1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ სრულიად რუსეთის საბჭოს რაიონულ და სპეციალურ ორგანიზაციათა შეხვედრაზე ვ. ე. კლასენმა წაიკითხა მოხსენება ხის საწვავის წარმოების შესახებ.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე ხომერიკი ამიერკავკასიის სამიწათმოქმედო კომისრად აირჩიეს.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ქონების კომისიის გამგეს გიორგი გვაზავას დაევალა თავადაზნაურობის ქონების გადმოტანა ეროვნული საბჭოს სახელზე.
1917 წლის 6 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სამხედრო კომისიის გამგეს, ნოე რამიშვილს დაევალა მე-5 ქართულ პოლკში სათანადო წესრიგის დამყარება.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აღმასრულებელი კომიტეტის საქმეთა მმართველად დაინიშნა პავლე საყვარელიძე და მდივნად დავით ნახუცრიშვილი.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აღმასრულებელი კომიტეტის საქმეთა მმართველად დანიშნულ პავლე საყვარელიძეს ხელფასად განესაზღვრა 750 მანეთი, ხოლო მდივნად დანიშნულ დავით ნახუცრიშვილს – 500 მანეთი.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ალექსანდრე ლომთათიძემ განსახილველად წარადგინა მე-5 ქართული პოლკში გამეფებული უწესრიგობის საკითხი.
1917 წლის 6 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე ჟორდანიას დაევალა ეროვნული საბჭოსა და კომიტეტის დაარსების გამო ქართველი ხალხისათვის მოწოდების შედგენა.
1917 წლის 6 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დავით ვაჩნაძე ეროვნული საბჭოს წევრად წარადგინეს.
1917 წლის 6 დეკემბერს ნოე ჟორდანიას თავმჯდომარეობით გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას ესწრებოდნენ გრიგოლ ვეშაპიძე, პავლე საყვარელიძე, გრიგოლ რცხილაძე, ვ. გობეჩია, ნოე რამიშვილი, სილიბისტრო ჯიბლაძე.=, ალექსანდრე ლომთათიძე, გიორგი გვაზავა, აკაკი ჩხენკელი და კონსტანტინე მესხი.
1917 წლის 6 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სამაჰმადიანო საქართველოს საქმეთა სექციის წევრად პავლე საყვარელიძე დაინიშნა.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გიორგი გვაზავა მოხსენებით წარდგა თავადაზნაურთა ქონების ქართველი ხალხის საკუთრებად გადაცემის თაობაზე.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო სომხების ეროვნული საბჭოს შვიდი წარმომადგენელი: ერზიკიანცი, აგარონიანი და კიდევ ხუთი კაცი.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სიტყვით გამოვიდნენ სომხების ეროვნული საბჭოს წარმომადგენლები: ერზიკიანცი, აგარონიანი და სხვა ხუთი კაცი. მათი აზრით, რუსული ჯარი კავკაციის ფრონტზე უნდა დარჩენილიყო, შექმნილიყო ეროვნული კორპუსები და ფრონტი გამაგრებულიყო აღნიშნული ეროვნული ძალებით. ასევე, უნდა შექმნილიყო სახალხო მილიცია ქალაქებსა და სოფლებში და დაწყებულიყო დიპლომატიური მოლაპარაკებები სხვადასხვა ქვეყნებთან.
1918 წლის 7 დეკემბრის გაზეთ „საქართველოს რესპუბლიკის“ ცნობით, საეკლესიო გალობის გასაუმჯობესებლად დიმიტრი არაყიშვილი სასწავლებლად შესაბამისი ხმისა და სმენის მქონე ახალგაზრდებს იწვევდა. მეცადინეობები ანჩისხატის N1-ში ყოველ სამშაბათს, პარასკევსა და კვირას ჩატარდებოდა.
1917 წლის 7 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სამხედრო სექციის გამგეს, ნოე რამიშვილს დაევალა დაესწროს ამიერკვაკვასიის კომისარიატის სხდომას, სადაც გაიმართება თათბირი სამხედრო საქმეების თაობაზე.
1917 წლის 7 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას ესწრებოდნენ აკაკი ჩხენკელი, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე, გიორგი გვაზავა და ნოე რამიშვილი.
1917 წლის 7 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას სამხედრო სექციიდან ესწრებოდნენ დავით ვაჩნაძე და ალექსანდრე ზაქარიაძე.
1917 წლის 8 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ ნოე ჟორდანია, ალექსანდრე ლომთათიძე, აკაკი ჩხენკელი, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე, გიორგი გვაზავა, ნოე რამიშვილი, ივანე გობეჩია, გრიგოლ რცხილაძე და ალექსანდრე ფარნიაშვილი, ასევე მოწვეული სტუმრის რანგში ესწრებოდნენ ამერიკის, ინგლისის, საფრანგეთისა და იტალიის ელჩები.
1917 წლის 8 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ ნოე ჟორდანია, ალექსანდრე ლომთათიძე, აკაკი ჩხენკელი, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე, გიორგი გვაზავა, ნოე რამიშვილი, ივანე გობეჩია, გრიგოლ რცხილაძე და ალექსანდრე ფარნიაშვილი, ასევე მოწვეული სტუმრის რანგში ესწრებოდნენ ამერიკის, ინგლისის, საფრანგეთისა და იტალიის ელჩები. მათი აზრით, ქართული ჯარის ფორმირება საჩქარო იყო და ისინი ქვეყანას ფინანსურ მხარდაჭერას და ადამიანურ რესურსს პირდებოდნენ, თუმცა იარაღის მოწოდებაზე უარს აცხადებდნენ.
1917 წლის 8 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე აფხაზი; ესწრებოდნენ: მიხეილ სუმბათაშვილი, გაბრიელ თულაშვილი, კონსტანტინე მაყაშვილი, გიორგი გვაზავა, პეტრე მამრაძე; კრების მდივანი – ილია ზურაბიშვილი, ბუღალტერი – კონსტანტინე შათირიშვილი.
1917 წლის 8 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას ესწრებოდნენ ელჩები ამერიკიდან, ინგლისიდან, იტალიიდან და საფრანგეთიდან. აკაკი ჩხენკელის აზრით, აუცილებელი იყო ხალხთან ჯარის მობილიზაციის საკითხზე მოსალაპარაკებლად ცალკე კომისიის ჩამოყალიბება, სადაც წევრებად იქნებოდნენ ნოე ჟორდანია, ივანე გობეჩია, ნიკოლოზ ქარცივაძე და გრიგოლ ვეშაპელი.
1918 წლის 9/16 იანვრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე განიხილეს საკითხი „დედაენის“ მეორე ნაწილის შესწორებით დაბეჭდვა-გამოცემის შესახებ. წიგნის შესწორება მინდობილი ჰქონდა ლუარსაბ ბოცვაძეს (ოქმი N33 , 1917 წლის 10 ნოემბერს), რომელსაც თავისი შრომა უნდა ეჩვენებინა დავით კარიჭაშვილისთვის. წიგნი უკვე შესწორებული და დამზადებული იყო გამოსაცემად. გამგეობამ გადაწყვიტა, „დედაენის“ მეორე ნაწილი 40000 ცალი დაებეჭდა. კორექტორ ტერენტი წერეთელს მიენდო მისი ქაღალდის შოვნა. 1 ოზმა(ქაღალდის საზომი ერთეული, უდრიდა 480 ფურცელს) ქაღალდის ფასი არ უნდა ყოფილიყო 100 მანეთზე, ხოლო წიგნის გასაყიდი ფასი 4 მანეთზე მეტი.