1891 წლის 1-ლ მაისს ბიბლიოთეკის კომისიამ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის მინდობილობის თანახმად გადაწყვიტა, ალექსანდრე ხახანაშვილისთვის ეთხოვათ მოსკოვის საარქეოლოგიო და საეთნოგრაფიო საზოგადოებებთან შუამდგომლობა, რათა მათ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოებისთვის თავიანთი გამოცემები უსასყიდლოდ გადაეცათ.
1891 წლის 30 აპრილს ილია ჭავჭავაძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სახელით მადლობა გადაუხადა არქიმანდრიტ ნიკოლოზ ზიოროვს ჟურნალ „საქართველოს საეგზარქოსოს სასულიერო მოამბის“ მიწოდებისთვის.
1891 წლის 19 აპრილს ნიკოლოზ მახარობლიძემ მიიღო „საქართველოს სამოთხის“ საფასური საკომისიო 10 პროცენტის გამოკლებით.
1891 წლის 12 აპრილს წარმოადგინეს დავით გიორგის ძე ერისთავის „სამშობლო“, რომელშიც“ მთავარი როლი მსახიობმა ვიქტორ მერაბის ძე გამყრელიძემ შეასრულა.
1891 წლის 5 აპრილის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ტიგრან ფირუმიანმა სომხურად თარგმნა „კაცია – ადამიანი?!”.
1891 წლის აპრილში ჭალატყის მაცხოვრის ჯვარცმის ეკლესიის მღვდელი გიორგი ბესარიონის ძე დალაქიშვილი გარდაიცვალა.
1891 წლის აპრილში თევდორე კიკვაძის ინიციატივით მაკვანეთის სკოლის გასახსნელად სასკოლო შენობა და ყველანაირი სასკოლო ინვენტარი იყო მზად.
1891 წლის 22 მარტს ილია ჭავჭავაძემ ნოვოროსიის სტუდენტების მიერ შემოწირული თანხა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას გადასცა.
1891 წლის 7 მარტს კონსტანტინე მიხეილის ძე ამირაჯიბმა ოდესის უნივერსიტეტის ქართველი სტუდენტების სახელით ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას შემოწირულება გაუგზავნა.
1891 წლის 7 მარტს ჩუნეშის წმ. გიორგის ეკლესიის მღვდელი ილარიონ ანტონის ძე წივწივაძე გარდაიცვალა.
1891 წლის 4 მარტს ნიკოლოზ მახარობლიძემ მიიღო „საქართველოს სამოთხის“ 2 ეგზემპლარის საფასური 18 მანეთი (საკომისიო 10 პროცენტის გამოკლებით). გასაყიდი დარჩა კიდევ 2 წიგნი.
1891 წლის 16 თებერვალს სოფ. ბაშის სულიწმინდის გარდამოსვლის ეკლესიის მღვდელი გერასიმე ნიკოლოზის ძე აბზიანიძე გარდაიცვალა.
1891 წლის 16 თებერვალს ტობანიერის წმ. სამების ეკლესიის მღვდელი ნიკოლოზ თომას ძე უღრელიძე გარდაიცვალა.
1891 წლის 12 თებერვალს ექვთიმე თაყაიშვილმა დააბრუნა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოებიდან წაღებული წიგნები, მათ შორის ალექსანდრე ყაზბეგის კუთვნილი „სახარება“.
1891 წლის 7 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ახალი ამბების რუბრიკით დაიბეჭდა ცნობა ილია ჭავჭავაძის თხზულებათა ათ ტომად გამოცემის განზრახვის შესახებ.
1891 წლის 20 იანვარს ალექსანდრე ნებიერიძის ბენეფისზე ილია ჭავჭავაძის „მაჭანკალი“ უნდა წარმოედგინათ.
1891 წლის 10 იანვარს შიო ქუჩუკაშვილმა მიხეილ საბინინისგან მიიღო „საქართველოს სამოთხის“ 4 ეგზემპლარი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნის მაღაზიაში გასაყიდად.