1897 წლის 7 აგვისტოს ლანჩხუთის სკოლის დარბაზში წარმოდგენილ საქველმოქმედო სპექტაკლში მონაწილეობდნენ წილოსანი, ძმები – სიმონ დავითის ძე გუგუნავა და დ. გუგუნავა და სხვ.
1897 წლის 7 აგვისტოს მღვდელ მ. ტყემალაძეს ძარცვის მიზნით თავს დაესხნენ, ტყემალაძე გარდაიცვალა, მისი ცოლი კი დაიჭრა.
1897 წლის 7 აგვისტოს ჩონთოს (კორბოულის) ღვთისმშობლის შობის ეკლესიის მღვდელი ლუკა მაქსიმეს ძე ტყემალაძე გარდაიცვალა.
1897 წლის 6 აგვისტოს ბაკურიანიდან სურამში სავაჭროდ წასული დავით კოჟიაშვილი უგზოუკვლოდ დაიკარგა.
1897 წლის 5 აგვისტოს ქუთაისის ოლქის სასამართლოს დარბაზში უნდა გაეყიდათ ეკატერინე სიმონის ასული ერისთავის მამული, რომელიც სოფელ ჩოხატაურში მდებარეობდა.
1897 წლის 4 აგვისტოს თბილისში, ქაშვეთის წმინდა გიორგის ეკლესიაში, გადაიხადეს ი. ა. აბაშიძის პანაშვიდი, რომელსაც დაესწრნენ თეოდორ ბიკოვი და ა. ლოლაძე.
1897 წლის 3 აგვისტოს ლანჩხუთის სკოლის დარბაზში ვალერიან გუნიას ხუთმოქმედებიანი დრამა „და-ძმა“ წარმოადგინეს.
1897 წლის 1-ლ აგვისტოს ივანე მიხეილის ძე გომელაურმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოების გამგეობას გაუგზავნა თხოვნა მასწავლებლად განწესების თაობაზე თბილისის ან ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლებში.
1897 წლის აგვისტოში ექვთიმე ხელაძისა და ივანე როსტომაშვილის რედაქციით დაიბეჭდა წიგნი „ჩვენს ქალებს“.
1897 წლის აგვისტოში თბილისში გამართულ საზაფხულო პედაგოგიურ კურსებზე გაკვეთილები ჩაატარეს ბერძენიშვილმა და გრიგოლ მაჭარაშვილმა.
1897 წლის აგვისტოში ალექსანდრე სერგეევი თბილისის სადაზღვევო საზოგადოების მთავარი გამგებელი იყო.
1897 წლის აგვისტოდან ხოპერის პოლკის ჯარისკაცთა უფროსი აკულოვი იყო.
1897 წლის აგვისტომდე ბ. ზახაროვი ხოპერის პოლკის უფროსი იყო.
1897 წლის აგვისტოში სიმონ ქვარიანი სასწავლებლად გაემგზავრა საფრანგეთში.
1897 წლის 31 ივლისს სოფელ გომში რევაზ გვერდწითელმა რევოლვერით მოკლა გიორგი ქურდოვანიძე. როგორც გაირკვა, ამ ორ საგვარეულოს შორის დიდი ხნის კონფლიქტი ჰქონდათ მამულის გაყოფის თაობაზე.
1897 წლის (5 აგვისტოს) „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით გიორგი ქურდოვანიძე იყო აზნაური.
1897 წლის 5 აგვისტოს „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით რევაზ გვერდწითელი აზნაური იყო.
1897 წლის 30 ივლისს გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ გამოქვეყნდა მიხეილ ჩოდრიშვილის გამოხმაურება მიხეილ ნასიძის ინიციატივაზე ილია ჭავჭავაძის სახელობის ცენტრალური დეპოს დაარსების შესახებ.
1897 წლის 23 ივლისს მდინარე სუფსის ნაპირზე სერაპიონ ჯახუტაშვილმა ხელკეტით დაჭრა სოლომონ ჩხაიძე, რომელიც მეორე დღეს გარდაიცვალა.
1897 წლის 20 ივლისიდან თეოდორე ალექსანდრეს ძე ბიკოვი გუბერნატორის თანამდებობის აღსრულებას შეუდგა.
1897 წლის 20 ივლისს სათავადაზნაურო თეატრში გამართული თბილისის ხელოსანთა ამხანაგობის მეორე კრების თავმჯდომარე იყო მ. Ნასიძე. კრებაზე დამწრეებმა ერთმანეთს გაუზიარეს აზრი თბილისის ხელოსანთა ამხანაგობის დაარსების შესახებ.