1897 წელს ალექსი გოგოხია ცხენოსან ლუკა ჩხარტიშვილს დაუკავშირდა და „ველური დასავლეთის“ შოუს შეუერთდა.
1897 წელს ნიკოლოზ დიასამიძის მკვლელობისთვის დაჭერილმა ლექსო ჩუბინიძემ კატორღაში 12 წელი გაატარა და შემდეგ რუსეთ-იაპონიის ომში მოხალისედ წავიდა.
1897 წელს ნიკოლოზ დიასამიძის მკვლელებს – ბესო იმერლიშვილს, სანდრო ქართველიშვილს, ლექსო ჩუბინიძეს და გაბო იმერლიშვილს – 20 წლით კატორღა მიუსაჯეს.
1897 წელს აკაკი წერეთელი ქართულ ზეპირსიტყვიერებას დიდ მნიშვნელობას ანიჭებდა.
1897 წელს თევდორე კიკვაძე იყო ჟურნალის „აკაკის თვიური კრებული“ მდივანი.
1897 წელს თევდორე კიკვაძე იყო ჟურნალ „აკაკის თვიური კრებულის“ სტილისტი.
1897 წელს თევდორე კიკვაძე ჟურნალ „კვალთან“ თანამშრომლობდა.
1897 წელს თევდორე კიკვაძე ჟურნალ „კვალში“ ხელმოუწერელ წერილებს აქვეყნებდა.
1897 წელს თევდორე კიკვაძე ჟურნალში „კვალი“ აქვეყნებდა წერილებს ფსევდონიმებით „ჭაღარა“ და „ფანდი“.
1897 წელს თევდორე კიკვაძეს ჰქონდა ფსევდონიმები „ჭაღარა“ და „ფანდი“.
1897 წელს ბრილში ოთხმა გლეხმა – ბესო იმერლიშვილმა, სანდრო ქართველიშვილმა, ლექსო ჩუბინიძემ და გაბო იმერლიშვილმა – ნიკოლოზ დიასამიძე მოკლეს.
1896 წლის 19 დეკემბერს ქუთაისის ოლქის სასამართლოს „ჩერნომორსკი ვესტნიკის“ რედაქტორის, გრიგოლ პალმის საქმე უნდა განეხილა. მას ბათუმელი კომისიონერი ჰაჯი-რიზა აბაევი ცოლის წამებაში ადანაშაულებდა.
1896 წლის 14 დეკემბერს გარდაიცვალა მცირე გომარეთის სამრევლოს მღვდელი საბა პაპანდოპულო.
1896 წლის 14 დეკემბერს გარდაიცვალა Ახმეტის წმინდა კვირიკე და ივლიტას ეკლესიის მღვდელი ვასილ როსტომაშვილი.
თბილისის გამგეობის საფინანსო კომისიის თავმჯდომარე ა. ს. ბაბოვმა ქალაქის მოურავის მოადგილეს 1896 წლის 9 დეკემბერს ქალაქის საბჭოსთვის ხარჯთაღრიცხვის წარდგენა სთხოვა.
1896 წლის 4 დეკემბერს ნატო გაბუნია-ცაგარლის პატივსაცემად ქართულმა დრამატულმა საზოგადოების დასმა სპექტაკლი „ორი ობოლი“ დადგა.
1896 წლის 4 დეკემბერს მეეტლე გაბრიელ როინაშვილი ავლაბარში დავით აბაშიძეს დაეჯახა. დამნაშავე პოლიციამ დააკავა.
1896 წლის 4 დეკემბერს მეეტლე ახნაზაროვი ავლაბარში დარჩო სარქისოვს და ალექსანდრე ალიხანოვს დაეჯახა. დამნაშავე პოლიციამ დააკავა.