1897 წლის 1 მაისს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ გამოაქვეყნა სტატია „პატარა საუბარი“ („შაუმოვის „სელდების“ სულის საცხონებელი ისტორია...“).
1897 წლის 1-ელი მაისიდან გრიგოლ სერგეის ძე გოლიცინის განკარგულებით ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორისთვის ყოველწლიურად 12500 მანეთი უნდა გადაეხადათ.
1897 წლის 1-ელი მაისიდან გრიგოლ სერგეის ძე გოლიცინის განკარგულებით ყარსის სამხედრო გუბერნატორისთვის ყოველწლიურად 10500 მანეთი უნდა გადაეხადათ.
1897 წლის 1-ელი მაისიდან გრიგოლ სერგეის ძე გოლიცინის განკარგულებით დაღესტნის სამხედროს გუბერნატორისთვის ყოველწლიურად 12000 მანეთი უნდა გადაეხადათ.
1897 წლის 30 აპრილის „ცნობის ფურცლის“ ინფორმაციით, ნიკოლოზ აფხაზმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავს სხვადასხვა ნივთი შესწირა.
1897 წლის 30 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ ელისაბედ ყაზბეგმა, ლუკა რაზიკაშვილმა და ეკატერინე ამილახვარმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავს სხვადასხვა ნივთი შესწირეს.
1897 წლის 30 აპრილის „ცნობის ფურცელი“ იუწყება, რომ ალექსანდრე ყიფშიძემ, ანა პავლიაშვილმა და იაკობ ცინცაძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავს სხვადასხვა ნივთი შესწირეს.
1897 წლის 30 აპრილის „ცნობის ფურცელი“ წერს, რომ ივანე ნასიძემ, გრიგოლ ჯავახიშვილმა და დავით დოდაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავს სხვადასხვა ნივთი შესწირეს.
1897 წლის 29 აპრილს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 28 აპრილი“ („ბ-ნ შაუმოვის „სელდების“ და ბ-ნ არუთინოვის „ტრიხინიან“ ღორების...“), დასაწყისი.
1897 წლის 29 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ მიტროპოლიტმა ვლადიმერმა გიორგი შარვაშიძეს სოფელი დიღმის მოსახლეთა განაჩენის დამტკიცების დაჩქარება სთხოვა, რომელიც სოფელ დიღომში ერთკლასიანი სამრევლო-საეკლესიო სკოლის დაარსებას გულისხმობდა.
1897 წლის 29 აპრილს კავკასიის სამეურნეო საზოგადოებამ სერგეი ალექსანდრეს ძე შერემეტევის ნაცვლად პრეზიდენტად გრიგოლ სერგეის ძე გოლიცინი აირჩია.
28 აპრილს კავკასიის ოლქის სამხედრო სასამართლომ განიხილა მოლჩანოვის მკვლელობის საქმე. დანაშაული თავად აღიარა აბდულ ომარ ოღლიმ. მას სიკვდილით დასჯა მიუსაჯეს.
1897 წლის 28 აპრილს გრიგოლ სერგეის ძე გოლიცინმა თბილისში მყოფი ყველა ჯარისკაცი დიღმის მინდორზე შესაფასებლად დაიბარა.
1897 წლის 27 აპრილს საჩხერეში დანიშნული კრების თავმჯდომარედ ანეპოდისტე მაჩაბელი აირჩიეს. კრებაზე გადაწყდა, საწევრო ფული მოგროვებინათ, რათა ამხანაგობა „შუამავლისთვის“ეთხოვათ, რომ სავაჭრო ცენტრის განყოფილება საჩხერეშიც დაეარსებინათ.
1897 წლის 27 აპრილს გაზეთ „ივერიაში“ ილია ჭავჭავაძემ გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 26 აპრილი“ („ჩვენებიანთ მკურნალები ჩვენებიანთ ინჟენერებს შორს ვერ წაუვლენ ცოდნითა*...“).
1897 წლის 27 აპრილს დიდუბეში დოღი გაიმართა, რომელშიც პირველი ადგილი ნ. პ. მხეიძის ცხენმა დაიკავა.
1897 წლის 27 აპრილის „ცნობის ფურცლის” მიხედვით, თედიაშვილი თბილისის სახელოსნო სასწავლებლის ზედამხედველად აირჩიეს.
1897 წლის 27 აპრილს იაკობ ფანცხავა გამოცხადდა ფოთის ქალაქისთავ ნიკო ნიკოლაძესთან.
1897 წლის 27 აპრილს ნიკო ნიკოლაძემ იაკობ ფანცხავა დანიშნა ქალაქ ფოთის გამგეობისა და ქალაქის საბჭოს მდივნად.
1897 წლის 27 აპრილიდან იაკობ ფანცხავა მუშაობდა ფოთის გამგეობისა და ქალაქის საბჭოს მდივნად.
1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, სომხების ერთ-ერთმა პარტიამ ხმოსნობის კანდიდატთა სიაში 16 ქართველი შეიყვანა, მათ შორის ივანე ზაქარიას ძე ანდრონიკაშვილი და ნიკოლოზ დავითის ძე ანდრონიკაშვილი.
1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, სომხების ერთ-ერთმა პარტიამ ხმოსნობის კანდიდატთა სიაში 16 ქართველი შეიყვანა, მათ შორის გიორგი ექვთიმეს ძე წერეთელი, ალექსანდრე ზაალის ძე ჩოლოყაშვილი, ვარლამ ნიკოლოზის ძე ჩერქეზიშვილი და სტეფანე თევდორეს ძე ჭრელაშვილი.
1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ სომხების ერთ-ერთმა პარტიამ ხმოსანთა კანდიდატთა სიაში 16 ქართველი შეიყვანა. მათ შორის იყვნენ: ალექსანდრე ივანეს ძე ბაქრაძე, პეტრე ალექსანდრეს ძე ბაგრატიონ-გრუზინსკი და ეგნატე ონისიმეს ძე იოსელიანი.
1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ კრავჩენკო თბილისის საბაღოსნო სკოლის მმართველად დანიშნეს.
1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ სანამ კრავჩენკოს თბილისის საბაღოსნო სკოლის მმართველად დანიშნავდნენ, ის ასტრახანის საბაღოსნო სკოლის მმართველად მუშაობდა.