1896 წელს თედო კიკვაძემ ფოთის ქალაქისთავს ნიკო ნიკოლაძეს ქალაქში სამკითხველო-ბიბლიოთეკის დაარსების წინადადებით მიმართა.
1896 წელს, ფოთში მუშაობის პერიოდში, თედო კიკვაძემ ყურადღება მიაქცია იმ გარემოებას, რომ ქალაქს სამკითხველო-ბიბლიოთეკა არ ჰქონდა.
1896 წელს თევდორე კიკვაძე იყო ღოღობერიძის შავი ქვის საწარმოს საექსპორტო განყოფილების გამგე ქალაქ ფოთში.
1896 წლის ივლისიდან იოსებ ჯუგაშვილის სოციალური შინაარსის ლექსები უკვე გაზეთ „კვალში“ იბეჭდებოდა.
1895 წლის 30 დეკემბერს გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის მოწინავე წერილი „ტფილისი, 30 დეკემბერი“.
1895 წლის 21 დეკემბერს გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის მოწინავე წერილი „ტფილისი, 21 დეკემბერი“ სახელმწიფო სამსახურის მოძველებული წესების შეცვლის შესახებ.
1895 წლის 21 დეკემბერს სოფ. მაღლაკის ღვთისმშობლის შობის ეკლესიის მღვდელი სვიმონ იაკობის ძე ათაბეგი გარდაიცვალა.
1895 წლის 19 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძემ გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 12 დეკემბერი“ ოსმალეთში სომეხთა დევნის შესახებ.
1895 წლის 17 დეკემბერს გამართულ ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე არჩილ ელიზბარის ძე მაჭავარიანი აირჩიეს დელეგაციაში, რომელსაც მონაწილეობა უნდა მეეღო რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს ირაკლი მელქისედეკის ძე წერეთელი.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს დიმიტრი ალექსანდრეს ძე ყიფიანი.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს ალექსანდრე თენგიზის ძე დადეშქელიანი.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს გიორგი ივანეს ძე წულუკიძე.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს ვლადიმერ ქაიხოსროს ძე ლორთქიფანიძე.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს ალექსანდრე გიორგის ძე ერისთავი.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობისთვის როტმისტრი სოლომონ იოსების ძე აბდუშელიშვილი აირჩიეს.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს პოლკოვნიკი ფარნაოზ დავითის ძე მხეიძე.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს ქუთაისის გუბერნიისა თავად-აზნაურთა ყოფილი წინამძღოლი გიორგი თეიმურაზის ძე აგიაშვილი, რომელმაც რუსეთის იმპერატორის კორონაციაში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს პოდპოლკოვნიკი გიორგი ბესარიონის ძე მიქელაძე, რომელმაც იმპერატორის კორონაციაში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა.
1895 წლის 17 დეკემბერს ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საკრებულოს საგანგებო კრებაზე რუსეთის იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის კორონაციაში მონაწილეობის მისაღებად აირჩიეს მომრიგებელი შუამავალი მერაბ გიორგის ძე ლორთქიფანიძე, რომელმაც იმპერატორის კორონაციაში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა.
1895 წლის 13 დეკემბერს გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა დავით მიქელაძის წერილი სათაურით „ცოტა რამ ჩემს მონაწილეობის შესახებ „ივერიაში“.