1895 წლის 6 აპრილს სოფ. არგვეთის წმ. გიორგის ეკლესიის მღვდელი სპირიდონ გრიგოლის ძე აბრამიშვილი გარდაიცვალა.
1895 წლის 24 მარტიდან სინოდის დადგენილებით მღვდელ გიორგი ლეკვეიშვილის ქვრივს, მაკრინეს, ქუთაისის სამაზრო ხაზინიდან პენსია, თვეში 65 მანეთი, დაენიშნა, ხოლო მის მცირეწლოვან შვილს, ვალერიანს კი – 25 მან.
1895 წლის 24 მარტიდან სინოდის დადგენილებით არგვეთის წმ. გიორგის სახელობის ეკლესიის მღვდლის, სპირიდონ აბრამიშვილის ქვრივს, რუსუდანს, ქუთაისის სამაზრო ხაზინიდან დაენიშნა პენსია, თვეში 65 მანეთი.
1895 წლის 5 მარტს იაკობ გოგებაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრებს მოუწოდა, რომ განათლებული პედაგოგები შეერჩიათ და რაიონებში გაეგზავნათ.
1895 წლის 5 მარტს იაკობ გოგებაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წინაშე სახალხო სკოლების დადებით მხარეზე ისაუბრა. მისი თქმით, სკოლების გამრავლების შედეგად ხალხში ცოდნამ, ქვეყანაში კი სტამბების რიცხვმა იმატა.
1895 წლის 5 მარტს იაკობ გოგებაშვილმა თავის მოხსენებაში განმარტა, რომ ქვეყანაში არსებულ სავალალო მდგომარეობას განათლებული მასწავლებლები გამოასწორებდნენ, რომლებსაც საზოგადოება შეარჩევდა და სკოლებში გაგზავნიდა.
1895 წლის 5 მარტს იაკობ გოგებაშვილმა თავის მოხსენებაში საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისა და ერის წინსვლის საქმეში სახალხო სკოლების მნიშვნელოვან როლზე ისაუბრა.
1895 წლის 5 მარტს იაკობ გოგებაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრებს სახალხო სკოლებში არსებული მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად განათლებული მასწავლებლების შერჩევა და მათთვის მნიშვნელოვანი სამოქალაქო და საგანმანათლებლო მისიის დაკისრება შესთავაზა.
1895 წლის 5 მარტს იაკობ გოგებაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრებს მისწერა, რომ რაიონებში გაგზავნილ მასწავლებლებს ეტაპობრივად უნდა გამოექვეყნებინათ საკუთარი ნაშრომები და ადგილობრიგი კვლევის შედეგად შესწავლილი საქმე.
1895 წლის 5 მარტს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიურ კრებაზე ოლღა გურამიშვილ-ჭავჭავაძისა საზოგადოების საპატიო წევრად აირჩიეს.
1895 წლის 5 მარტს ილია ჭავჭავაძემ მონაწილეობა მიიღო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წლიურ კრებაში.
1895 წლის 2 მარტიდან სინოდის დადგენილებით მღვდელ სიმონ გორდულაძეს ქუთაისის სამაზრო ხაზინიდან პენსია დაენიშნა.
1895 წლის 2 მარტიდან სინოდის დადგენილებით ღვთისმშობლის ეკლესიის მოძღვარს, სიმონ გორდულაძეს, ქუთაისის სამაზრო ხაზინიდან პენსია დაენიშნა.
1895 წლის გაზაფხულზე იაკობ ფანცხავა საფილოქსერო კომიტეტის ფილოქსერას მაძიებლის პოზიციაზე სამუშაოს მისაღებად თბილისში ჩამოვიდა.
1895 წლის გაზაფხულზე საფილოქსერო კომიტეტი, რომელშიც იაკობ ფანცხავა ირიცხებოდა, სამსახურებრივი დავალებით აპირებდა ფილოქსერას მაძიებელთა გაგზავნას სხვადასხვა მაზრაში.
1895 წლის 9 თებერვალს გიორგი დავითის ძე ქართველიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებისთვის შეწირული 763 ცალი „ვეფხისტყაოსნისა“ და ვახუშტი ბატონიშვილის 210 ცალი „საქართველოს ისტორიის“ გაყიდვებიდან შემოსული ფულის ნახევარს ითხოვდა.