიაზე სომხებმა მოითხოვეს მთლიანად ერევნის გუბერნია, თბილისის გუბერნიაში ახალქალაქისა და ბორჩალოს მაზრების ნაწილი და შუშისა და ჯევანშირის მაზრის ნაწილები.
1918 წლის 10 მაისს ვლადიმერ დალაქიშვილმა ქართული სათავადაზნაურო გიმნაზიიის პედაგოგიურ საბჭოს შვილისთვის ავადმყოფობის გამო გამოცდების გადადება სთხოვა.
ტიპი: განათლება
1918-1919 სასწავლო წელს თბილისის წმინდა ნინოს სახელობის გიმნაზიაში სწავლობდნენ: ვიქტორია ჩერნოცკი, ანა სმოლკო, სოფო ვიშნევსკაია, ედმუნდ კიუნე, სუსანა სტეფანოვა, მარია ზამბარჟიცკაია, ადელაიდა გოკიელოვა, სოფიო ბეზირგანოვა, იადვიგა ვილკევიჩი, ემე ჟურდენი, ოლგა ნავრატილო, ნადია სნკოვსკაია, ალექსანდრა ვერხახუცკაია, იანინა პეხოვსკაია, სოფო ვენიკოვსკაია, მაია იოკატისი, მარია ნაროუშვილი, ანა ჯიმშეროვა.
1918 წლის 10 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილის მოხსენება რუსულ-ქართული ლექსიკონის შესახებ. გამგეობის გადაწყვეტილებით, დავით კარიჭაშვილის მიერ შედგენილი ლექსიკონი გადასათვალიერებლად პროფესორ ივანე ჯავახიშვილისთვის უნდა გაეგზავნათ.
1918 წლის 10 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას ესწრებოდნენ თავმჯდომარე გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი, თავმჯდომარის ამხანაგი დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი, წევრები – ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძე და იოსებ ზურაბის ძე გიორგობიანი.
1918 წლის 10 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კომისიის წევრს, ბარნაბა პაპავას დაევალა ქართველი ტყვეების დახსნა.
1918 წლის 10 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი. ესწრებოდნენ: პავლე საყვარელიძე და გიორგი გვაზავა. მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 10 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას სტუმრის რანგში ესწრებოდნენ ბარნაბა პაპავა და ოფიცერი კაიზერი.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გამოირკვა, რომ ახალქალაქში სომხებმა ააწიოკეს ქართველი მაჰმადიანები. გაანადგურეს მამედ ალი ბეგ ფალავანდიშვილის სოფელი, დაატყვევეს ის ოჯახთან ერთად და წაიღეს 2 მილიონის ღირებულების ოქროულობა. ახალქალაქის ქართულ საბჭოს დაევალა დატყვევებულთა გათავისუფლება და გატაცებული ქონების დაბრუნება.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე პეტრე ქავთარაძემ დააყენა საკითხი ქუთაისის სათავადაზნაურო სადეპუტატო საკრებულოს ლიკვიდაციის შესახებ.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას ესწრებოდნენ: ქონებათა სექციის გამგე გიორგი გვაზავა; სექციის წევრები: პეტრე ქავთარაძე, კონსტანტინე მესხი; სექციის მდივანი ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე მოისმინეს პეტრე ქავთარაძის მოხსენება მისი და მამულების მოურავის პეტრე მამრაძის ქუთაისში თავადაზნაურობის ქონების ჩასაბარებლად წასვლის შესახებ.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე პეტრე ქავთარაძემ განმარტა, რომ თავადაზნაურების ქონების ჩაბარება იმ ეტაპისთვის ვერ მოხერხდა, რადგანაც ქუთაისის გუბერნიის მარშალი – დავით ნიჟარაძე ადგილზე არ იმყოფებოდა და გარდა ამისა, არ იყო შედგენილი ქონების სია.
1918 წლის 10 მაისს დავით ნიჟარაძე იყო ქუთაისის გუბერნიის მარშალი.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომის დადგენილებით ქუთაისის გუბერნიის მარშალს, დავით ნიჟარაძეს გაეგზავნა შეკითხვა, თუ როდისთვის იქნებოდა მზად ქონებათა სიები ეროვნულ საბჭოს წარმომადგენელთათვის გადასაცემად.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე პეტრე ქავთარაძესა და გიორგი ლასხიშვილს დაევალათ ქუთაისში გამგზავრება სათავადაზნაურო ქონების მისაღებად.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე პეტრე ქავთარაძესა და გიორგი ლასხიშვილს დაევალათ ქუთაისის სადეპუტატოს საკრებულოს ლიკვიდაცია.
1918 წლის 10 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს თბილისისა და ქუთაისის საადგილმამულო ბანკების რწმუნებულთა სია. თბილისის საადგილმამულო ბანკების რწმუნებულთა სია შედგა, ხოლო ქუთაისის სიის შედგენა დაევალა გიორგი ლასხიშვილს.