1917 წლის 6 ნოემბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ N29 ცნობით, დროებითი მთავრობის მეთაური ალექსანდრე ფეოდორის ძე კერენსკი პეტროგრადში ჯავშნიანი მატარებელის მიშველებას ითხოვდა.
1917 წლის 6 ნოემბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N29 ცნობით, ლენინმა გამოსცა დეკრეტი და მოითხოვა, მიწა ხალხის ხელში გადასულიყო.
1917 წლის 6 ნოემბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ N29 ცნობით, ბოლშევიკების ხელში მხოლოდ პეტრე-პავლეს ციხე და სმოლნი დარჩა. დროებითმა მთავრობამ ვერ ჩაახშო ბოლშევიკების გამოსვლა, მთელი პეტროგრადი მათ ხელში იყო. სამხედრო რევოლუციური კომიტეტის განცხადებით, დროებითი მთავრობა გადადგა და სახელმწიფოს მართვა-გამგეობა პეტროგრადის მუშათა და ჯარისკაცთა დეპუტატების საბჭოს ხელში გადავიდა.
1917 წლის 6 ნოემბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ (N29) ცნობით, მეზღვაურებმა „ობშეე დელოს“ რედაქცია გაჩხრიკეს და ბურცევი დააპატიმრეს.
1917 წლის 6 ნოემბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N29 ცნობით, ბიხოვიდან სამხედრო- რევოლუციურ კომიტეტს რუსი გენერლის, ლავრ გიორგის ძე კორნილოვის გაქცევას ატყობინებენ.
1917 წლის 6 ნოემბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N 29 ცნობით, კორძაიას კერძო გიმნაზიაში მოხდა კონფლიქტი, მან რამდენიმე მასწავლებელი სამსახურიდან იმ მოტივით დაითხოვა, რომ მათ ხელფასების მომატება მოითხოვეს. ამ ფაქტს ყურადღება მიაქცია მასწავლებელთა კავშირმა, საქმის გასარკვევად შეიქმნა მასწავლებელთა საგანგებო კომისია, რომელმაც 1-ლ ნოემბერს დასავლეთ საქართველოს სასწავლებლების მასწავლებელთა კავშირის სხდომას დასამტკიცებლად წარუდგინა დადგენილება, რომ კორძაიას სასწავლებლიდან დათხოვნილ მასწავლებლებს დაბრუნებოდათ თავიანთი ადგილები და მათი მოთხოვნა დაკმაყოფილებულიყო, ხოლო ეს სასწავლებელი გადასულიყო ქალაქის თვითმმართველობის ხელში ან მასწავლებელთა კავშირის განკარგულებაში იმ პირობით, რომ კორძაია დარჩენილიყო ამ სასწავლებლის საპატიო წევრად.
1917 წლის 6 ნოემბრის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N 29 დაიბეჭდა ექიმ მ. ი. პაკროვსკაიას სტატია „ჯანსაღი ჩვეულების განვითარება“, რომელშიც ავტორი ამბობს, რომ მოზარდი თაობის ფიზიკური აღზრდის საკითხი აინტერესებდათ გამოჩენილ ადამიანებს და მაგალითად მოჰყავს რუსოს „ემილის აღზრდა“. გუიოს აზრით, აღზრდის მიზანი უნდა იყოს ბავშვში ადამიანური თვისებების განვითარება. მისთვის აღზრდაში უმთავრესია ასევე ჩვეულება, რომელიც ცხოვრების წესის საძირკველია.
1917 წლის 7 ნოემბრიდან ივან იგნატიევი ამიერკავკასიის ქალთა ინსტიტუტის ფოსტალიონი იყო. მისი ხელფასი შეადგენდა 182 მანეთს.
დეკანოზი ივანე ჩხენკელი 1917 წლის 7 ნოემბერს შვილს, აკაკი ჩხენკელს სწერდა წერილს, რომელშიც ულოცავდა გამოჯანმრთელებას და ატყობინებდა, რომ იმყოფებოდა უბისაში. ახლა სწერდა ხობიდან, სადაც დარჩენა სურდა. ამცნობს მის დეკანოზად კურთხევას კათალიკოს- პატრიარქ კირიონის მიერ და მადლობას უხდიდა პეტროგრადიდან გამოგზავნილი მოკითხვის ბარათის გამო. ასევე ატყობინებდა, რომ ინახულა ექიმმა უ. ბარსულაძემ და გამოგზავნილი წამლებიც მიიღო.
