1916 წელს ელისაბედ შარტავასი, ვიქტორ ალექსის ძე შენგელია, ალექსანდრე ნიკოლოზის ძე შატილოვი, გიორგი არსენის ძე შარაბიძე, გრიგოლ შენგელია, რეშიდ ბეგ შარვაშიძე, ნიკოლოზ ოტიას ძე შათირიშვილი, ონისიმე პავლეს ძე შენგელია და ალექსანდრე დავითის ძე შენგელია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს ელენე ივანეს ასული ციცქიშვილი, გიორგი იესეს ძე ცოტაძე, ვარლამ ნიკოლოზის ძე ცომაია, ნოე ამბაკოს ძე ცინცაბაძე, ელენე ლუკას ასული ცინცაბაძისა, შალვა ივანეს ძე ცინცაძე, გიორგი პავლეს ძე ცინცაძე და ივანე პავლეს ძე ცინცაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს მარიამ ანტონის ასული წალდაძე, კონსტანტინე ნიკოლოზის ძე წივწივაძე, ალექსანდრე საველის ძე წერეთელი, ისიდორე ნიკოლოზის ძე ძიძიგური, იოსებ ნიკოლოზის ძე ძიძიგური, მიხეილ პეტრეს ძე ცენტერაძე და მელქისედეკ დავითის ძე ჩაჩიბაია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს ნინა სტეფანეს ასული ჭრელაშვილი, ბიქტორ იაკობის ძე ჭედია, იოსებ ფარნაოზის ძე ჭელიძე, ივანე ჭყონია, ივანე პეტრეს ძე ჭავჭანიძე, ქრისტინე ნიკოლოზის ასული ჭავჭანიძე, დავით სიმონის ძე ჭოჭუა და სამსონ ქრისტეფორეს ძე ჭელიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს ლიდა გულვანის ასული ჭედიასი, შალვა მიხეილის ძე ჭელიძე, პორფილე აფრასიონის ძე ჭყონია, შალვა იოსების ძე ჭყონია, პელაგია პლატონის ასული ჭყონია, სერგო ფარნაოზის ძე ჭელიძე, კონსტანტინე მიხეილის ძე ჭავჭანიძე და სერგო ბახვას ძე ჭანტურია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს ვარლამ სიმონის ძე ჭელიძე, ელისაბედ ჭელიძისა, მელანია ანტონის ასული ჭანტურიასი, ნიკიფორე ეგნატეს ძე ხომერიკი, ექვთიმე გიორგის ძე ხაბურძანია, სერგო კონსტანტინეს ძე ჯაფარიძე, თეოფანე ვახტანგის ძე ჯაყელი, ალექსანდრე ჯუღელი და იოსებ ვასილის ძე ჯიჯიეიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს პავლე პეტრეს ძე ხითაროვი, იაკობ სიმონის ძე ხარებავა, ალექსანდრე გიორგის ძე ხოფერია, ლავრენტი იესეს ძე ხუნგია, მიხეილ იესეს ძე ხუხუნაიშვილი, მიხეილ დავითის ძე ხუროძე, ქრისტეფორე გრიგოლის ძე ხანთაძე და მიხეილ ხუციშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს ნიკოლოზ იაკობის ძე ხვინგია, ვასილ გიორგის ძე ხუხუნაიშვილი, დანიელ პეტრეს ძე ხითაროვი, ალექსანდრე ისლამის ძე ხორავა, ევტიხ ივანეს ძე ხორომანსკი, კონსტანტინე იესეს ძე ხუხუნაიშვილი, მამედ ხალილოღლი და გერასიმე ივანეს ძე ხუროძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს ლავრენტი ჯინჭარაძე, კალისტრატე ჯორბენაძე, კირილე მაქსიმეს ძე ჯორბენაძე, მიხეილ დავითის ძე ჯიბლაძე, ალი მემედ ოღლი ჯინჭარაძე, ლავრენტი კაკაბას ძე ჯიჯიეიშვილი, ისიდორე კაკაბას ძე ჯიჯიეიშვილი და იპოლიტე კაკაბას ძე ჯიჯიეიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს სერგო პავლეს ძე ჯაში, ილია პავლეს ძე ჯაში, დუტუ იესეს ძე ჯიშკარიანი, პლატონ სპირიდონის ძე ჯანელიძე, სევერიანე სპირიდონის ძე ჯანელიძე, თამარ ანტონის ასული ჯანელიძისა, ილია ყაფლანის ძე ჯაფარიძე, ათანასე თევდორეს ძე ჯვარიშეიშვილი და ალექსანდრე ნიკოლოზის ძე ჯიშკარიანი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წლის დამლევს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილებას, რომლის თავმჯდომარე გრიგოლ ელიავა იყო, 655 წევრი ჰყავდა.