1896 წელს თბილისის მე-3 გიმნაზიის ინსპექტორი ფრიდრიხ რომანის ძე კრეისბერგი გიმნაზიის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელიც იყო.
1896 წელს ინჟინერი ნეჩაი ხაშურიდან ბათუმამდე ნავთის მილის გასაყვანად დანიშნული მთავარი ინჟინრის დამხმარე იყო.
1896 წელს კონსტანტინე იოსების ძე მესხიშვილს ლორის-მელიქოვის ქუჩაზე ლითოგრაფიის საწარმო ჰქონდა.
1896 წლის შემოდგომაზე მიხაილ ხილკოვს ამერიკიდან პეტერბურგში რკინიგზის ინსპექტორი ჩამოჰყვა. მას პეტერბურგში ამერიკის რკინიგზის მსგავსი რკინიგზა უნდა გაეყვანა.
1896 წელს მინას ბერბერიანი სომხური პოლიტიკურ-ლიტერატურული გაზეთის „Норъ-Даръ“-ის რედაქტორი იყო.
1896 წელს სპანდარ სპანდარიანი სომხური პოლიტიკურ-ლიტერატურული გაზეთის „Норъ-Даръ“-ის გამომცემელი იყო.
1896 წელს ვალერიან გუნიას, გარსევან რატიანსა და ანდრია ღულაძეს ბარბარე ჯორჯაძისა და იოსებ დავითაშვილის საფლავებზე დასადგმელი ძეგლების დამზადება-დადგმისათვის საჭირო ყველა პროცესისთვის უნდა ეხელმძღვანელათ.
1896 წელს ივანე მიხეილის ძე გომელაურმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას ხელნაწერი წიგნი „ისტორია ალექსანდრე მაკედონელისა“ შესწირა, გრიგოლ კვალიაშვილმა – ხელნაწერი „წამება და მოქმედება წმ. გიორგისა“, ად. ფალავანდიშვილმა – ანტონ კათალიკოსის ხელნაწერი გრამატიკა.
1896 წელს ერმალო ჯაფარიძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას ხელნაწერი გრამატიკა შესწირა, ელისაბედ გრიგოლის ასულ საგინაშვილისამ – ძველი სიგელი, ილია მირიანის ძე ჭყონიამ – 2 ძველი სიგელი.
1896 წელს ივანე ნიკოლოზის ძე მაჭავარიანმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას შესწირა მე-17 საუკუნის წიგნი კავკასიის შესახებ ატლასითურთ, კობალაძემ – თავისი მოგროვებული 12, 30 მანეთი, ხოლო ხაშმის სცენის მოყვარულებმა – 10 მანეთი.
1896 წელს პეტრე გრიგოლის ძე მირიანაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას 2 ცალი ძველი სპილენძის მონეტა შესწირა, სპ. მთვარელიშვილმა – 3 ძველი სპილენძის მონეტა, სეით გაბრიელის ძე გამრეკელმა – ძველი ქართული მონეტა და ერთიც ძველი ქინძისთავი.
1896 წელს სოლომონ კიპრიზოვმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას 44 ქართული და რამდენიმე ძველი სპილენძის მონეტა შესწირა, ალექსანდრე მოლოდინოვმა – 134 ძველი სპილენძის მონეტა, ად. თულაშვილმა – ქართული ორაბაზიანი.