1917 წლის 9 ნოემბერს დროებითი მთავრობის 25 ივლისის დეკლარაციის თანახმად თბილისის სასულიერო სასწავლებელში ნაციონალიზაცია განხორციელდა (დეკლარაციის მიხედვით საქართველოს ეკლესიას ეძლეოდა ნება თავის ქვემდებარე სასულიერო სასწავლებლებში სწავლა ქართულ ენაზე წარემართა).
1917 წლის 9 ოქტომბერს ქართული უნივერსიტეტის საზოგადოების კრებაზე დაადგინეს პროფესორების ჩამონათვალი. ამისთვის შეიქმნა სარეკომენდაციო კომისია ნოვოროსიის უნივერსიტეტის პროფესორ პეტრე მელიქიშვილის, პეტროგრადის უნივერსიტეტის დოცენტ ივანე ჯავახიშვილისა და მოსკოვის უნივერსიტეტის დოცენტ ანდრია რაზმაძის შემადგენლობით. კრებამ დაადგინა, უნივერსიტეტისთვის გადაეცათ ქართული გიმნაზიის შენობა (შეფასებული 200 000 მანეთად). 1918 წელს გიმნაზიამ უნივერსიტეტს გადასცა ორი სახლი, მამული სოფ. სკრაში, სახნავ-სათესი მიწები შორაპნის რაიონში, ნავთის საბადოს ნაკვეთები ბაქოში და მომგებიანი ბილეთები.
1917 წლის 11 ნოემბერს კრასნოდარის კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოების თავმჯდომარემ ბაგრატ ვირსალაძემ, საქართველოს ეროვნულ ინტერპარტიულ საბჭოს წერილი გაუგზავნა, აცნობა ქალაქ კრასნოდარის ქართული კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოების ინტერპარტიული საბჭოდან აღმასრულებელ კომიტეტზე წარმომადგენლის დასწრების აუცილებლობის შესახებ.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე დაფუძნდა ეროვნულ-პოლიტიკური სექცია, სადაც თავმჯდომარედ აირჩიეს ივანე გობეჩია, მდივნად – აკაკი ფაღავა.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ დადგინდა: 1. ქართველი ერი დგას რუსეთის ორიენტაციის გზაზე; 2. საქართველო რუსეთთან ერთად ავითარებს პოლიტიკურ, ეკონომიკურ და ნაციონალურ გეგმებს; 3. ყრილობა მხარს უჭერს ამიერკავკასიის ახლად შემდგარ ორგანოს – „ამიერკავკასიის კომისარიატს“.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ გადაწყდა ამიერკავკასიის სეიმში ქართული ეროვნული საბჭოს დაფუძნება, ნაციონალურ კითხვათა და საჭიროებათა გასარკვევად.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ დადგინდა, რომ რუსეთის სამოქალაქო ომის გაგრძელებიშ შემთხვევაში, სხვადასხვა ლოკაციაზე უნდა მოწვეულიყო ადგილობრივი დამფუძნებელი კრება, რომლებიც ერთმანეთთან შეთანხმებით გაატარებდნენ საჭირო ღონისძიებებს.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ საქართველოს დამფუძნებელი კრების მოწვევა ეროვნულ საბჭოს დაევალა.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე გიორგი გვაზავამ განაცხადა, რომ ეთანხმებოდა კავშირს რუსულ დემოკრატიასთან, მაგრამ ეწინააღმდეგებოდა საქართველოს პოლიტიკური კურსის გადასვლას რუსულ ორიენტაციაზე.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე შალვა ქარუმიძემ განაცხადა, რომ საქართველო რუსეთის მიმართულებით არ უნდა წასულიყო, რადგან თუ რუსეთის მხარდაჭერა ფრონტის ხაზისთვის იყო სასარგებლო, იგი აზიანებდა ქვეყნის ურთიერთობას რუსეთის მოწინააღმდეგე ერებთან (ოსმალეთი, უკრაინა, გერმანია).
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე გრიგოლ რცხილაძემ განაცხადა, რომ სეიმისა და საბჭოს წევრობა არ უნდა შეეძლოთ ერთი და იმავე პირებს, რადგან ასეთ შემთხვევაში შესაძლოა, სეიმი გაბატონდეს ქართულ პარლამენტზე.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე იოსებ გობეჩიამ განაცხადა, რომ სეიმი უნდა დაყოფილიყო პოლიტიკურ და არა, ეროვნულ სექციებად.