1894 წლის 14 მაისს ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო კესარია ჟღენტი-ღლონტისამ.
1894 წლის 14 მაისს ელისაბედ მდივანმა-წულუკიძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს სოფიო ვასილის ასულმა გურიელმა მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს მართა ტარიელის ასულმა ლორთქიფანიძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ნინა კაციას ასულმა გურიელმა მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ციცინო ნიკოლოზის ასულმა ერისთავისამ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ნინა მერაბის ასული ლორთქიფანიძე-თავდგირიძე მონაწილეობდა ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ალექსანდრე გიორგის ძე მაჭუტაძე მონაწილეობდა ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს კონდრატე გიგოს ძე ჟორდანიამ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს პეტრე გიორგის ძე ნაკაშიძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ირაკლი ხოსეს ძე კალანდარიშვილმა მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ალექსანდრე ტიმოთეს ძე ჯაყელმა მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ვერა ნიკოლოზის ასულმა ჩიჯავაძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ეფროსინე ბეჟანის ასულმა ლორთქიფანიძე-წულუკიძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს სოფიო წულუკიძე-მიქელაძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ბაბილინა ჩხეიძე-წულუკიძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ათინა (ათინაიდა) ნიჟარაძე-ერისთავმა მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს პელაგია დადიშქელიანი-მიქელაძისამ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 8 მაისს, ეგნატე ნინოშვილის დაკრძალვის დღეს, განსვენებულის ძმიშვილის აღსაზრდელად ფული შეაგროვეს. გაზეთ „კვალის“ რედაქციამ და ალექსანდრე ზაალის ძე ჩოლოყაშვილმა ყმაწვილის აღსაზრდელ ფონდს 10-10 მანეთი შესწირეს, გიორგი ექვთიმეს ძე წერეთელმა და გრიგოლ თევდორეს ძე ყიფშიძემ – 3-3.
1894 წლის 8 მაისს სილოვან ხუნდაძემ გაზეთ „კვალში“ სათაურით „მკითხველის შენიშვნები“ ილია ჭავჭავაძის თხზულებათა I ტომზე რეცენზიის დასაწყისი გამოაქვეყნა.
1894 წლის 6 მაისს გრიგოლ (გიგო) ნიკოლოზის ძე დიასამიძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს ნიკოლოზ ზებედეს ძე ცხვედაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საგანგებო კრებას დაესწრო 22 წევრი და რამდენიმე გარეშე პირი.
1894 წლის 6 მაისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იაკობ სიმონის ძე გოგებაშვილმა აღნიშნა, რომ ქართული სამოსწავლო მთავრობის მოთხოვნები ეწინააღმდეგება უმაღლესი მთავრობის კანონს, რომლის მიხედვითაც მოსწავლე პირველდაწყებით განათლებას მშობლიურ ენაზე უნდა იღებდეს. რუსული ენის სწავლება სავალდებულოა, როგორც მხოლოდ საგნისა, სხვა საგნები კი ქართულ ენაზე უნდა ისწავლებოდეს.