1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ბარბარე იოსების ასულმა ვაჩნაძისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 6. 76 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ქეთევან ესტატეს ასულმა ვახვახოვისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 26. 37 მანეთი აღმოჩნდა.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1897 წლის ანგარიშის მიხედვით, ალოიზ შიხინაშვილმა აბასთუმანში წარმოდგენა გამართა და საზოგადოებას გადასცა მისი შემოსავალი – 169. 05 მანეთი.
1897 წელს ივანე მაჭავარიანმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავს შესწირა წიგნები.
1897 წელს ვ. ა. გერცენშტეინმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავს შესწირა წიგნები.
1897 წელს გაბრიელ ბარნაბიშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავს შესწირა წიგნები.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ელისაბედ გრიგოლის ასულმა საგინოვისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 5. 90 მანეთი იყო.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე მართა ივანეს ასულმა ჩოლოყაშვილისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 8. 32 მანეთი იყო.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ქეთევან რუსიშვილმა წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 10. 39 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ქეთევან ჟურულისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 3. 69 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე კონსტანტინე ქრისტეფორეს ძე მამაცოვმა წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 2. 37 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ვერა მიქაბერიძემ და სოლომონ დოლიძემ წარადგინეს საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 12. 56 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ანა ლორთქიფანიძემ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 26. 39 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ნადეჟდა ჭყონიამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 1. 67 მანეთი აღმოჩნდა.
ილია ჭავჭავაძის, ნიკოლოზ ცხვედაძისა და დავით კარიჭაშვილის მიერ შედგენილი კატალოგის მიხედვით 1897 წლის დასაწყისში წიგნსაცავში3 154 ქართული წიგნი და ხელნაწერი იყო, სხვა ენებზე – 1 052. წლის განმავლობაში მიემატა 59 ცალი ქართული წიგნი და ხელნაწერი, რუსულ და სხვა ენებზე – 33. მათგან ზოგი შეძენილი იყო, ზოგი შემოწირული.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ნატალია კიკნაძისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 20. 26 მანეთი აღმოჩნდა.
1897 წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე იულია მელქისედეკის ასულმა კალატოზოვისამ წარადგინა საზოგადოების სასარგებლოდ ფულის შესაგროვებელი ყულაბა, რომელშიც 28. 90 მანეთი აღმოჩნდა.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის 1897 წლის ანგარიშის მიხედვით, ლუკა რაზიკაშვილს მისცეს დამატებით 60 მანეთი მის ნაწერებში, რომელთა დაბეჭდვა გადაწყვეტილი ჰქონდა გამგეობას.