1893 წელს ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში მუშაობის პერიოდში, თევდორე კიკვაძე მაკვანეთში მისი ინიციატივით დაარსებულ სკოლას უგზავნიდა საჭირო ავეჯსა და ინვენტარს.
1893 წელს ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში მუშაობის პერიოდში, თევდორე კიკვაძე ხშირად სტუმრობდა ქუთაისსა და სახალხო სკოლების დირექტორ ლევიცკისგან დაჟინებით მოითხოვდა მშობლიური მაკვანეთის სკოლის დამტკიცებას.
1893 წელს ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში მუშაობის პერიოდში თევდორე კიკვაძესთან ერთი-ორი დღით ხშირად ჩერდებოდნენ აკაკი და გიორგი წერეთლები, რომლებიც ან საჩხერეში მიდიოდნენ ან იქიდან ბრუნდებოდნენ.
1893 წელს აკაკი და გიორგი წერეთლების სტუმრობისას თედო კიკვაძის სახლში თავს იყრიდა ჭიათურის მთელი დემოკრატიული ინტელიგენცია.
1893 წელს აკაკი და გიორგი წერეთლების სტუმრობისას თედო კიკვაძის სახლში ნარჩევი ხალხი იკრიბებოდა და იმართებოდა სჯა-ბაასი სხვადსხვა პოლიტიკურ, კულტურულ თუ ლიტერატურულ საკითხზე.
1893 წელს ქუთაისის საგუბერნიო ჟანდარმთა სამმართველოს უფროსმა იოსებ ლაღიაშვილის საქმის თავიდან გამოძიება დაიწყო.
1893 წელს ლადო კეცხოველი მონაწილეობდა თბილისის სასულიერო სასწავლებლის მოსწავლეთა გაფიცვაში, რის გამოც ის სასწავლებლიდან გარიცხეს.
1893 წელს მიხა ცხაკაიას ხელმძღვანელობით დაარსდა მოსწავლეთა რევოლუციური წრე, რომელმაც 1893 წლის დეკემბერში მოაწყო სემინარელთა დიდი გაფიცვა, რაც მიმართული იყო სასწავლებელში გამეფებული იეზუიტური რეჟიმის წინააღმდეგ.
1892 წლის 26 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძე ივანე კერესელიძის დაკრძალვას დაესწრო და ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოებისა და „ივერიის“ რედაქციის სახელით მიცვალებულის ცხედარი გვირგვინებით შეამკო.
1892 წლის 25 დეკემბერს ზესტაფონში გაიმართა პირველი მარქსისტული ჯგუფის, „მესამე დასის“ კრება, რომელსაც ესწრებოდნენ: ეგნატე ნინოშვილი, ნოე ჟორდანია, ნიკოლოზ ჩხეიძე, მიხეილ ცხაკაია, ისიდორე რამიშვილი, არსენ წითლიძე და სხვ.
1892 წლის 25 დეკემბერს ზესტაფონში პირველი მარქსისტული ჯგუფის, „მესამე დასის“ კრებას ესწრებოდნენ: ევგენი ვაწაძე, ისიდორე გრიგოლის ძე კვიცარიძე, იოსებ პავლეს ძე კაკაბაძე, დიმიტრი კალანდარიშვილი, რაჟდენ თომას ძე კალაძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე და სხვ.
1892 წლის 20 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძე მონაწილეობდა თბილისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საგანგებო კრების საქმიანობაში, რომელზეც განიხილეს კახეთის რკინიგზის დაფინანსების საკითხი. ილიამ გამოთქვა მოსაზრება, რომ დაფინანსება ობლიგაციური წესით ყოფილიყო.
1892 წლის 12 მარტს კონსტანტინე მიხეილის ძე ბერეკაშვილი კურსების საზოგადოების სამმართველოს საქმისმწარმოებლად აირჩიეს.
1892 წლის 2 დეკემბრიდან ლუარსაბ ბოცვაძე თერგის ოლქის სახალხო სკოლების დირქტორმა კავკასიის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოთხწლიან სკოლაში უფროს მასწავლებლად დაამტკიცა. ბოცვაძე იქ 1905 წლის სექტემბრამდე მუშაობდა.
1892 წლის 1-ელ დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე 19 დეკემბერს საზოგადოების სასარგებლოდ დანიშნული წარმოდგენისთვის თანხა გამოყვეს.
1892 წლის 1-ელ დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე კავკავის სკოლის შენობის აგების საკითხზე იმსჯელეს.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დადებითად გადაწყდა თიანეთის სკოლის მასწავლებლის თხოვნა შენობის შეკეთებისა და სკოლისთვის საჭირო ინვენტარის გაგზავნის თაობაზე.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იაკობ გოგებაშვილის წინადადებით სვანეთში გახსნილი სკოლისთვის თანხა გამოყვეს.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბათუმის სკოლისთვის შეშის შესაძენად თანხა გამოყვეს.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე აბრამ აკოფოვისთვის წიგნების აკინძვის საფასური გამოყვეს.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე არ დააკმაყოფილეს ნიკოლოზ ხიზანიშვილის თხოვნა ძველი ხელნაწერების შინ წაღების ნებართვის თაობაზე.