1892 წლის 13 ნოემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 13 ნოემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა კრებულებში დაიბეჭდა სათაურით „საგაზეთო შენიშვნები ტფილისის ქალაქის გამგეობის მიმდინარე საქმეებზედ“.
1892 წლის 12 ნოემბერის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 12 ნოემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა კრებულებში დაიბეჭდა სათაურით „ჩვენი ღვინოების საბაზროდ ქცევის საკითხი“.
1892 წლის 5 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბათუმის სკოლისთვის სასკოლო ნივთების გაგზავნის საკითხი დაამტკიცეს.
1892 წლის 5 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დიღომში სკოლის გახსნის ნებართვის საკითხი განიხილეს.
1892 წლის 5 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დადებითად გადაწყდა საჯავახოს სამრევლო სკოლის მასწავლებლის თხოვნა სახელმძღვანელოებისა და სასკოლო ინვენტარის მიწოდების შესახებ.
1892 წლის 5 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ივანე მაჩაბელს თავისი წიგნების საფასური გამოუყეს.
1892 წლის 5 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე უცხოეთის უმაღლესი სასწავლებლებისთვის წიგნების გაგზავნის საკითხი დაამტკიცეს.
1892 წლის 5 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იმსჯელეს ლავრენტი ბროსეს მიერ საზოგადოებისათვის მამის ნაწერებისა და ბროშურების შეწირვის საკითხზე.
1892 წლის 1-ელ ნოემბერს სათავადაზნაურო ბანკის მმართველობამ ქაშვეთის წმ. გიორგის ეკლესიაში დავით ქაიხოსროს ძე ყიფიანის სულის მოსახსენიებლად პანაშვიდი გადაახდევინა.
1892 წლის ნოემბერში ილია ჭავჭავაძემ „ივერიის“ რედაქციის საშუალებით თანხა გაუგზავნა თედო ჟორდანიას წიგნის „ქრონიკები და სხვა მასალა საქართველოს ისტორიისა“ ორი ტომის შესაძენად.
1892 წლის ნოემბრის დასაწყისში ილია ჭავჭავაძის თხზულებათა მეოთხე ტომი გასაყიდად გამოვიდა.
1892 წლის 27 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის წევრმა, დავით კარიჭაშვილმა წერილით აცნობა თელავის სასულიერო სასწავლებლის ხელმძღვანელობას, რომ გაუგზავნეს მოთხოვნილი სახელმძღვანელოები, რომელთა საფასური იყო 27 მანეთი.
1892 წლის 20 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ანასტასია თუმანიშვილს გაყიდული წიგნების საკომისიო გადასცეს.
1892 წლის 20 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ხელთუბნის სკოლისთვის ხელსაქმის მასალის შესასყიდი თანხის გამოყოფა გადაწყვიტეს.
1892 წლის 20 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ზაქარია გრიქუროვის მაღაზიიდან ნისიად წამოღებული წიგნების საფასური გამოყვეს.
1892 წლის 18 ოქტომბერს თელავის სასულიერო სასწავლებლის ზედამხედველმა სტეფანე შიუკაშვილმა (შიუკოვმა) ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობას წიგნების გაგზავნა სთხოვა.
1892 წლის 15 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძემ გაზეთ „ივერიის“ რედაქციაში შეგროვებული 1000 მანეთი ქოლერით დაზარალებული გლეხების ფონდს გადასცა.
1892 წლის 14 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბათუმის სკოლის შენობის დასაქირავებლად თანხა გამოყვეს.
1892 წლის 14 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ალექსანდრე ივანოვის წიგნის „ცა და ქვეყანა“ დაბეჭდვის საკითხი დადებითად გადაწყდა.
1892 წლის 14 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე სოფ. ქაქუთში გახსნილი სამრევლო სკოლისთვის სასკოლო წიგნების მიწოდება გადაწყდა.
1892 წლის 14 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე უარყოფითად გადაწყდა ნიკოლოზ ლესკოვისა და ნიკოლოზ ჟივოტოვსკის წიგნების „მშვენიერი აზა“ და „სითბო და ჰაერი“ დაბეჭდვის საკითხი.
1892 წლის 14 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მაქსიმე შარაძეს გიორგი წერეთლის „რუხი მგელის“, მოწმობების, ოფიციალური ბლანკების, მოსაწვევი ბარათებისა და ქვითრების დასაბეჭდად თანხა გამოუყეს.
1892 წლის 14 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დააკმაყოფილეს კავკავის სკოლის მასწავლებლის თხოვნა სასკოლო წიგნების მიწოდების შესახებ.
1892 წლის 14 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მადლობა გადაუხადეს გიორგი საძაგლიშვილს, რომელმაც საზოგადოების ბიბლიოთეკას შესწირა: „სიბრძნე-სიცრუისას“ ხელნაწერი, ქართული ანბანი ხუცურითა და მხედრულით დაწერილი და დაბეჭდილი მოსკოვში 1825 წელს, ათანასე ნიქოზელის „შენდობის წიგნი“ და სხვ.