1918 წლის 14 ნოემბერს დაკავებული თურქეთის მოქალაქეების საკითხთან დაკავშირებით დაკითხეს უმცროსი მილიციელი ილია დგებუაძე და დამნაშავე შევკეტ ნორმანი. დაკითხვას ესწრებოდა მილიციელი და თარჯიმანი ალექსანდრე ბოჭორაძე.
1918 წლის 14 ნოემბერს დააპატიმრეს თურქეთის არმიის ჩინოვნიკი, ხაზინადარი შევკეტ ნორმანი და ასკერები – მუკერემ ისმაილ-ოღლი და კამინ მუსტაფა-ოღლი. მათ ბაქოში მიმავალი N4 მატარებლით უკანონოდ გადაჰქონდათ ვერცხლის ფულით სავსე სამი ტომარა.
1922 წლის 15 აგვისტოს ივანე ელიაშვილმა მოსკოვიდან ჩამოსულ პროფესორ პოკროვსკის საზოგადოების წიგნსაცავ-მუზეუმი დაათვალიერებინა.
1922 წლის 24 აგვისტოს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ცენტრალური წიგნის მაღაზიის ყოფილმა მეპატრონემ გიორგი ისრაელიანცმა გამგეობას ახალი მაღაზიისთვის საკომისიოდ წიგნები სთხოვა. გამგეობამ დაადგინა, საჭირო ინფორმაციის მოგროვების შემდეგ მისთვის საზოგადოების გამოცემათა 5-5 ეგზემპლარი მიეცა.
1922 წლის 24 აგვისტოს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ვასილ გადელიამ გამგეობას გასაყიდი ნივთებიდან ყვითელი კარადა და ორკეცი დაზგა სთხოვა. ამ ნივთებში ის გამგეობას 3 მილიონ მანეთს სთავაზობდა, რომელსაც 3 კვირის მანძილზე დაფარავდა. გამგეობა დათანხმდა.
1913 წლიდან ემელიანე შერმადინის ძე კალანდაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხიდისთავის განყოფილების წევრი იყო.
1913 წლიდან თომა თეიმურაზის ძე კალანდაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხიდისთავის განყოფილების წევრი იყო.
1920 წლის 3 თებერვალს თევდორე კიკვაძე, შიო დედაბრიშვილი, იოსებ გიორგობიანი, მეთოდე კაკაბაძე, იპოლიტე ვართაგავა, სეით იაშვილი, ვარლამ ბურჯანაძე და ნინო ნაკაშიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომას დაესწრნენ.
1922 წლის 17 აგვისტოს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ოლღა ჭავჭავაძის მიერ დაქირავებული ბინის მეპატრონე ავალიანმა გამგეობას იმავე ბინის ერთი ოთახის გაქირავების ნებართვა სთხოვა. გამგეობამ ავალიანს მხოლო ერთ მდგმურის დაყენების ნება მისცა.
1920 წლის 31 იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე განიხილეს მსახურ ალექსანდრე გძელიძის თხოვნა ავანსად ერთი თვის ჯამაგირის მიცემის შესახებ. გამგეობამ გადაწვიტა, მისთვის სესხად მიეცა 600 მანეთი.
1920 წლის იანვარში ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხაშურის განყოფილების წევრმა ვასილ ზაქარეიშვილმა მთავარ გამგეობას შეატყობინა, რომ ადგილობრივი განყოფილება ფაქტობრივად აღარ მოქმედებდა. მათ არჩეული ჰყავდათ გამგეობის ახალი წევრები, მაგრამ მდგომარეობა ვერ გამოსწორდა. ზაქარეიშვილმა მთავარ გამგეობას რჩევა სთხოვა.
1918 წლის 14 ნოემბერს დაპატიმრებული შევკეტ ნორმანის, მუკერემ ისმაილ-ოღლისა და კამინ მუსტაფა-ოღლისთვის ჩამორთმეული ფული თბილისის რკინიგზის მილიციამ ბრალდებულთა თანდასწრებით დალუქა. პროცესს ესწრებოდნენ სადგურ „თბილისის“ კომენდანტი შულმანი, ილია დგებუაძე და ანდრეი კრივოშეი. ფული ცეცხლგამძლე სალაროში მასხარაშვილისა და ძაგანიას თანდასწრებით შეინახეს. კ. ა. ჩხეტიამ გადაწყვიტა, ა. ამბარცუმიანის მიერ ხელმოწერილი ოქმი საქართველოს რკინიგზის მილიცის უფროსისთვის გაეგზავნათ.
