1894 წლის 12 მარტს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კომისიის სხდომაზე დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილმა აღნიშნა, რომ თუ საზოგადოება თავის უფლებად მიიჩნევს კერძო სკოლების გახსნას, ეს უფლება თვითონვე არ უნდა დაარღვიოს და კერძო სკოლების ნაცვლად არ გახსნას ჩვეულებრივი ტიპისა, რომელშიც მასწავლებლებს საზოგადოება არ აირჩევს.
1892 წლის 10 მარტს ილია ჭავჭავაძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას ერეკლე მეფის, თეიმურაზ მეორის, დარეჯან დედოფლისა და კათალიკოს ანტონ მეორის სურათები შესწირა.
1892 წლის 10 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დააკმაყოფილეს ივანე მაჩაბლის თხოვნა გამგეობის წევრობიდან გადადგომაზე.
1892 წლის 10 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ზაქარია პეტრეს ძე გრიქუროვისაგან წიგნის „Русское слово“ ორივე ნაწილის შესყიდვა გადაწყვიტეს.
1892 წლის 10 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ივანე მაჩაბლის ნაცვლად გამგეობის წევრად მიხეილ მაჩაბლის მიწვევა გადაწყვიტეს.
1892 წლის 10 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გამგეობისთვის გამოსაქვეყნებლად გადაცემული ბარბარე ჯორჯაძის მოთხრობა „თაზო მომღერალი“ სარეცენზიოდ გიორგი იოსელიანს გადასცეს.
1892 წლის 10 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე წიგნით ვაჭრობის ინსპექტორის მიერ საზოგადოების მაღაზიებში აღმოჩენილ ხარვეზებზე იმსჯელეს.
1892 წლის 3 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ალექსანდრე ზუბალაშვილს მუზეუმის ასაგებად საზოგადოებისთვის ადგილის შეწირვა სთხოვეს.
1892 წლის 3 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გადაწყვიტეს, ალექსანდრე სარაჯიშვილის მიერ გამოსაცემად წარმოდგენილი თურქულიდან თარგმნილი თხზულება „ძმა-მამალი“ სარეცენზიოდ გიორგი იოსელიანის, ალექსი ჭიჭინაძისა და იაკობ გოგებაშვილისთვის გადაეცათ.
1892 წლის 3 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დადებითად გადაწყდა პარმენ თვალჭრელიძის წიგნის „შალვას თავგადასავალი“ შეღავათიან ფასში შესყიდვის საკითხი.
1892 წლის 3 მარტს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ივანე მაჩაბლის წინადადებით გამგეობის თავმჯდომარესა და საქმეთა მწარმოებელს უფლება მიანიჭეს, აუცილებლობის შემთხვევაში თანხა გამგეობის თანხმობის გარეშე გამოეტანათ.
1892 წლის მარტში ილია ჭავჭავაძემ გრიგოლ თევდორეს ძე ყიფშიძეს „ივერიის“ იმ ნომრების გაგზავნა სთხოვა, რომლებშიც ვაჟა-ფშაველას პოემები იყო დაბეჭდილი.
1892 წლის მარტში მიხეილ მაჩაბელმა უარი თქვა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის წევრობაზე.
1892 წლის მარტის დასაწყისში ქართული წიგნების ბეჭდვის ამხანაგობამ ილია ჭავჭავაძის თხზულებათა ოთხტომეულის პირველი ტომის ბეჭდვა დაამთავრა.
1892 წლის 27 თებერვალს ილია ჭავჭავაძემ მონაწილეობა მიიღო ლევან ივანეს ძე მელიქიშვილის დაკრძალვის სამგლოვიარო პროცესიაში.
1892 წლის 18 თებერვლის გაზეთი „ივერია“ იუწყება, რომ 22 თებერვალს ვ.ი. ვოლკომირსკის მიერ წაკითხული ლექციის შემოსავლის ნახევარი დანიშნული იყო დამშეულთა სასარგებლოდ, ნახევარი – ნათლისღების დღეს უბედური შემთხვევის გამო დაზარალებულთათვის.
1892 წლის 20 თებერვალს დანიშნული იყო ალექსანდრე აღნიაშვილის სასამართლო საქმე, რომელსაც ბრალი ედებოდა კონსტანტინე ბებუთოვის მკვლელობაში.
1892 წლის 18 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, სიკვდილმისჯილ ალექსი ხასიშვილს კავკასიის მთავარმართებლის ბრძანებით სიკვდილით დასჯა სამუდამო კატორღით შეეცვალა.