1897-1903 წლებში გიორგი ბესარიონის ძე შენგელია ხუნჯულაურის მაცხოვრის ეკლესიის მღვდელი იყო.
1897-1902 წლებში არსენ სიმონის ძე წითლიძე ძველი სენაკის სამრეწველო ამხანაგობის საქმისმწარმოებლად მუშაობდა.
1897 წელს გრიგოლ ვასილის ძე ჩარკვიანმა ნაძალადევში, თავის სახლში წარმოდგენა გამართა, შემოსავალი სამრევლო სკოლის გახსნის საქმეს მოახმარა.
1897 წელს სანდრო გუგუშვილმა იაკობ ფანცხავას ამცნო, რომ ფოთის ქალაქისთავი ნიკო ნიკოლაძე მას ქალაქის თვითმმართველობაში სამუშაოდ ეპატიჟებოდა.
1897 წელს იაკობ ფანცხავამ სახბანკის ნიკოლაევის განყოფილების გამგეს გადასცა განცხადება თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ.
1897 წელს იაკობ ფანცხავა სახბანკის ნიკოლაევის განყოფილების ბანკის თანამშრომლებს გამოემშვიდობა და სამსახურიდან წავიდა.
1897 წელს იაკობ ფანცხავამ წერილობითი თანხმობა გაუგზავნა სანდრო გუგუშვილს ფოთის ქალაქის თვითმართველობაში მუშაობასთან დაკავშირებით.
1897 წელს ზაქარია ჭიჭინაძემ გამოსცა ალექსი მირიანაშვილის ნაშრომი „ჰაერი, წყალი და მათი თვისებანი (ფიზიკა).“
1897 წელს ნიკოლაევის სახბანკის გამგემ იაკობ ფანცხავას ფინანსთა მინისტრის განკარგულება წარუდგინა, რომლის საფუძველზეც იგი ქალაქ თეოდოსიის სახბანკის განყოფილების კონტროლიორის თანაშემწედ ინიშნებოდა.
1897 წელს იაკობ ფანცხავამ უარი თქვა თეოდოსიის სახბანკის განყოფილების კონტროლიორის თანაშემწედ დანიშვნაზე.
1897-1906 წლებში ფოთში ყოფნის პერიოდში იაკობ ფანცხავა მონაწილეობდა ფოთის პორტის გასაფართოებლად და ქალაქის გასაუმჯობესებლად წარმოებულ ყველა პროექტში.