1920 წლის 7 თებერვალს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ვარლამ ბურჯანაძემ აღნიშნა, რომ მაღაზიის მდგომარეობის გამოსასწორებლად საჭირო იყო საწყობის მაღაზიისგან გამოყოფა და ნარდად ვაჭრობის ცალკე წარმოება. ამისთვის უნდა აეჩიათ კომისია, რომელსაც დაევალებოდა ინსტრუქციის შედგენა. გამგეობამ ნარდად ვაჭრობის შესახებ ინსტრუქციის შედგენა პრეზიდიუმს დაავალა.
1922 წლის 9 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დარ. მამარდაშვილმა და გიგა მატარაძემ მოხსენება წაიკითხეს ბაქოს ქართული სკოლის შენობის დაცვისა და საზოგადოების განყოფილების აღდგენის შესახებ.
1922 წლის 5 ოქტომბერს იასონ ლორთქიფანიძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას ესწრებოდნენ ნინო ნაკაშიძე და საპატიო წევრი დავით კარიჭაშვილი.
1921 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრები იყვნენ: სარდიონ კაკულია, ივანე კეკელია, იულია კვერეხაძე, სოფიო კევლიშვილი, პოლიევქტო ლაზარეს ძე კიკალეიშვილი, ოლღა კიკალიშვილი და თამარ ვასილის ასული კარბელაშვილი.
კ. ე. კაპუსტინმა დაამთავრა კიევის უნივერსიტეტი.
1916 წელს ვალერიან სიკოს ძე, ქიშვარდი საჩინოს ძე, დავით გრიგოლის ძე და რაისა სიმონის ასული ჯაფარიძეები ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების რაჭის (ონის) განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს დომენტი ზურაბის ძე ყიფიანი, კონსტანტინე გიორგის ძე წულუკიძე, მარიამ კონსტანტინეს ასული წულუკიძე, სევასტი გრიგოლის ძე ჯანელიძე და ერმილე მოსეს ძე მდგვარელი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების რაჭის (ონის) განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს გრიგოლ კირილეს ძე მეტრეველი, ვლადიმერ გაბრიელის ძე ფოფხაძე, დიმიტრი ალექსანდრეს ძე ყიფიანი, რაჟდენ და ევსევი ფარნაოზის ძე ნიჟარაძეები ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების რაჭის (ონის) განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს პავლე გრიგოლის ძე მერეჟკოვსკი, დავით გერასიმეს ძე მინდელი, რაჟდენ გრიგოლის ძე ნანუკოვი, გრიგოლ ქაიხოსროს ძე იაშვილი და დავით ვასილის ძე კერესელიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების რაჭის (ონის) განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წელს მღვდელი იაკინთე კანდელაკი, ანთიმოზ ექვთიმეს ძე მაისურაძე, ამბროსი მიხეილის ძე მეტრეველი, ალექსანდრე იოსების ძე და გიორგი ქრისტეფორეს ძე კვიტაშვილები ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების რაჭის (ონის) განყოფილების წევრები იყვნენ.
1922 წლის 24 აგვისტოს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ვარლამ ბურჯანაძემ გამგეობას წიგნის მაღაზიის ყველა წიგნისა და ნივთის ძველ ბინაში გადატანის შესახებ აცნობა. მისი აზრით, მაღაზიაში გამგეობის წევრთა მორიგეობა უნდა დაწესებულიყო, უნდა განეახლებინათ ვაჭრობა და ყველა გაყიდული წიგნი დავთარში ჩაეწერათ. გამგეობამ ამ საკითხის განხილვა შემდეგი კრებისთვის გადადო.
1920 წლის 24 ივნისს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე გადაწყვიტეს, 1-ლი ივლისიდან ჟურნალ „განათლების“ დასახმარებლად ბიუჯეტიდან 35 000 მანეთი გამოეყოთ. საზოგადოება 4 ნოემბრიდან გამოცემულ 7 ნომერს 5 000 მანეთით დააფინანსებდა.
1916 წელს მინა და ალექსანდრე ლევანის ძე გოცირიძეები, ბიქტორ მაქსიმეს ძე ელიავა, ანდრო ეგნატეს ძე თოდრია, თევდორე სვიმონის ძე იმედაძე და ეკატერინე მოსეს ასული იმედაძისა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების რაჭის (ონის) განყოფილების წევრები იყვნენ.