1918 წელს ქუთაისის გაზეთ „ებრაელის ხმაში“ გამოქვეყნდა გერცელ ბააზოვის პირველი ლექსები.
გერცელ ბააზოვმა ლიტერატურული საქმიანობა დაიწყო 1918-1919 წლებში.
1918 წელს გიორგი ლეონიძემ დაამთავრა თბილისის სასულიერო სემინარია.
1918 წელს გიორგი ლეონიძემ დაასრულა თბილისის სასულიერო სემინარია და შემდეგ შევიდა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში.
1918 წელს ეროვნული საბჭოს წევრებმა, გრიგოლ ვეშაპიძემ, რევაზ გაბაშვილმა და საბჭოს ყოფილმა წევრმა დიმიტრი ჯავახიშვილმა საბჭოს პრეზიდიუმში შეიტანეს საპროტესტო განცხადება, რომელიც ეხებოდა ეროვნული საბჭოს მთავარი კომიტეტის გადაწყვეტილებას დემოკრატთა ფრაქციიდან მაჩაბლისა და ვაჩნაძის გაწვევის შესახებ.
1918 წელს ეროვნული საბჭოს წევრებს, მიხეილ მაჩაბელსა და დავით ვაჩნაძეს, რომლებმაც გააპროტესტეს დემოკრატთა ფრაქციიდან გაწვევა, შეუერთდნენ საბჭოს წევრები – გრიგოლ ვეშაპიძე (ვეშაპელი), რევაზ გაბაშვილი და საბჭოს ყოფილი წევრი დიმიტრი ჯავახიშვილი.
1918 წელს დემოკრატთა ფრაქციიდან გაწვეული ეროვნული საბჭოს წევრები, მაჩაბელი და ვაჩნაძე, არ დაემორჩილნენ პარტიის უმაღლესი ორგანოს გადაწყვეტილებას და იუარეს ფრაქციის დატოვება.
1918 წელს ოსმალეთის წინააღმდეგ ბრძოლისას ვალერიან თევზაძემ მიიღო გენერალური მდივნის ბრძანება, თავისი ათასეულით უკან დაეხია ჯერ ჩაქვამდე, შემდეგ სამტრედიამდე.
1918 წელს პეტრე გელეიშვილმა გენერალ სტეფანე ახმეტელს ვალერიან თევზაძის კორპუსში მიღება სთხოვა, მაგრამ თევზაძემ ქუთაისის ქვეითთა პოლკში გაგზავნა მოითხოვა.
1918 წელს ქართველმა მუშებმა მენშევიკ-სოციალისტ ვალიკო ჯუღელის თაოსნობით იარაღის არსენალი დაიკავეს და სახალხო გვარდია მოაწყვეს.
1918 წელს ოსმალეთი მთელი ბათუმის ოლქის, არდაგნისა და ახალციხის ოლქის დათმობას მოითხოვდა. ლევ ტროცკიმ დაუთმო კიდეც ბათუმის ოლქის ნაწილი და არდაგნის რაიონი.
1918 წელს ვალერიან თევზაძე თურქებზე ინფორმაციის მოსაპოვებლად ოზურგეთში ჩავიდა.
1918 წელს ვალერიან თევზაძე ქუთაისის პოლკში კაპიტნის წოდებით მივიდა.
1918 წელს საქართველოში დაბრუნებული ვალერიან თევზაძე პეტრე გელეიშვილს ესტუმრა და სამხედრო კორპუსში მოწყობისთვის მადლობა გადაუხადა.