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მაჩხაანის განყოფილების (გამგეობის თავმჯდომარე – მღვდელი კონდრატე ნინიკაშვილი) ანგარიშის თანახმად, 1914 წელს გაცხოველებულად ემზადებოდნენ აკაკი წერეთლის ქიზიყში მისაწვევად, მაგრამ ომის დაწყებამ და მობილიზაციის გამოცხადებამ ჩაშალა დიდებული მამულიშვილისა და მგოსნის სტუმრობის დღესასწაული.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მაჩხაანის განყოფილების 1914 წლის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ გამგეობას შეუმცირდა შემოსავალი, რისი მიზეზიც იყო ომის სირთულეები და 1913 წელს საზოგადო კრებაზე მომხდარი გაუგებრობა, რის შემდეგაც ალექსანდრე ინაშვილი სათავეში ჩაუდგა განაწყენებულ მასწავლებელთა ერთ ნაწილს და აშკარა ომი გამოუცხადა ფილიალს. მას სურდა მისი ან მოსპობა, ან სიღნაღის განყოფილებასთან შეერთება. ამის შედეგად ბევრმა წევრმა დატოვა განყოფილება, მით უფრო, რომ ისედაც უჭირდათ საწევროს გადახდა – ყოველწლიური სამი მანეთი დაბეგვრის ტოლფასი იყო მათთვის.
1915 წლის 29 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიურ კრებაზე თევდორე გაბრიელის ძე კიკვაძემ განაცხადა, რომ მიმდინარე წლის 6 მაისიდან სასკოლო სექციის თითოეული წევრი კეთილსინდისიერად ასრულებდა თავის მოვალეობას. 5 წიგნი მზად ჰქონდათ გამოსაცემად, მაგრამ შეიძლება ვერ დაბეჭდილიყო ქაღალდის უქონლობისა და სიძვირის გამო.
1915 წლის 29 ნოემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიურ კრებაზე თევდორე გაბრიელის ძე კიკვაძემ განაცხადა, რომ სასკოლო სექცია გულხელდაკრეფილი არ იყო, შეძლებისდაგვარად მუშაობდა და უფრო მეტ საქმეს გააკეთებდა დამოუკიდებლად გადაწყვეტილებების მიღების უფლება რომ ჰქონოდა.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას გუდაუთის განყოფილების გამგეობამ გაუგზავნა განყოფილების გამგეობის 1916 წლის მოქმედების ანგარიში. დოკუმენტის მიხედვით, გამგეობამ მოქმედება დაიწყო იმ წლის პირველ მარტს. წლის განმავლობაში ჩატარდა თერთმეტი სხდომა და გაირჩა ხუთი საქმე. დოკუმენტს ხელს აწერენ გუდაუთის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე მარიამ პართენის ასული საბაშვილისა და გამგეობის მდივანი ალექსანდრე ივანეს ძე ზაქარაშვილი.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას გუდაუთის განყოფილების გამგეობამ გაუგზავნა განყოფილების გამგეობის 1916 წლის მოქმედების ანგარიში. დოკუმენტის მიხედვით, გამგეობის თავმჯდომარე იყო მარიამ პართენის ასული საბაშვილისა, მდივანი – ალექსანდრე ივანეს ძე ზაქარაშვილი, ხაზინადარი – იასონ იესეს ძე გიგიბერია.
1916 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარგამგეობას გუდაუთის განყოფილების გამგეობამ გაუგზავნა 1916 წლის საქმიანობის ანგარიში. დოკუმენტის მიხედვით, გამგეობის წევრები იყვნენ: გუგუცა ალექსის ასული ჩაჩავა, ირაკლი ალექსის ძე მასხულია, იროდიონ დიმიტრის ძე ჩხიკვაძე, შუშუ დავითის ასული ჩხიკვაძისა და კოსტა დიმიტრის ძე ბალავაძე.
1917 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას გუდაუთის განყოფილების გამგეობამ გაუგზავნა განყოფილების 1917 წლის შემოსავლის ანგარიში. დოკუმენტის მიხედვით, პირველი იანვრისთვის განყოფილებაში იყო 111 წევრი, წლის განმავლობაში მიღებულ იქნა 79 პირი და წევრთა რიცხვი გახდა 190. დოკუმენტს ხელს აწერენ გუდაუთის განყოფილების გამგეობის თავმჯდომარე მარიამ პართენის ასული საბაშვილისა და გამგეობის ხაზინადარი იასონ იესეს ძე გიგიბერია.