1894 წლის 13 ივლისის „ივერიაში“ დაბეჭდილ 1893-1894 წლების კავკავის ქართული სკოლის ანგარიშში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძე წერდა, რომ კავკავის ქართულ სკოლაში ღარიბმა ბავშვებმა სიარული შორეული სოფლებიდანაც დაიწყეს.
1894 წლის 13 ივლისს „ივერიაში“ დაბეჭდილ 1893-1894 წლების კავკავის ქართული სკოლის ანგარიშში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძემ აღნიშნა, რომ სასწავლო წელს თერგის ოლქის საერო სკოლის დირექტორმა სკოლა 4-ჯერ დაათვალიერა და მოსწავლეების ცოდნით კმაყოფილი დარჩა.
1894 წლის 13 ივლისის „ივერიაში“ დაბეჭდილ 1893-1894 წლების კავკავის ქართული სკოლის ანგარიშში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძე წერდა, რომ სკოლას ამ სასწავლო წელს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობამ 600 მანეთი გაუგზავნა.
1894 წლის 13 ივლისის „ივერიაში“ დაბეჭდილ 1893-1894 წლების კავკავის ქართული სკოლის ანგარიშში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძე წერდა, რომ სკოლაში ორი მასწავლებლის მუშაობის დროს სწავლის პროცესი სადილობამდე და ნასადილევსაც მიმდინარეობდა. ნასადილევის გაკვეთილებზე ხდებოდა მეორე დღისთვის გაკვეთილების მომზადება და იმ ინფორმაციის გამეორება-შეჯამება, რომელსაც დღის პირველ ნახევარში იღებდნენ მოსწავლეები.
1894 წლის 13 ივლისის „ივერიაში“ დაბეჭდილ 1893-1894 წლების კავკავის ქართული სკოლის ანგარიშში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძე წერდა, რომ სასწავლო წლის დასაწყისში სკოლის ბიბლიოთეკას 471 ქართულ-რუსული წიგნი ჰქონდა, დაემატა – 212 და წლის ბოლოს 683 წიგნს ფლობდა, რომელთა ღირებულება 300 მანეთზე მეტი იყო.
1894 წლის 13 ივლისის „ივერიაში“ დაბეჭდილ 1893-1894 წლების კავკავის ქართული სკოლის ანგარიშში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძე წერდა, რომ სკოლის ბიბლიოთეკაში სრულ ფასად მიდიოდა შემდეგი გაზეთები: „Русская школа“, Циркулярь по управл. Кавк. Учебн. Округомь“ და „ჯეჯილი“.
1894 წლის 13 ივლისს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დააკმაყოფილეს ბათუმის სკოლის კომიტეტის თხოვნა შენობის დასამთავრებლად საჭირო თანხის სასწავლებლის წლიური ფინანსებიდან გამოყოფის თაობაზე.
1894 წლის 12 ივლისს „ივერიისადმი“ წარდგენილ კავკავის სკოლის ანგარიშში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძემ აღნიშნა, რომ ქართული სასწავლებლის დაარსებამდე კავკაველი ბავშვები სიღარიბისა და რუსული ენის უცოდინრობის გამო იშვიათად შედიოდნენ საშუალო და პირველდაწყებით სასწავლებლებში სასწავლად.
1894 წლის 12 ივლისს „ივერიაში“ გამოქვეყნებულ ანგარიშში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძემ აღნიშნა, რომ კავკავის სასწავლებელი თავს კერძო შემოწირულობებითა და საქველმოქმედო საშუალებებით ინახავდა.
1894 წლის 12 ივლისს „ივერიაში“ გამოქვეყნებულ სტატიაში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძემ აღნიშნა, რომ კავკავის სასწავლებელში სწავლა გრძელდებოდა 4 წელიწადს, სასწავლებელი შედგებოდა 4 განყოფილებისგან და ჰყავდა 2 მასწავლებელი.
1894 წლის 12 ივლისს „ივერიაში“ გამოქვეყნებულ სტატიაში ლუარსაბ გერასიმეს ძე ბოცვაძემ აღნიშნა, რომ კავკავის პირველდაწყებითი ქართული სასწავლებელი საგნების სწავლების დროს ხელმძღვანელობდა კავკავის სამოსწავლო ოლქის მზრუნველის რჩევის მიხედვით გამოცემული და 1881 წლის 13 იანვარს კავკასიაში ხელმწიფის მიერ დამტკიცებული სამოსწავლო გეგმის მიხედვით.
ალექსანდრე (საშა) გიორგის ძე ჯანდიერი 1894 წლის ივლისში თელავის მაზრის სოფელ ახმეტაში დაიბადა.
1894 წლის 19 ივნისს გიორგი ქართველიშვილმა ილია ჭავჭავაძეს ძმისწულის, მიხეილ ქართველიშვილის თბილისის საადგილმამულო ბანკში ბუღალტრის თანაშემწედ დანიშვნა სთხოვა.
1894 წელს ოდესიდან დაბრუნების შემდეგ დუტუ მეგრელმა ქუთაისის სათავადაზნაურო გიმნაზიას მიმართა თხოვნით, აეყვანათ იგი იმ დროისთვის გათავისუფლებულ ზედამხედველის თანამდებობაზე.
1894 წლის 27-30 მაისს ილია ჭავჭავაძე დაესწრო თბილისის საადგილმამულო ბანკის კრებას და მხარი დაუჭირა სათავადაზნაურო სკოლის მოსწავლეების – კოტე ელიოზიშვილისა და ნიკოლოზ ჯანდიერისათვის სამედიცინო განათლების მისაღებად სტიპენდიების დანიშვნას.