1896 წელს „ცნობის ფურცელში“ მოღვაწეობის დროს თედო სახოკიამ გადაწყვიტა საქართველოს განაპირა ადგილების მოვლა და ეთნოგრაფიული აღწერა.
1896 წელს სამეცნიერო აკადემიამ შეიძინა მოსე ჯანაშვილისა და მისი კოლეგების ნაშრომი „Картвельский язык и его сравнительная грамматика“.
1896 წელს გრიგოლ ანჯაფარიძემ, თომა ელიავამ, გრიგოლ ჩაჩიბაიამ, თეიმურაზ გეგეჭკორმა, გიორგი კონსტანტინეს ძე გვათუამ, პავლე გვახარიამ, მიხეილ თურქიამ და ბესარიონ წოწორიამ მარტვილის უფასო ბიბლიოთეკა-სამკითხველოს თითო მანეთი შესწირეს, ერმილე მასხულიამ 50 კაპიკი გაიღო.
1896 წელს ქალაქ ნიკოლაევში ჩასულ იაკობ ფანცხავას გამოუცხადეს, რომ იგი პოლიციის ღია მეთვალყურეობის ქვეშ იმყოფებოდა.
1896 წელს იაკობ ფანცხავა მატერიალური პრობლემების გამო დათანხმდა ფინანსთა მინისტრ სერგეი ვიტეს წინადადებას ქალაქ ნიკოლაევში ბანკის მეორე ხარისხის ბუღალტრად მუშაობასთან დაკავშირებით.
1896 წელს „პურ-ღვინოს“ პატრონი ალექსანდრე თოიძე იაკობ ფანცხავას ოთხი თვის განმავლობაში ნისიად არჩენდა.
1896 წელს ივანე როსტომაშვილმა გამოსცა იაკობ ფანცხავას თარგმნილი ფერიერის „დარვინიზმი“.
1896 წელს გიორგი წერეთელი არ იმყოფებოდა თბილისში, ამიტომ იაკობ ფანცხავა მასთან დამშვიდობების გარეშე წავიდა გაზეთ „კვალის“ რედაქციიდან.
1896 წელს ალექსანდრე თოიძეს იჯარით ქონდა აღებული კონსტანტინე მუხრანსკის სახლი თბილისში.
1896-1897 წლებში ქალაქ ნიკოლაევში ბანკის ბუღალტრის თანამდებობაზე მუშაობის პერიოდში იაკობ ფანცხავა ცხადად ამჩნევდა სახბანკის განყოფილების გამგისა და მისი მეუღლის გულწრფელ სიყვარულსა და პატივისცემას თავის მიმართ.
1896-1897 წლებში ქალაქ ნიკოლაევში ბანკის ბუღალტრის თანამდებობაზე მუშაობის პერიოდში იაკობ ფანცხავას სახბანკის ნიკოლაევის განყოფილების გამგის ოჯახში დიდი სიყვარულით იღებდნენ.
1896 წელს გერმანიიდან საქართველოში დაბრუნებული ვალოდია ლორთქიფანიძე თბილისის სათავადაზანაურო გიმნაზიაში მუშაობდა მასწავლებლად.
ლანჩხუთის რაიონის სოფ. ჩიბათის მცხოვრები სოკრატე ივანეს ძე კუკულაძე, ბათუმის ბრძოლის მონაწილე, 1896 წელს დაიბადა.
ჩოხატაურის რაიონის სოფ. ნაბეღლავის მცხოვრები დიომიდე არსენის ძე კოროშინაძე, ბათუმის ბრძოლის მონაწილე, 1896 წელს დაიბადა.
1896 წელს თედო სახოკიამ ჩაატარა სამურზაყანო-გურია-აჭარის ეთნოგრაფიულ-საისტორიო აღწერა.