1897 წელს ვალერიან გუნიამ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავს წიგნები შესწირა.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის 1897 წლის ანგარიშის მიხედვით, სალომე შუბათელს მისცეს ჰონორარი 30 მანეთი საყმაწვილო წიგნ „ყვავილთა შორის“ თარგმნისთვის.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობამ მიიღო სოფიო დოდაშვილისგან შეგროვილი 1 მან. 20 კაპ.
1897 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ანგარიშის მიხედვით, გამგეობამ ახალქალაქიდან მიიღო იქ შეგროვილი 8 მან. 50 კაპ.
1897 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ანგარიშის მიხედვით, მირზუაშვილების ნავთის მწარმოებელმა ამხანაგობამ საზოგადოებას შესწირა 400 მან.
1897 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ანგარიშის მიხედვით, ბაქოელმა ქართველობამ გამართა ქართული საღამო და შემოსავლიდან გამოუგზავნა საზოგადოებას 1014 მან.
1897 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ანგარიშის მიხედვით, დავით ზაქარიას ძე სარაჯიშვილმა საზოგადოებას წინარეხის სკოლის შენობისთვის 50 მან. შესწირა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე სალომე ჯანდიერისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 9 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ნინო ივანეს ასულმა თაყაიშვილისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 4. 52 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე მიხეილ ზაქარიას ძე გაბაშვილმა წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 7. 18 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ანასტასია ზურაბის ასულმა გამრეკელისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 8. 20 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე მარიამ გრიგოლის ასულმა ბილანიშვილისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 5. 38 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ეფროსინე დავითის ასულმა ანანიაშვილისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 5. 97 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ანასტასია გიორგის ასულმა ერისთავისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 9. 90 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე გრიგოლ ვოლსკიმ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 2. 84 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე თამარა ვახვახიშვილისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 3. 80 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე სოფიო ედიშერის ასულმა ვახვახოვისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 6. 95 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ივანე გიორგის ძე ვაჩნაძემ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 18. 90 მანეთი იყო.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ეკატერინე ალექსანდრეს ასულმა ერისთავისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 12. 28 აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ზაქარია ვაჩნაძემ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 1. 70 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე მარიამ ივანეს ასულმა ელიავამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 20. 69 მანეთი იყო.
1897 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ანგარიშის მიხედვით, სიმონ გრიგოლის ძე თოთიბაძე იყო მართლმადიდებელი მღვდელი.
1897 წლის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ანგარიშის მიხედვით, ანასტასია წერეთლისას მისცეს 4 მან. ღირებულების წიგნები დასარიგებლად.