1893 წლის 12 ივნისს ხორითის წმ. გიორგის ეკლესიის მღვდელი ამბაკო დავითის ძე ვეფხვაძე გარდაიცვალა.
1893 წლის 11 ივნისს ილია ჭავჭავაძე იყო თელავის თეატრის დარბაზში ღვინით ვაჭრობის ამხანაგობის დასაარსებლად გამართული კახეთის მევენახეთა კრების თავმჯდომარე. სხდომაზე განიხილეს წესდების პროექტი, რომლის შედგენაშიც ილია აქტიურად მონაწილეობდა.
1893 წლის 4 ივნისს ილია ჭავჭავაძე დავით მიქელაძესა და არტურ ლაისტთან ერთად თელავში ჩავიდა.
1893 წლის 25 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე თიანეთის, ბათუმის, სენაკის, კავკავის, წინარეხისა და ხელთუბნის სკოლებში გასაგზავნად რევიზორები დანიშნეს.
1893 წლის 25 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დააკმაყოფილეს თხოვნა ხევსურეთსა და გრემისხევში წიგნების გაგზავნის თაობაზე.
1893 წლის 25 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იმსჯელეს ახალსოფლის მცხოვრებთა თხოვნაზე სასკოლო გადასახადებისგან გათავისუფლების შესახებ.
1893 წლის 25 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გადაწყვიტეს, ბათუმში ახლად გახსნილი მაღაზიისთვის გასაყიდი წიგნები ფასდაკლებით მიეწოდებინათ.
1893 წლის 25 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბიბლიოთეკისთვის ხელნაწერის, „ბეჟან მანიჟანიანის“ შესყიდვა გადაწყდა.
1893 წლის 25 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ზაქარია ჭიჭინაძისა და დავით კარიჭაშვილს ნაწარმოებთა შესასყიდად თანხა გამოყვეს.
1893 წლის 25 მაისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მიხეილ ამირიძეს, პეტრე მირიანაშვილსა და კონსტანტინე ყიფიანს ხელნაწერების შეწირვისთვის მადლობა გადაუხადეს.
1893 წლის 23 მაისის გაზეთ „კვალის“ ცნობით, ზაქარია გიორგის ძე ერისთავმა ქართველ თავადაზნაურობას სამეურნეო სკოლის მოსაწყობად ოძისის მამისეული მამული შესწირა.
1893 წელს 23 მაისის გაზეთ „კვალში“ დაიბეჭდა გრიგოლ აფშინაშვილის ფშავში ჩაწერილი ხალხური ლექსები.
1893 წლის 16 მაისს გაიმართა თბილისის საქალაქო საბჭოს ხმოსანთა არჩევნები, რომელზეც ილია ჭავჭავაძე 498 ხმით 438-ის წინააღმდეგ აირჩიეს, მაგრამ საქალაქო საქმეთა საგუბერნიო საკრებულომ არჩევნები უკანონოდ ცნო და 30 მაისისთვის ახალი არჩევნები დანიშნა.